Burnun yapısında doğuştan ya da travma sonrası meydana gelen eğrilik nefes almayı zorlaştıran etmenlerden birisidir. Bu deformasyon burun eğriliği ameliyatıyla düzeltilir. Genel ya da lokal anesteziyle yapılan Septoplasti (Deviasyon ameliyatı) burun altına atılan ufak bir kesi ile yapılır. Bu kesiden burundaki eğrilik düzeltilir, eğer gerek duyulursa fazla dokular da çıkarılır. Hastanın durumuna göre 30 ila 90 dakika arasında süren burun deviasyon ameliyatı eriyen dikişlerle kesilerin kapatılmasıyla son bulur. Hasta ameliyattan birkaç gün sonra işine ya da okuluna rahatlıkla döner. 3. haftanın sonundaysa günlük rutinlerini tamamen gerçekleştirir.

Deviasyon nedir, nasıl oluşur?

Çoğunlukla deviasyon adıyla bilinen, burun kemiğinin eğri olma durumu yani (septum deviasyonu), nazal pasajlar (burun pasajı) arasındaki ince duvar (septum nasale), doğuştan ya da travma sonucu bir tarafa kaydığında oluşur. Septum deviasyonu burnun bir tarafını tıkayabilir ve hava almayı azaltır, bu da solunum zorluğuna neden olabilir. İlaç tedavisi yalnızca şişmiş mukus zarlarını tedavi eder, septum deviasyonunu düzeltmez.

Deviasyon nasıl tedavi edilir?

Septum deviasyonu, ameliyatla düzeltilir. Septum deviasyonu ameliyatına “Septoplasti” adı verilir. Septoplasti sırasında septum nasale olabildiğince düzleştirilir ve burnun ortasına yerleştirilir. Bazı durumlarda, burun yeniden şekillendirme ameliyatı (rinoplasti) septoplasti ile aynı anda yapılır.

Septoplasti için en uygun dönem/yaş/mevsim nedir?

Belirtiler çok şiddetli değilse, septum burnun “büyüme merkezini” içerdiğinden, hala büyümekte olan bir çocukta septoplasti yapılmaz, ergenlik döneminde ve yetişkinlerde yapılır. (Kızlarda en az 16, erkeklerde 17 ila 18 yaş). Bazı durumlarda, daha küçük yaşta sınırlı bir konservatif septoplasti gerekebilir. Her mevsim yapılabilen septoplasti ameliyatı, mevsimsel alerjik rinit rahatsızlığı olan hastalarda sonraki döneme ertelenebilir.

Bu tedavinin aşamaları nedir?

Durumun karışıklığına bağlı olarak, septoplasti 30 ila 90 dk. arasında sürebilmektedir. Hasta ve doktorun kararına göre, lokal veya genel anestezi altında ameliyat gerçekleştirilebilir. Ancak genellikle hasta konforu ve sağladığı avantajlar göz önüne alındığında genel anestezi daha çok tercih edilmektedir.

Cerrahi müdahale aşamasına gelindiğindeyse, burun altında küçük bir kesi atılarak iç yapılara ulaşılır. Bu kesiden, burun eğriliği düzeltilir. Gerekiyorsa fazla dokular da çıkarılır. Müdahale tamamlandıktan sonra kendiliğinden eriyen dikişler kullanılarak kesi kapatılır.

Hasta birkaç gün içinde işe ya da okula ve yaklaşık 3 hafta içinde normal rutinine geri döner. Hastaların büyük bir kısmında 1-2 ayda tamamen iyileşme görülür. Hastanın, ameliyattan sonra 2.,4., ve 6. ayında doktorunu ziyaret etmesi önerilmektedir.

Tedavi öncesi ve sonrası nelere dikkat edilir?

