Gebelik, ani kilo alıp verme, yaş alma gibi nedenlerden ötürü karın bölgesinde yaşanan deformasyonlar mini karın germe ameliyatıyla düzeltilebilir. Hastanın ne tür bir karın germe operasyonuna ihtiyaç duyduğu muayene ile belirlenir. Mini karın germe genel anesteziyle gerçekleşir. Ameliyat öncesi karın ve bel bölgesi liposuction ile şekillendirilir. Çıkarılan yağlar İhtiyaç duyulursa kalça bölgesine enjekte edilebilir. Devamında da karnın alt bölgesine atılan mini bir kesiyle mini karın germe ameliyatına başlanır. Ortalama 1-2 saat süren işlem, atılan kesilerin dikişle kapatılmasıyla sonlandırılır.

Mini karın germe nedir? Neden ihtiyaç duyulur?

Karın bölgesi çok çeşitli sebeplerden ötürü deformasyon yaşayabilir. Bunların başında doğum, aşırı kilo alıp hızlı kilo verme, karın kaslarının zayıflığı gelir. Karın genişler, sarkar ve bazen katlanır. Deformasyon ve yağ birikimi alt karını etkilemişse hasta mini karın germe ameliyatı için uygun demektir. Mini-abdominoplasti olarak da tanımlanan bu işlemde karın ve bel bölgesinde bulunan fazla yağlara müdahale edilir. Ayrıca göbek altında bulunan cilt fazlası da çıkartılır. Karın germe ameliyatından farklı olarak mini karın germe ameliyatında göbeğin üstünde kalan bölüm gerilmez.

Mini-abdominoplasti öncesi nelere dikkat edilmeli?

Mini karın germe ameliyatı olacak hastalar öncelikle kan sulandırıcı etkisi olan ilaç ve bitki çaylarının tüketimini en az 3 hafta öncesinden bırakmalıdır. Ayrıca bu süre zarfından alkol ve sigara kullanımı bırakılmalıdır.

 • Hasta muayene esnasında belirlenen kilosunu ameliyat gününe kadar korumalıdır.
 • Kabızlığa sebebiyet verebilecek yiyeceklerden uzak durulmalı, mideyi rahatlatacak gıdalar tüketilmelidir.
 • Ayrıca hasta kullandığı ilaçlar varsa doktorunu bu konu hakkında bilgilendirmelidir.

Mini karın germe ameliyatı nasıl yapılır?

Genel anestezi altında yapılan mini karın germe ameliyatı öncesinde karın ve bel bölgesi liposuction ile şekillendirilir. İhtiyaç duyuluyorsa kalça bölgesine yağ enjeksiyonu da yapılabilir. Karnın alt bölümüne yapılan küçük bir kesi vasıtasıyla işleme başlanır. Karın cildi göbek deliğine kadar olan kısımda karın duvarından kaldırılır ve göbek deliğinin alt kısmında, varsa fazlalıkla çıkarılır.  Karın kaslarının tamamı dikilir,  birkaç cm aşağı alınan göbek deliği karın duvarına dikilir, karın cildi aşağı çekilerek fazlalığı alınıp cilt kapatılır. Mini karın germe ameliyatı, geniş bir alanda liposuction uygulanmayacaksa 1 ila 2 saat içinde tamamlanır.

Mini karın germe ameliyatı sonrası iyileşme süresi

Mini karın germe sonrası hastanın iyileşme süreci şu şekilde olmaktadır:

 • Ameliyat sonrası 1 gün hastanede müşahede altında tutulurken ilk 4-5 saat sonrasında yemek yiyip yürüyüş yapabilir.
 • Ameliyat sonrası hastaya karın korsesi giydirilir ve dren takılır.
 • Drenler çıkarıldıktan 24 saat sonra hasta duş alabilir.
 • Ameliyattan sonraki gün hasta yan yatabilir.
 • Dikişler deri altından atıldığı için daha sonra dikiş alınması gibi bir durumla karşılaşılmaz.
 • Hasta ilk hafta sonrası masa başı işlerine dönebilir.
 • Spor yapan hastalar 2. hafta sonunda hafif tempolu yürüyüşler, 3-4. haftalar sonrası da, karın kaslarını germeyecek şekilde salon sporları yapabilirler. 6. hafta sonundaysa eski spor programına dönebilir.
 • Hasta ilk 2 ay hafif bir diyet yapmalıdır. Parçalanmış yağlar sayesinde vücut gıdaları hızlı parçalar ve istenen forma daha iyi girilir.

