Uyluk germe ameliyatı, sık sık kilo alıp verme, aşırı kilo verme, hamilelik, yaşlanma, spor yapmama gibi çeşitli nedenlerle sarkmış olan üst bacak bölgesine yapılan estetik müdahaledir. Üst bacaklarınız gevşek, sarkık, çukurlu ve dalgalı bir görünüme sahip olabilir. 

Uyluk germe ameliyatı neden yapılır?
Uyluk germe ameliyatında amaç sarkık deriyi kaldırmak, üst bacaklara yeniden biçim vererek daha ince ve toparlanmış görünmesini sağlamak ve vücudun kalanıyla uyumlu bir görünüm yakalamaktır. Sarkmanın olmadığı sadece fazla yağlanmanın olduğu bacaklar için liposuction ya da lazer lipoliz gibi yöntemler yeterli olabilir. Ama eğer uyluk bölgesinde sarkma varsa bunu toparlamak için cerrahi operasyon kaçınılmazdır. 

Uyluk germe ameliyatı kimler için uygundur?
Uyluk germe ameliyatını düşünen kişilerin bunun bir kilo verme yöntemi olmadığını benimsemeleri gerekir. Bu operasyon ideal kilosunda olmasına rağmen üst bacağındaki sarkmalar nedeniyle aynadaki görüntüsünden memnun olmayan kişiler için uygundur. 

Uyluk germe ameliyatı hakkında bilmeniz gerekenler: 
Ameliyat çoğunlukla genel anestezi altında yapılır. Kişinin ihtiyaç durumuna göre yapılacak kesinin yöntemi değişebilir. Uyluk germe ameliyatında fazla yağ dokusu ve/veya fazla deri alınır, geride kalan deri kasıklara doğru gerilir. Böylece daha pürüzsüz ve incelmiş üst bacaklara kavuşulur. Ameliyat süresi yapılması gereken işlemlere göre değişebilmekle beraber 1-4 saat arasında olabilir. 

Ameliyat sonrası iyileşme süreci nasıldır?  
Ameliyattan sonra hastaların 1-2 gün arasında hastane kalması gerekebilir. Uyluk germe operasyonu sonrası üst bacaklarda morluk, şişlik ve hassasiyet olması çok normaldir. Ameliyatın bitiminde bacaklar bandajlanır ve dren takılır. Bunlar bacakların fazla şişmemesi içindir. Taburcu olduktan sonra da en az birkaç hafta korse takılması ödem oluşumunu en aza indirir ve iyileşmeyi hızlandırır.  

Bu dönemde en çok dikkat etmeniz gereken şey yürümek dolaşmak ve hareket etmektir. Ancak aşırı ve kontrolsüz hareketlilik dikişlerin iyileşme sürecini etkileyebilir. 

Ameliyat sonrası süreç çok ağrılı değildir. Ağrı hissetmeniz durumunda ağrı kesiciler yeterli olacaktır. Ameliyattan 48 saat sonra duş alabilirsiniz. Eğer masabaşı çalışıyorsanız 7-10 gün içerisinde işe dönebilirsiniz. Normal fiziksel aktivitenize dönmeniz ise 4-6 hafta sürebilir. 

Uyluk germe ameliyatının olumsuz yönleri nelerdir?
Ameliyat kasık bölgesine atılan yatık bir kesiyle yapılırsa ilerleyen dönemde vajinada şekil bozukluklarına yol açabilir. Bu nedenle dikey yapılan ameliyatlar daha iyi sonuç verir. Buradaki dezavantaj ise izlerin görünür bölgede olmasıdır. İzler ilk dönemde kırmızı renkli ve kabarık olabilir. Ancak zaman içinde rengi solacaktır. Medikal tedavilerle birlikte hastaların kendi başlarına alabilecekleri bazı önlemler (bölgeyi güneşten korumak gibi) izlerin zaman içinde görünümünün çok hafiflemesini sağlar. 

Kimler uyluk germe ameliyatı olmamalıdır? 
Uyluk germe ameliyatı şu nedenlerle size uygun olmayabilir: 

  • Obez ya da aşırı kiloluysanız
  • Sık sık kilo alıp veriyorsanız
  • Yara iyileşmesini olumsuz etkileyen bir hastalığınız varsa
  • Sigara içiyorsanız

Ameliyat öncesi nelere dikkat edilmelidir?
Kanamayı arttırıcı veya kanı sulandırıcı etkisi olan kumadin, asprin gibi ilaçlar ile iltihap sökücü ilaçların, bitkisel besin takviyeleri, yeşil çay, vitaminler ve diğer takviye ürünlerin ameliyattan bir süre önce mutlaka bırakılması gerekir. Aspirin ve kumadin gibi ilaçlar kesilirken doktor kontrolünde alternatifi olan ilaçlara geçilmelidir.