Kilo alıp verme, emzirme, yaş gibi faktörlerle memeler sarkar, yani bir süre sonra meme dokusunu yerinde tutan bağların gevşemesine yol açar. “Meme dikleştirme mümkün mü?” sorusu doğum yapmış, sıkça kilo alıp veren kadınlar başta olmak üzere en sık sorulan estetik konularından biridir. Meme sarkmaları “mastopexy” olarak da bilinen meme dikleştirme ameliyatlarıyla giderilebilir. Bu ameliyatlar, plastik cerrahlar tarafından yapılırlar.

Meme sarkması nasıl anlaşılır?

Meme sarkması, plastik cerrahınızın yaptığı muayene ile belirlenecektir. Meme başının, meme alt çizgisinden 4-5 santimetre yukarıda olması gerekir. Bu mesafenin daha kısa olması, memede sarkıklık olduğunu gösterir. Genel olarak meme dokusunun sonlandığı çizgiyle meme ucu arasındaki mesafe, sarkıklık konusunda bilgi verse de en sarkma derecesini size en doğru biçimde doktorunuz tarif edecektir.

Meme dikleştirme ameliyatı nasıl yapılır?

Meme dikleştirme ameliyatı, sarkmanın derecesine göre planlanır. Ameliyatta sarkan fazla doku ve deriler toparlanarak memeye yeni ve dik bir şekil verilir. Bu arada meme ucu da olması gerektiği yere taşınır. 2 saat kadar süren ameliyat genel anestezi altında yapılır. Ameliyatın ardından hastaların bir gece hastanede kalması gerekir. Özel bir durum gelişmediği sürece, hasta ertesi gün, taburcu olur.

Dikleştirme ameliyatı sonrası minimum düzeyde bir ağrı olabilir. Dikleştirmeyle birlikte büyütme ameliyatı yapılan ve meme protezi kullanılan hastalarda, birkaç gün kol hareketlerinde kısıtlılık görülebilir.

Meme dikleştirmeden sonra hasta nelere dikkat etmelidir?

Ameliat ertesi memeler üzerine sargı uygulanır. Kesi yerleri iki gün sonra açılarak kontrol edilir. Sargılar 7.günden, dikişler 7-10.günden itibaren plastik cerrahınız tarafından alınır. Ameliyat sonrası ilk dönemde oluşabilecek şişlik, morluk ve hissizlik gibi durumlar bir süre sonra kendiliğinden yok olur. Hastanın birkaç hafta boyunca sporcu sütyeni kullanılması gerekir. Hastalar meme dikleştirme ameliyatının ardından 4 gün içinde işlerine dönebilirler. İlk 3 ay boyunca ağır sporlardan uzak durulması gerekir.

Meme dikleştirme tek başına uygulanabilir mi?

Meme dikleştirme ameliyatı tek başına da yapılabilir. Genellikle sarkma problemi, büyük meme yapısıyla birlikte ortaya çıkar. Büyük memelere sahip olan hastalarda, memeden gerekli miktarda doku alındıktan sonra dikleştirme işlemi yapılır. Meme dikleştirme işlemi,  meme küçültme ameliyatlarıyla kombine şekilde de gerçekleştirilebilir. Küçük ve içi boşalmış memeler söz konusuysa implantlardan yararlanılarak memeye hacim kazandılırır ve olması gerektiği alana, yani yukarıya taşınır.

Meme dikleştirme işlemi emzirmeye engel olur mu?

Meme dikleştirme işleminiz meme küçültme ile birlikte yapılmadıysa yani tek başına dikleştirme yapıldıysa emzirmeye herhangi olumsuz bir etkisi yoktur. Dikleştirmeyle birlikte meme küçültme ameliyatı da yapılacaksa, bu durum nadiren de olsa süt vermeyi engelleyebilir.

Hamilelik sürecinde bütün vücutta olduğu gibi, memelerde de büyüme ve sarkma oluşur. Meme dikleştirme ameliyatının doğumdan 6 ay, emzirmenin bitişinden 3 ay sonrası için planlanması işlem kalıcılığı açısından daha uygundur. Tüm bu konularda en doğru bilgiyi size plastik cerrahınız verecektir.

Sıkça sorulan sorular

Meme dikleştirmeden sonra yeniden sarkma olur mu?

Eğer hasta yeniden doğum yapar, ciddi kilo değişiklikleri yaşarsa meme dokusunda yeniden sarkma sorunu gözlenebilir. Dikleştirme ameliyatını düşünen hastaların ideal kilolarına kavuşmuş olması ve hamilelik planlarını tamamlamış beklenir.

Meme dikleştirme ağrılı bir işlem midir?

Meme dikleştirme ameliyatı (Mastopexy, Mastopeksi) ertesinde her cerrahi işlemde görülebileceği gibi bir miktar ağrı görülebilir ancak bu durum ağrı kesici ilaçlarla kontrol altında tutulur ve hastanın hayat kalitesini fazlaca etkilemez.

Meme dikleştirme ameliyatından sonra iz kalır mı?

Meme dikleştirme ameliyatı sonrasında, diğer ameliyatlarda olduğu gibi bir iz kalacaktır. Oluşacak izin boyutu sarkmanın derecesine göre değişir. Meme dikleştirmede oluşacak izler genellikle meme başı civarında olur. Bazı durumlarda meme başından aşağı doğru inen birkaç santimlik bir kesi izi de görülebilir. Bu izlerin görünürlüğü zamanla azalarak ve hemen hemen fark edilmeyecek bir düzeye gelir.

Ameliyatsız meme dikleştirme

Memesinde sarkma olduğunu düşünen hastalar, “sarkan göğsü toparlama hareketleri”, “ameliyatsız göğüs dikleştirme mümkün mü?, “ameliyatsız meme dikleştirme” konulularında araştırmalar yapar. “Göğüs dikleştirmek için ne yapmalı?” sorusu, bu konuda en sık sorulan sorulardan biridir. Egzersizler memelerin altında bulunan kaslar bir miktar güçlendirilebilir. Ancak zaman içinde meydana gelen sarkmaları egzersizle önlemek mümkün değildir. Meme sarkmaları iyi geldiği öne sürülen kozmetik ürünler de piyasada bulunmakla beraber bu konuda topikal bir ürünün ciddi bir fayda sağlaması mümkün değildir. Meme sarkmaları ancak ameliyatla giderilebilir.

Mastopexy ameliyat fiyatı 2023, meme dikleştirme ameliyat fiyatları 2023

Meme dikleştirme ameliyatı olmaya karar veren hastaların internete yönelttiği sorulardan bazıları da “mastopexy ameliyatı fiyatları” ve “meme dikleştirme fiyatları”dır. Bulunduğunuz şehir, ameliyatın yapılacağı hastane, yöntem gibi birçok faktör fiyatlara etki eder. Mastopeksi (mastopexy) ücretleri konusunda plastik cerrahınızdan gerekli bilgileri alabilirsiniz. Bu konuda daha detaylı bilgi almak için:  https://ersoykonas.com/meme-estetigi/  linkine tıklayabilir, 0 536 511 40 51 nolu telefon ve ersoykonas@gmail.com adresli eposta ile bize ulaşabilirsiniz.