Burun ucu estetiği, burunun ucundaki şekil ve görünümü düzeltmek için yapılan bir cerrahi işlemdir. Burun ucu estetiği lokal ya da genel anestezi altında gerçekleştirilir. Operasyon sırasında, uzman plastik cerrah genellikle küçük kesiler yapar ve burun ucunu açar. Bu kesiler burun deliklerinin iç kısmına ya da burun ucu kıvrımının altına yerleştirilir. Böylece görünür izler minimize edilir. Daha sonra, burun ucundaki kıkırdak veya dokuların şekli ve boyutu düzeltilir. 30 ila 60 dakika süren operasyondan sonra hasta aynı gün taburcu edilir.

Burun ucu estetiği nedir? Neden ihtiyaç duyulur?

Burun ucu estetiği (tipplasti), burun kemiğinin anatomik yapısında sorun olmadığı durumlarda, burun ucundaki kıkırdaklar, yumuşak dokular ve burun ile dudak arasındaki açıların bozulduğu durumlarda gerçekleştirilen bir estetik operasyondur. Bu işlemde, burun ucundaki yükseklik, kalınlık, uzunluk, genişlik, düşüklük ve sarkıklık gibi çeşitli şekil bozuklukları estetik cerrahlar tarafından düzeltilir.

Kimler burun ucu estetiği yaptırabilir?

Burun ucu estetiği, burun asimetrisi, burun ucunun düşük olması, sıkışmış burun şekli gibi görünen burun yapısı, geniş burun ucu gibi durumları olan kişiler için uygundur. Burun kemeri gibi daha geniş bir sorunu olan kişiler için yalnızca burun ucu estetiği yeterli olmayabilir. Bu durumda, daha kapsamlı bir burun estetiği ameliyatı tercih edilebilir.

Tipplasti ameliyatı 18 yaşından büyük, kemik gelişimini tamamlayan kişilere uygulanır. Ancak acil durumlar ya da özel durumlar söz konusu olduğunda bu yaşlardan önce de burun ucu estetiği ameliyatı yapılabilir.

Burun ucu estetiği nasıl yapılır?

Burun ucu estetiği ameliyatları açık ya da kapalı tekniklerden biriyle gerçekleştirilir.

Açık teknikte burun ucundan bir kesi atılır ve burun derisi alına kadar kaldırılarak işleme başlanır. Kıkırdak ve yumuşak dokuya ulaşıldıktan sonra kıkırdak dokuda eksiklik varsa ekleme, fazlalık varsa eksiltmeler yapılarak işlem tamamlanır. Şekil bozuklukları düzeltildikten sonra ameliyat tamamlanır.

Kapalı teknikteyse buruna herhangi bir kesi yapılmadan, burun deliklerinden işlem yapılacak bölgeye giriş yapılır. Giriş yapıldıktan sonra kıkırdak kısma müdahale edilerek gerekli düzenlemeler yapılır.

Hem açık hem kapalı teknikte, hastanın yara iyileşme sorunu yoksa ameliyat sonrası izler pek belli olmaz.

Her iki tekniğin de kendine göre avantajları vardır. Uzman plastik cerrah muayene sırasında hangi tekniği uygulayacağına karar verir.

Ameliyat süresi genellikle 30 ila 60 dakika arasında değişir. Burnun içine atılan dikişler kendiliğinden eriyebilen özellikte olduğu için dikişlerin alınması gerekmez.

Ameliyattan önce ve sonra dikkat edilmesi gerekenler

Ameliyat öncesinde hastaların dikkat etmeleri gereken bazı noktalar vardır. Sigara kullanımı ameliyat sonrası iyileşmeyi etkileyebileceği için, yaklaşık 2-3 hafta önce sigarayı kullanımı bırakılmalıdır.

Kan sulandırıcı özelliği olan ilaçlar ve bitki çayları, ameliyat öncesinde kullanılmamalıdır. Bunlar, kanın pıhtılaşmasını etkileyebilir ve ameliyat sırasında veya sonrasında komplikasyon riskini artırabilir. Ameliyat öncesinde kullanılması gereken ilaçlar varsa, bunlar muayene sırasında doktora bildirilmeli ve ameliyat planlaması bu doğrultuda yapılmalıdır.

