Çenede meydana gelen en önemli deformasyonlar arasında çene sıkma ve diş gıcırdatma nedenlerle ortaya çıkan çene kasının dışarıdan görünecek kadar büyümesi gelir. Bu durumdan kurtulmak içinde başvurulan yöntemlerden birisi Çene botoksu olarak da bilinen masseter botoksudur. Yaşanan çene büyümesi sorununa kasılan kasa botoksla müdahale edilir, yumuşayan hatlarla daha oval ve ince bir yüz yapısına sahip olunması da sağlanmış olur. Çene botoksu yaklaşık 10 dakikalık bir operasyondur. Lokal anestezi ile lokal anestezi mi emla mı? yapılan Çene botoksu, 8 mm derinlikteki çiğneme kasına uygulanır. Masseter botoksu yapıldıktan sonra yaşanacak küçük kızarıklıklar ise birkaç saat içerisinde kaybolur ve hasta aynı gün içinde günlük hayatına döner. Bu işlem sırasında hasta ağrı ya da acı hissetmez.

Çene botoksu (masseter botoksu) nedir?

Çene bölgesinde bulunan kas gruplarından birisi de masseter kasıdır. Çenenin yan tarafında bulunan ve en güçlü çiğneme kası olan masseter kası dışarıdan görünecek kadar belirgin hale geldiğinde masseter hipertrofisi (masseter büyümesi) denilen durum ortaya çıkar. Bu durumun nedenlerinin başında diş sıkma ve gıcırdatma gelir. Bunun yanı sıra et tüketiminin çok olması ve sık sık sakız çiğnemek de masseter kası büyümesine neden olur. Böyle bir durumla karşılaşan kişilerin tedavisinde kullanılan yöntem de masseter botoksu’dur. Halk arasında çene botoksu olarak da bilinen masseter botoksu, çenedeki masseter kasının bulunduğu yüzün alt kısmının inceltilmesi işlemidir.

Çene botoksu neden yapılır?

Diş sıkma, diş gıcırdatma, aşırı sakız çiğneme gibi sebepler çene kaslarında büyümelere sebep olur. Bu durum estetik açıdan istenmeyen görünümlere neden olabilir. Özellikle kadın hastaların aşırı maskülen bir yüze sahip olmasına sebebiyet verir. Bu görüntüyü gidermek ve diş sıkmadan kaynaklı baş ve çene ağrılarından kurtulmak isteyen kişiler, çene botoksu işlemine başvurabilirler.

Çene botoksu öncesi dikkat edilmesi gerekenler

Çene botoksu işlemi yaptırmadan önce dikkat edilmesi gereken konuların başında kullanılan ilaçların olup olmadığı gelir. Böyle bir durumda doktor konu hakkında bilgilendirilmelidir. Ayrıca işlemden önce kan sulandırıcı etkili ilaçlar ve bitkisel çayların tüketimi de bırakılmalıdır. Hasta herhangi bir rahatsızlığı varsa bu konu hakkında da doktoru bilgilendirmelidir.

Çene botoksu (Masseter botoksu) nasıl yapılır?

Masseter botoksu işleminden önce, masseter kasının olduğu bölge sterilize edilir. Bunun için çeşitli temizleticiler kullanılır. Ardından lokal anestezi için özel kremler işlem bölgesine sürülür. Uyuşma sağlandıktan sonra kasın üstüne botulinum toksin enjekte edilecek yerler işaretlenir. Devamında da botoks ortalama 8 mm derinlikteki çiğneme kasına uygulanır. Bu işlem yaklaşık 10 dakika kadar sürer. İşlem sonrası hasta günlük hayatına rahatlıkla döner.

çene-dolgusu-nedir

Masseter botoksu yaptırdıktan sonra nelere dikkat etmek gerek?

  • İşlem sonrası iğne giriş yerlerinde hafif kızarıklıklar ve şişlikler görülebilir. Bu son derece normaldir. Birkaç saat içerisinde kaybolurlar.
  • İlk birkaç saat, yarım saatte bir 5 dakikalık soğuk kompresler uygulanarak bölge rahatlatılabilir.
  • Hasta ilk bir hafta hamam, sauna, buharlı banyo gibi mekanlardan uzak durmalı, sıcağa maruz kalmamalıdır.
  • İlk bir hafta masaj ya da ovuşturma gibi hareketler işlem yapılan bölgeye uygulanmamalıdır. Böyle bir durumda yapılan botoks diğer kas gruplarını da istenmeyen şekilde etkileyebilir.
  • Uygulama sonrası merak edilen konulardan birisi de makyaj yapılıp yapılmayacağıdır. İlk 24 saat hasta makyaj yapmamalıdır.
  • İşlemden sonra ilk birkaç saat boyunca çeneyi zorlayıcı yemekler tüketilmemelidir.
  • Çene botoksu uygulamasının etkileri 1 haftanın sonunda kendini gösterir.