Hastanın ameliyattan bir süre önce bazı ilaçları almayı bırakması istenebilir. Bu ilaçlar aspirin, kan sulandırıcı ajanlar, bazı ağrı kesiciler ile anti depresanların bazılarını içerebilir. Burada amaç işlem sırasında ve sonrasında aşırı kanama riskinizi azaltmaktır. Hastanın belirli ilaçlara alerjisi varsa, sürekli kullandığı ilaçlar mevcutsa veya kanama sorunları varsa doktoruna bilgi vermesi gerekmektedir. Septoplasti genel anestezi altında yapılacaksa, işlemden önceki gece hasta gece yarısından sonra bir şey yiyip içmemelidir. Burun ve göz bölgesine buz uygulanabilir. Ameliyattan sonra hasta en az 24 saat boyunca araba kullanmamalı, makine kullanmamalı, alkol almamalıdır. İlk 3 hafta ağır kaldırma ve sert fiziksel aktivitelerden kaçınmalıdır.

Deviasyon Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Bu tedaviyi tekrarlamak gerekir mi? Sekonder ameliyata ihtiyaç var mıdır? Hangi koşullarda ihtiyaç olur?

Basit deviasyonlarda septoplasti operasyonu başarılı yapılırsa tedaviyi tekrarlamak gerekmez. Ancak kıkırdak deformitesinin aşırı olduğu, yatık burun deformitesine neden olacak kadar eğriliğin olduğu hastalarda ameliyat başarılı da olsa ilerleyen dönemde “kıkırdağın hafızası” nedeniyle daha az olmakla beraber yine eğrilik oluşabilir. Ayrıca burna travma olması veya komplikasyon olması durumlarında, deviasyon dışında burunda tıkanıklığa sebep olan başka problemlerin tedavi edilmemesi halinde septoplasti operasyonu başarılı olsa bile tıkanıklık devam edebilir. Ameliyatın başarısız olduğu durumlarda ise ameliyat tekrar yapılabilir.

Deviasyon ameliyatı ne kadar sürer?

Deviasyon ameliyatı, durumun karmaşıklığına bağlı olarak 30 ila 90 dakika arasında sürer. Hasta ve doktor arasında yapılan değerlendirme sonucunda, ameliyat lokal veya genel anestezi altında gerçekleştirilir.

Burun deviasyon belirtileri nelerdir?

Deviasyon, burundan nefes almayı zorlaştıran, özellikle burnun bir tarafının tıkanıklık hissiyle kendini gösterdiği bir durumdur. Bununla birlikte, ağız açık uyuma, horlama ve boğaz kuruluğu, burun kanaması, sık sık sinüzit geçirme burun ve geniz akıntısı gibi şikayetler de deviasyon belirtileri arasında yer alır. Deviasyonu olan kişiler genellikle nezle veya grip gibi hastalıklara sık sık yakalanmazlar. Ancak enfeksiyon dönemlerinde ve enfeksiyon sonrasında belirtileri belirgin şekilde artar.

Burun deviasyonu tedavi edilmezse ne olur? Zararları nelerdir?

Eğer deviasyon tedavi edilmezse hastanın yaşam kalitesi ve rahatlığı olumsuz etkilenir. Gece horlamaları, gün içindeki yorgunluk, boğaz ve baş ağrısı gibi semptomlar gözlemlenir.

Deviasyon ameliyatı riskli midir?

Plastik cerrahların gerçekleştireceği deviasyon ameliyatının riski son derece azdır. Lokal veya genel anestezi altında yapıldığı için hasta ameliyat sırasında herhangi bir ağrı ya da acı hissetmez.

Burun deviasyon ameliyatı fiyatları

“Deviasyon ameliyatı fiyatı”, “burun deviasyon ameliyatı fiyatı”, “deviasyon ameliyatı fiyatı 2024 Ankara” bu operasyonu planlayan hastaların en merak ettiği sorular arasında yer alır. Bulunduğunuz şehir, ameliyatın yapılacağı hastane ve bölgeler gibi birçok faktör fiyatlara etki eder. Deviasyon ameliyatı ücretleri konusunda plastik cerrahınızdan gerekli bilgileri alabilirsiniz.  Bu konuda daha detaylı bilgi almak için https://ersoykonas.com/burun-estetigi/  linkine tıklayabilir, 0 536 511 40 51 no’lu telefon ve ersoykonas@gmail.com adresli eposta ile bize ulaşabilirsiniz.