Ben” olarak bilinen “nevüs”ler, cildin farklı yerlerinde, değişik renk ve boyutlarda bulunabilir. Çoğu zararsız olan benler, yaşa, genetik etkilere ve güneşe maruziyete bağlı olarak sayıları artabilir.

Çapı 5 milimetrenin üzerinde olan, birden fazla renk içeren ya da zamanla renk değiştiren, kaşıntı ve akıntıya yol açan benler, risk taşıyabileceğinden kontrol altında tutulmalıdır. Özellikle açık ten rengine sahip olan, çocukluk döneminde güneş yanığı geçirmiş, kendisi ya da ailesinde cilt kanseri (melanom) öyküsü bulunan hastalar, daha yüksek risk grubundadır.

Ben muayenesi, her dönem yapılabilir ancak yaz öncesinde yapılacak kontrol daha fazla önem taşır. Aşırı güneş ve bronzlaşma, benlerde renk değişimine yol açabileceği için, olası riskli benlerin tespiti zorlaşabilir. Öte yandan korumasız şekilde uzun süre güneşte kalmak, benlerin kansere dönüşme ihtimalini artırır.

Bu nedenlerle tatil döneminden önce dermatoloji ya da plastik cerrahi uzmanı tarafından vücuttaki benler kontrol edilmeli, gerekli durumlarda benlerin dondurulması ya da vücuttan çıkarılması gibi tedbir ve tedaviler uygulanmalıdır.

Daha detaylı bilgi almak için ersoykonas@gmail.com adresinden ve Instagram’da @ersoykonas hesabıyla iletişime geçebilirsiniz.