Mini Karın Germe Hakkında Sık Sorulan Sorular

Mini karın germe ameliyatı ağrılı mıdır? Riskleri var mıdır?

Genel anestezi altında yapılan mini karın germe ameliyatları çok ağrılı işlemler değillerdir. Operasyon sırasında kesiklere ve karın duvarına yapılan lokal anestezilerin etkisi ameliyat sonrası hastanın ağrı duymasının önüne geçer.

Mini-abdominoplasti sonrası sigara içen hastalarda yara iyileşmesi sorunları görülebilir. Ayrıca bazı deri tiplerinde yara izi kalması gibi sorunlar meydana gelebilir. Eğer yara izi gergin şekilde kapatılan karından ötürüyse, mini karın germe ameliyatından 1 yıl geçtikten sonra yara izini inceltmek için ufak bir revizyon işlemi gerçekleştirilir. Bunların dışında herhangi bir kompilasyon görülmesi beklenmez.

Mini karın germe ameliyatının sonuçları kalıcı mıdır? Sonuçları korumak için neler yapılmalıdır?

Mini karın germe ameliyatı yaptırmak isteyen hastaların merak ettiği konulardan birisi de işlemin kalıcı olup olmadığıdır. Mini karın germe operasyonunun etkileri kalıcı ve etkilidir. Karın bölgesinde yaşanan sorunlara büyük ölçüde çözüm getirir.

Hasta mini karın germe ameliyatının sonuçlarını korumak için kilo kontrolünü sağlamalıdırlar. Dengeli beslenmeli, ani kilo alıp vermeden uzak durmalıdırlar. Karın içi yağlanmanın da önüne geçilmeli, alkol tüketimi azaltılmalıdır. Gergin hale getirilen cildin çatlamasının önüne geçmek için nemlendirici ve vücut losyonları tercih edilmelidir. Karın kasları düzenli şekilde çalıştırılmalı, böylece karnın gergin görünümünün korunması sağlanmış olur.

Mini karın germe gebeliğe engel midir? Emzirme döneminde işlem yaptırılabilir mi?

Mini karın germe ameliyatı sonrası hasta gebe kalabilir, herhangi bir engel teşkil etmez. Ancak meydana gelecek yeni gebelik, karın duvarında gevşeme ve cildin bollaşmasına yol açabilir. Bundan ötürü muayene esnasında yakın dönemde gebelik planlayan hastaların bunu doktorla paylaşmaları gerekir.

Emzirme döneminde olup mini karın germe ameliyatı olmak isteyen hastalar, emzirme dönemi geçtikten 3 ila 6 ay sonrasında işlemi yaptırabilirler.

Mini karın germe ameliyatı kimlere yapılır?

Diyet ya da egzersizlere rağmen karın bölgesindeki yağlardan kurtulamayan, aşırı kilolu olmayan ancak alt karın bölgesinde yağ fazlası ve cilt gevşekliği bulunan, ameliyata engel hastalığı bulunmayan kişiler mini karın germe operasyonunu yaptırabilirler.

Mini karın germe ameliyatı öncesi kilo vermek gerekir mi?

Mini-abdominoplasti ameliyatı olacak hasta obez ise kilo vermeleri gerekir. Çünkü aşırı kilo her ameliyatta olduğu gibi bu operasyonda da risk oluşturur. Ayrıca işlem sonrası hastanın iyileşmesine de olumsuz etkileri vardır. Bu nedenden ötürü mini karın germe operasyonundan önce iyi bir diyet ve sporla kilo verilmelidir.

Mini karın germe ameliyatı fiyatları

“Mini karın germe ameliyatı fiyatı 2024”, “mini karın germe ameliyatı Ankara”, “mini karın germe fiyat”, “mini karın germe fiyat 2024 Ankara” bu operasyonu planlayan hastaların en merak ettiği sorular arasında yer alır. Bulunduğunuz şehir, işlemin yapılacağı hastane ve bölgeler gibi birçok faktör fiyatlara etki eder. Mini karın germe ameliyatı ücretleri konusunda plastik cerrahınızdan gerekli bilgileri alabilirsiniz.  Bu konuda daha detaylı bilgi almak için https://ersoykonas.com/implantlar/ linkine tıklayabilir, 0 536 511 40 51 no’lu telefon ve ersoykonas@gmail.com adresli eposta ile bize ulaşabilirsiniz.