Masseter botoksunun faydaları nelerdir?

Masseter botoksunun sağladığı faydalar şu şekildedir:

  • Cerrahi bir operasyon olmadığı için hem güvenli hem de iyileşme süreci oldukça kısadır. Hastalar aynı gün taburcu olup günlük hayatlarına dönerler.
  • Çene yapısındaki sert görünüm yumuşatılarak daha ince ve oval bir yüze kavuşulur.
  • Diş gıcırdatma ve çene sıkmadan dolayı meydana gelen ağrılar işlemin etkinliği süresince ortadan kalkar.

Çene botoksuna dair sıkça sorulan sorular

Çeneye botoks ne işe yarar?

Çene botoksuyla çene yapısı inceltilerek daha oval ve ince bir yüz ortaya çıkarılır. Çene kaslarına yapılan işlemle çene kaslarının boyları küçülür. Bu sayede daha belirgin ve ince çene hattına kavuşulur. Bunun yanı sıra çene sıkma ve diş gıcırdatma problemlerinin de önüne geçilir.

Çene botoksu zararlı mıdır?

Bu tür işlemleri uygulama alanında eğitim görmüş bir hekim (plastik cerrah ya da dermatolog) tarafından gerçekleştirilen çene botoksu işleminde herhangi bir risk bulunmaz. Hamileler, emziren anneler, deri enfeksiyonu bulunanlara ve aktif diş rahatsızlığı bulunanlar masseter botoksu yaptırması tavsiye edilmez.

Masseter botoksunun gülüşü etkileyip etkilemediği de merak konusudur. Her estetik işlemde olduğu gibi çene botoksunda da ehil olmayan kişilerin yapacağı işlemler, gülüş asimetrisi gibi durumlara sebebiyet verebilir. Çiğneme refleksiyle ilgili de herhangi bir kayıp yaşanmaz.

Doğru doz ve zamanlamayla kullanılan masseter botoksu güvenli bir işlemdir.

Çene botoksu sonrası ağrı olur mu?

Çene botoksu cerrahi bir operasyon olmadığı için oldukça kolay iyileşen estetik işlemlerden birisidir. Bunun dışında uygulama sırasında yapılan anestezik krem hem işlemde hem de sonrasında hastanın ağrı duymasının önüne geçer.

Çene botoksu kaç seanstır? Tekrar yapılabilir mi?

Çene botoksu tek seans ile sonuç alınan bir uygulamadır. Masseter botoksu işlemi yaklaşık 3 ila 6 ay boyunca etkisini gösterir. Hastanın fizyolojik yapısı ve yaşam tarzı bu süreyi belirler. Tekrarlayan işlemler sonrası çene botoksunun etkisi daha uzun sürer.

Masseter botoksu işlemi ne kadar sürer?

Uzman bir hekim tarafından gerçekleştirilen masseter botoksu son derece ağrısız ve acısız bir işlemdir. 10 dakikalık bir süre içerisinde uygulama sonlandırılır ve hasta günlük hayatına kolaylıkla döner.

Çene dolgusu (masseter botoksu) fiyatları, masseter botox fiyatları, masseter botoks fiyatları Ankara

Çene botoksu fiyatları”, “çene botoksu fiyat 2024”, “masseter botoksu fiyatları”, “çene botoksu fiyatları Ankara 2024”, “masseter botoksu fiyat 2024” bu işlemi planlayan hastaların en merak ettiği sorular arasında yer alır. Bu işlemin maliyeti işlemin gerçekleşeceği hastane, çenedeki bozukluğun türü ve şiddeti, hastanın durumu, botoks maddesinin kalitesi ve miktarı, işlemi gerçekleştirecek olan doktorun tecrübesine bağlı olarak değişkenlik gösterir. Çene botoksu (masseter botoksu) fiyatları hakkında en doğru bilgiyi hekiminizden alabilirsiniz. Fiyatlar ve işlem süreçleri hakkında detaylı bilgi almak için (0536) 511 40 51 no’lu telefondan bize ulaşabilirsiniz.


Konuyla ilgili diğer yazılar için:

Çene şekillendirmede ameliyatsız yöntemler hangileridir? Bunlar ne kadar kalıcı olabilirler?