Bir kadının hayatının önemli dönüm noktalarından biri olan hamilelik, doğum ve emzirme, vücutta pek çok değişimi beraberinde getirir. Hamilelik sürecinde oluşan çatlaklar, kilo alma, memelerdeki büyüme, emzirme sonrası görülebilen meme sarkması, memelerin içinin boşalması, karın bölgesindeki sarkma bu süreçte hemen her anne adayında az ya da çok gözlenir. Doğum sonrasında alınan kilolardan kurtulmak her ne kadar mümkünse de geride bıraktığı deformasyonlar rahatsız edici olabilir. Karında, bacakta meydana gelen değişimler, meme sarkması, vajinal deformasyonlar annelik estetiğine başvurmada en önemli etmenler arasındadır. Plastik cerrahların yapacağı bir dizi işlemle, anne eski formuna kavuşturulur. Mommy Makeover olarak da bilinen Annelik Estetiği (Torsoplasti) ameliyatları, en erken doğumdan 6 ay sonra yapılabilir. Ancak bu süre sonunda anne halen emzirmeye devam ediyorsa ilerleyen zamanlarda bu işlem uygulanmalıdır.

Annelik estetiği nedir?

Doğum sonrası meydana gelen deformasyonların giderilmesi için yapılan estetik müdahalelere annelik estetiği, (tıbbi ismiyle Torsoplasti) denir. Son dönemde pek çok kadının başvurduğu annelik estetiği bir diğer bilinen adıyla “Mommy Makeover” annelerin eski formlarına kavuşmada yardımcı olur.

Doğum sonrası bacak ve basen bölgesinde genişleme, memelerde büyüme ya da hacim kaybı, karın sarkması, kol sarkması gibi görülebilir. Bu problemlerin bir kısmı doğum ve emzirme dönemi sonrasında diyet ve sporla düzeltilebilir ancak sarkmaların, memenin içinin boşalmasının diyetle ve sporla giderilmesi oldukça zordur ya da mümkün değildir. Annelik Estetiğinde deforme olan bölgeler büyük ölçüde eski formuna kavuşturularak hamilelik ve doğum sürecinin oluşturduğu yıpranmalar giderilir.

Kimler annelik estetiği (torsoplasti) yaptırabilir?

 • Doğum, emzirme ve aşırı kilo nedeniyle memelerinin içi boşalan kadınlar.
 • Emzirme sebebiyle meme sarkıklığı yaşayanlar.
 • Karın çevresinde ve kaslarında gevşeme ya da çatlak oluşan kadınlar.
 • Kol, basen ve bacak bölgelerinde aşırı yağlanma meydana gelenler.

Annelik estetiğinden önce neler yapılmadır?

Birkaç operasyonun bir arada yapıldığı Annelik Estetiği genel anestezi altında uygulanır. İşlemden önce uyulması gereken kurallar şu şekildedir:

 • Operasyondan 2 hafta öncesinden sigara ve alkol bırakılmalıdır.
 • Kan sulandırıcı ilaç ve bitki çayları 2 hafta öncesinden kesilmelidir.
 • Düzenli kullanılan ilaç varsa doktora bu konu hakkında bilgi verilmelidir.
 • Ameliyat öncesinde kabızlığı artıracak türden bir diyetten uzak durulmalı, özellikle son hafta bol lifli beslenilmeli. Operasyondan 6-8 saat önce yeme içme kesilmelidir.

Annelik estetiği nasıl yapılır?

Annelik Estetiği operasyonundan önce yapılacak muayene ile hangi bölgeye nasıl bir işlem (Meme büyütme-küçültme ya da dikleştirme, karın germe, liposuction, vajina estetiği) yapılacağı belirlenir.

Meme büyütme ile bu bölgede yaşanan sönme ya da boşalma giderilir. Meme dikleştirme işlemi bu operasyonla birlikte yapılır. Eğer hastada meme büyümesi var ise meme küçültme işlemi uygulanır. Meme küçültme ameliyatı, zamanla büyüyerek sırt ve bele baskı yapan memenin hasta üzerinde yaptığı kısıtlamaları kaldırmak için de uygulanır. Bunun dışında asimetrik, dengesiz bir görünüm ortaya çıkan memelere de bu operasyon yapılır.

Meme dikleştirme operasyonunda ise hamilelik ve emzirme sırasında sarkan memelere daha dik bir görünüm kazandırmak için bu işlem uygulanır.

Annelik Estetiği işlemlerinden en sık yapılanı karın germe ameliyatıdır. Sezaryenle doğum yapan kadınların dikiş izlerinin giderilmesi ve sarkma meydana gelen derinin tekrar toparlanması için bu işlem yapılır.

Liposuction operasyonu isminden anlaşılacağa üzere yağ alma operasyonudur. Kol, bacak, basen, karın, bel bölgelerinde bulunan fazla yağ dokusu liposuction ile alınır ve bu bölgeler şekillendirilir.

Yapılan ameliyatlardan birisi de vajinal estetiktir. Normal doğum sonrası sarkan vajina dudaklarının toparlanması için uygulanan işlemdir. Vajina iç dudakları da bu operasyonla küçültülüp, vajinanın daraltılması sağlanmaktadır.

