Burnundan fonksiyonel ya da estetik olarak memnun olmayan hastalara uygulanan burun estetiği işlemlerinden birisi de Piezo burun estetiği ameliyatıdır. Genel ya da lokal anesteziyle gerçekleştirilen Piezo, rinoplasti operasyonunda genellikle burun deliklerinin iç kısmında belirlenen noktalara kesi yapılır. Cerrah, kesinin yerinden cildi ve burun içindeki yumuşak dokuları dikkatlice ayırır. Piezo burun estetiği, Piezoelektrik cihazın kullanımıyla gerçekleştirilir. Cerrah, burun kemiği üzerinde gerekli düzeltmeleri yapar, kıkırdak dokuları da şekillendirebilir. İşlem tamamlandığında, kesiler dikkatlice kapatılır. 1 ila 2 saatlik bir operasyon olan Piezo burun estetiği sonrası şişlik ve morluk son derece az olur ve rahat bir iyileşme dönemi geçirilir.

Piezo burun estetiği nedir?

Piezo burun estetiği, nefes alışverişinde zorluk yaşayan, burnundan estetik açıdan memnun olmayan, önceki ameliyat sonuçlarından tatmin olmayan ve burun kemiğini kırmadan tedavi olmak isteyen bireylere yönelik tercih edilen bir burun estetiği işlemidir. Bu yöntem, ultrasonik ses dalgaları teknolojisini kullanarak gerçekleştirilir ve günümüzde büyük ilgi görmektedir.

Bu yöntemde “Piezo” adı verilen bir cihaz kullanılır ve burun kemiği, kıkırdak, kas ve yumuşak dokuya zarar vermeden şekillendirme işlemi gerçekleştirilir. Modern teknolojiye dayanan bu işlem, güvenli ve sağlıklıdır. Burun estetiği uygulamalarının bazıları ameliyatsız süreçler içerse de Piezo tekniği, cerrahi bir rinoplasti işlemidir.

Kimler Piezo burun estetiği yaptırabilir?

Piezo yöntemi, burun şeklinin veya fonksiyonunun bozulduğu birçok durumda rahatlıkla uygulanabilir. Kemerli burun, geniş ya da dar burun, çarpık burun, istenmeyen burun ucu şekli, doğuştan bozuk burun şekli, burun nefes almada zorluk, travma sonucu oluşan burun problemleri, önceki burun operasyonlarının başarısız olması gibi durumlarda Piezo burun estetiği tercih edilebilir. Ayrıca, burun estetiği ameliyatı olmak isteyen ancak burun kemiğinin kırılmasını istemeyen hastalar da Piezo yöntemini düşünebilirler.

Şeker, yüksek tansiyon, kanama sorunlarına neden olacak hastalığı bulunanlara, kalp rahatsızlığı olanlara Piezo rinoplasti yapılması uygun değildir.

Piezo ile burun estetiğinin avantajları nelerdir?

Piezo yöntemi ile rinoplastinin önemli avantajları vardır. Özellikle yüz bölgesinde yapıldığı için burun estetiği operasyonlarında kıkırdak, kemik ve yumuşak dokuların zarar görmemesi büyük bir önem taşır. Piezo yöntemi, teknolojinin yardımıyla kemik çevresindeki dokuları koruyarak sadece burun kemiği üzerinde şekillendirme yapmayı sağlar ve bu sayede daha kesin sonuçlar elde edilir. Milietrik hesaplamalar yapılarak uygulanan Piezo yöntemi, geleneksel yöntemlere kıyasla daha güvenli bir seçenektir.

Piezo ile yapılan burun estetiği operasyonlarında, keski ve kırıcı aletler yerine ultrasonik ses frekansı kullanılır. Bu yöntem, burun kemiğinde daha düzgün bir kesim yapar ve daha doğal bir burun şekli elde edilmesini sağlar. Operasyon sırasında kanama daha az olur ve burun kemiğinin kırılmasına ihtiyaç duyulmadığı için operasyon sonrası yüzde şişme veya morarma görülme olasılığı daha düşüktür. Ayrıca operasyon sonrası ağrı genellikle minimaldir.

Piezo burun estetiği nasıl yapılır?

İlk adımda, hastaya genellikle genel anestezi uygulanır. Böylece hasta herhangi bir ağrı ya da acı hissetmez. Operasyon başlamadan önce, burun üzerinde belirlenen noktalarda kesi yapılır. Kesi genellikle burun deliklerinin iç kısmından veya burun sırtında yer alır. Bu kesinin boyutu ve yeri, hastanın durumuna ve ihtiyaçlarına bağlı olarak değişir.

Cerrah, kesi yerinden cildi ve burun içindeki yumuşak dokuları dikkatlice ayırır. Bu, işlem sırasında daha iyi görüş ve erişim sağlamayı amaçlar.