Burun ucu estetiği ameliyatlarından sonra hastalar aynı gün içinde evlerine taburcu edilirken dikkat edilmesi gereken hususlar da şu şekildedir:

  • Bu ameliyatlarda yalızca kıkırdak ve yumuşak dokuya müdahale edildiği için şişlik ve morluk görülme ihtimali oldukça düşüktür.
  • Bu ameliyatın iyileşme süresi oldukça kısadır. Ameliyattan sonraki ilk gün başın yüksekte tutulması ve soğuk kompres uygulanması ile iyileşme süresi daha da kısaltır.
  • Buruna takılan silikon ateler ve koruyucu bantlar 1 hafta sonra alınır.
  • Bu ameliyatın ardından burnun içini temizlemek için burun spreyi kullanılmalıdır.
  • Hastalar ameliyattan 1 hafta sonra normal hayatlarına dönebilirler.
  • Burun ucunda hissizlik meydana gelebilir ve bu durum 1-2 ay kadar sürebilir.
  • Bu ameliyatlarda ilk 3 ay içinde hızlı iyileşme görülür. Tam olarak iyileşme dönemi ise 6 ay ile 1 yıl arasındadır.
  • Bu ameliyattan 3 gün sonra lens kullanımına başlayabilirsiniz. Hafif çerçeveli gözlükleri kullanmak için 1 ay beklemelisiniz.
  • Hafif sporları yapmaya başlamak için bekleme süreniz 2 haftadır. Ameliyattan 2 ay sonra ise normal tempolu olan sporları yapmaya başlayabilirsiniz.
  • Ameliyatın ardından 1-2 gün sonra, burnun üzerine konulan özel bantları ıslatmamak şartı ile duş almanız mümkündür.

Burun ucu estetiği hakkında sıkça sorulan sorular

Burun ucu estetiği hangi durumlarda yapılır?

Burun ucu estetiği, burun sırtı veya septumu etkilemeyen durumlarda sadece burun ucunu düzeltmek amacıyla yapılan cerrahi bir müdahaledir. Bu işlem, diğer burun estetiği işlemlerine göre daha kısa sürer ve şişlikler daha hızlı iyileşme gösterir. Ayrıca, septum ya da konkalara da müdahale edilerek solunumu kolaylaştırıcı işlemler de yapılabilir.

Burun ucu estetiğinin riskleri var mıdır?

Rinoplasti ameliyatlarında burun kemiğine müdahale edilirken, burun ucu estetiğinde kemik kırılması yapılmaz. Bu nedenle, tipplasti (burun ucu estetiği) daha kolay bir iyileşme süreci sağlar. Sonrasında ödem, morluk ve kanama riski daha azdır.

Burun tıkanıklığı ve burun eti ameliyatları burun ucu estetiğiyle aynı anda yapılabilir mi?

Burun ucu estetiğiyle birlikte burun eti, septum eğriliği gibi burun tıkanıklığına neden olan sorunlar da aynı anda düzeltilebilir.

Sinüzit hastaları burun ucu estetiği yaptırabilirler mi?

Sinüzit rahatsızlığı bulunanların burun ucu estetiği yaptırmalarında herhangi bir sakınca bulunmaz. Uzman bir plastik cerrahın gerçekleştireceği operasyonu başarılı bir sonuç verir.

Lokal anesteziyle burun ucu estetiği yapılabilir mi?

Lokal anestezi, burun ucu estetiği ameliyatında sıklıkla kullanılan anestezi yöntemidir. Bu yöntemde, burun ucuna uygulanan anestezik ilaçla bölgenin uyuşturulması sağlanır. Genellikle bir enjeksiyon veya sprey şeklinde uygulanır.

Top burun ucu estetiği nedir?

Top burun ucu estetiği, genellikle burun ucundaki yuvarlak ya da top şeklindeki görünümü düzeltmek amacıyla yapılan burun estetiği işlemine denir. Bu uygulama, burun ucunda bulunan doku ve kıkırdakları şekillendirerek daha keskin, daha konturlu ve daha düzgün bir burun ucu görünümü elde etmeyi hedefler.

Sivri burun ucu estetiği nedir?

Sivri burun ucu estetiği, burun ucunun fazla sivriliğini düzeltmeye yönelik yapılan burun ucu estetiği ameliyatıdır. Bu prosedürde, burun ucundaki fazla doku ve kıkırdak azaltılarak daha yumuşak, daha yuvarlak ve daha dengeli bir burun ucu şekli elde edilir.

Burun ucu ameliyatı sonrası koku kaybı yaşanır mı?

Burnun koku alma işlevini gerçekleştirdiği bölgeye uzak bir operasyon alanı olduğundan dolayı, burun ucu ameliyatı koku alma fonksiyonunu bozmaz.

Burun ucu ameliyatı fiyatları

“Burun ucu ameliyatı fiyatları 2024”, “burun ucu ameliyatı fiyatları Ankara”, “burun ucu ameliyatı fiyatları”, “burun ucu ameliyatı Ankara” bu operasyonu planlayan hastaların en merak ettiği sorular arasında yer alır. Bulunduğunuz şehir, işlemin yapılacağı hastane ve bölgeler gibi birçok faktör fiyatlara etki eder. Burun ucu ameliyatı ücretleri konusunda plastik cerrahınızdan gerekli bilgileri alabilirsiniz. Bu konuda daha detaylı bilgi almak için (0536) 511 40 51 no’lu telefon ve ersoykonas@gmail.com adresli eposta ile bize ulaşabilirsiniz.