Annelik estetiği sonrası dikkat edilmesi gerekenler

Annelik Estetiği sonrası hastalar yapılan işleme bağlı olarak 1 ila 3 gün arasında hastanede kalabilirler. Genel anestezi altında yapılan işlem sonrası hastalarda ilk gün hafif ağrılar olabilir. Genellikle ilk gün ayağa kalkabilen hastalar 3. günün ardından hareket edebilecek duruma gelirler.

Yapılacak işleme göre hastanın günlük hayata dönüş süreci değişebilir. İlk üç gün sıvı gıdalarla beslenen hasta devam eden süreçte yavaş yavaş katı gıdalara geçiş yapar.

Bunun dışında annelik estetiği sonrası dikkat edilmesi gereken konular şu şekildedir:

 • Meme estetiği ve karın estetiği sonrası iki ay kadar ağır spordan uzak durulmalıdır.
 • Hafif egzersizleri yapmak için en az 1 ay beklenmesi gerekir. Hafif ve tempolu yürüyüşler içinse 2 haftalık bir sürenin geçmesi beklenmelidir.
 • Yapılan işleme göre 1 ay kadar sporcu korsesi kullanmayı doktor tavsiye edebilir.
 • Karın germe ameliyatı olan hastalar kendilerini zorlamamalıdır. İlk bir hafta ‘V’ şeklinde yatması gerekir. Bunun dışında yürürken öne eğilerek yürümek hasta için daha iyi olacaktır.
 • Meme ve karın operasyonları sonrası iki hafta boyunca pansuman yapılır. Bu pansumanlar 2-3 gün aralıklarla yapılır.
 • Bazı durumlarda hastaya dren takılması gerekebilir. Drenler alınmadan banyo yapılmamalıdır. Alındıktan 24 saat sonra duş alınabilir.
 • Eriyen dikişler atıldığı için dikiş alınması gibi bir durum söz konusu değildir.
 • Hastalar ameliyattan en azından 2 hafta sonrasına kadar sigara içmemelidir.

Annelik estetiği hakkında en çok sorulan sorular

Annelik ameliyatı (mommy makeover) nedir?

‘Mommy Makeover’ olarak da bilinen Annelik Estetiği gebelik ve sonrasında yaşanan vücut deformasyonlarını gidermek için yapılan işlemlere verilen isimdir. Meme, karın, bacak, basen, vajina gibi bölgelere yapılan operasyonlarla vücut eski formuna kavuşturulur. Annelik Estetiği meme küçültme, dikleştirme, karın germe, yağ aldırma gibi operasyonları bünyesinde bulundurur.

Annelik estetiği ne zaman yaptırılabilir?

Doğumdan sonra Annelik Estetiğine ihtiyaç duyan kadınların, ameliyat olabilmeleri için 6 ay kadar beklemesi gerekir. Ancak 6 ay sonunda emzirmeye devam ediliyorsa emzirmenin bitmesi beklenmelidir.

Annelik estetiğinin avantajları nelerdir?

Hamilelik, doğum ve emzirme süreçleri vücutta deformasyonlara yol açar. Bu sorunları tek bir ameliyatla hızlıca gidermek için Annelik Estetiği yaptırılır. Bu işlemle karın sarkmaları, meme büyümesi, memelerin boşalması ve sarkması, basenlerde, bacaklarda meydana gelen yağlanmalar, vajinal deformasyonlar bu işlemle giderilir. Bu işlemler tek bir ameliyat bünyesinde yapıldığı için hasta zamanı ve bütçesini daha ekonomik kullanmış olur.

Annelik estetiği sonrası tekrar hamile kalınabilir mi?

Annelik Estetiği yaptıran kadınların yeniden hamile kalmasında herhangi bir sakınca yoktur. Ancak planlanan bir hamilelik varsa, annelik estetiği ameliyatı doğumdan sonraya bırakılmalıdır. Ameliyat olan hastalarınsa operasyonun üzerinden 1 yıl geçtikten sonra gebe kalmaları önerilir.

Annelik estetiği fiyatları, torsoplasti fiyatları, mommy makeover fiyatları

“Annelik estetiği fiyatları”, “annelik estetiği fiyatları 2024”, “annelik estetiği fiyatı Ankara” ve “mommy makeover fiyatları” bu operasyonu planlayan hastaların en merak ettiği sorular arasındadır. Ameliyatın maliyetini belirleyen çok sayıda faktör bulunur. Hastanın genel durumu, yapılacak işlemin türü ve nitelikleri, ameliyatın yapıldığı hastane, plastik cerrahın bilgi, beceri ve tecrübesi bu unsurlar arasında yer alır. Annelik estetiği ameliyatı fiyatları hakkında en doğru bilgiyi, muayene sırasında doktorunuzdan alabilirsiniz. Fiyatlar ve işlem süreçleri hakkında detaylı bilgi almak için (0536) 511 40 51 no’lu telefondan bize ulaşabilirsiniz.


Konuyla İlgili Diğer Yazı İçin:

Karın germe ameliyatından önce kilo vermek gerekli mi?