Piezo burun estetiği, Piezoelektrik cihazın kullanımıyla gerçekleştirilir. Ultrasonik ses dalgaları, cihaz aracılığıyla burun kemiklerini kesmek ve şekillendirmek için kullanılır. Bu teknik, kemik dokuya minimal zarar vererek daha hassas bir şekillendirme imkânı sunar.

Cerrah, burun kemiği üzerinde gerekli düzeltmeleri yapar. Uygulama süreci; kemiği kırarak yeniden şekillendirme, kemik çıkıntılarını törpüleme veya düzeltme, burun sırtını düzeltme ya da burun ucunu şekillendirme gibi işlemleri içerir. Eğer gerekiyorsa, kıkırdak dokular da şekillendirilip, düzeltilebilir. Burun ucunu yükseltme, daraltma veya burun kanatlarını yeniden şekillendirme gibi düzeltmeleri de içerebilir. İşlem, kesiyi kapatarak tamamlanır.

Operasyon öncesi ve sonrası dikkat edilmesi gereken konular

Sağlık açısından operasyon öncesinde sigara ve alkol tüketimine ara verilmelidir. Ameliyatı gerçekleştirecek doktora sağlık geçmişi ve alerjik reaksiyonlar bildirilmelidir. Cerrahi bir prosedür olduğu için hasta kan sulandırıcı ilaç kullanılıyorsa, bu ilaçların kullanımına işlem öncesinde ara verilmelidir.

Operasyon sonrası hastalar aynı gün taburcu edilir. İyileşme süreciyse bireysel olarak değişiklik gösterebilir ancak genel olarak ilk haftanın sonunda meydana gelen şişik ve morluklar kaybolur. Buruna yerleştirilen splint ameliyattan birkaç gün sonra alınır. Burundaki ateller 1 hafta sonra alınır. Bunu yanı sıra ilk haftalarda kontroller de aksatılmamalıdır. İkinci hafta sonunda hasta normal hayatına döner.

Piezo burun estetiği hakkında sıkça sorulan sorular

Piezo aleti nedir?

Piezo aleti, rinoplasti ameliyatlarında kullanılan bir cihazdır ve ultrasonik ses dalgalarını kullanarak kemikleri kırmadan burun şekillendirme işlemini gerçekleştirir. Bu cihaz, yumuşak dokulara, kaslara ve kıkırdaklara zarar vermeden istenen burun formunu elde etmek için tasarlanmıştır.

Piezo burun ameliyatı kaç saat sürer?

Piezo burun estetiğinin ameliyat süresi cilt kalınlığına göre değişiklik gösterebilir. Ancak genellikle bu süre, hazırlık süreci de dahil 1 ila 2 saat arasında değişir.

Piezo burun estetiği kalıcı mıdır?

Piezo yöntemiyle gerçekleştirilen burun estetiği, diğer tüm burun estetiği işlemleri gibi kalıcıdır ve ömür boyu etkisini sürdürür.

Piezo burun estetiğinin riskleri var mıdır?

Ameliyat olacak kişilerin merak ettiği konulardan birisi de riskli olup olmadığıdır. Uzman hekimlerin gerçekleştireceği operasyonların riski çok azdır. Bunun yanı sıra her burun ameliyatı sonrası görülebilecek koku kaybı, ödem, morluk gibi sorunlar kısa süre içerisinde kaybolur.

Piezo rinoplasti burun tıkanıklığı için kullanılabilir mi?

Piezo cerrahisi, kemik eğriliği gibi nedenlerden dolayı burun tıkanıklığı ve horlama sorunu yaşayan hastalar için tercih edilebilen bir yöntemdir.

Piezo burun estetiğinde tampon kullanılır mı?

Piezo burun estetiği ameliyatında, hastanın kemikleri kırılmadan tedavi edilmekte ve buruna ultrasonik ses dalgalarıyla şekil verilmektedir. Operasyon sonrasında hastaya genellikle tampon yerleştirilmektedir ancak bu tamponlar daha sonra kontroller sırasında çıkarılır.

Piezo burun estetiği fiyatları

“Piezo burun estetiği fiyat”, “Piezo burun estetiği fiyatları 2024”, “Piezo burun estetiği Ankara” bu operasyonu planlayan hastaların en merak ettiği sorular arasında yer alır. Bulunduğunuz şehir, işlemin yapılacağı hastane ve bölgeler gibi birçok faktör fiyatlara etki eder. Piezo burun estetiği ameliyatı ücretleri konusunda plastik cerrahınızdan gerekli bilgileri alabilirsiniz. Bu konuda daha detaylı bilgi almak için (0536) 511 40 51 no’lu telefon ve ersoykonas@gmail.com adresli eposta ile bize ulaşabilirsiniz.