İkinci burun ameliyatları için ilk ameliyatın üzerinden teorik olarak 6 ay ya da 1 yıl gibi bir süre geçmesi beklenir. İdeal olan, ilk ameliyatın ardından 1 yıl beklenmesidir. 1 yıldan daha erken sürede yapılan revizyon ameliyatlarında, dokuların sertliği ve yapışkanlığı nedeniyle sorun yaşanma riski daha fazla olur.

İkincil ameliyatlar, minimal düzenlemeleri içeren basit girişimler olabileceği gibi bazı durumlarda komplike sorunların düzeltilmesi için yapılır. Bu durumda kulak ya da kaburga gibi bölgelerden kıkırdak dokunun alınması ve buruna yerleştirilmesi gündeme gelebilir.

Hastaların ilk ameliyattan sonra aceleci davranmamaları, burnun şeklinin oturmasını ve dokuların rahat çalışabilir hale gelmesini beklemesi gerekir. İlk ameliyatın ardından geçen süre ne kadar uzun olursa dokular o kadar yumuşayacağı için ikincil ameliyat daha güvenli hale gelir. 1 yılın sonunda hastanın ameliyat kararı sürüyorsa revizyon burun ameliyatı konuşulabilir. Ancak ikincil ameliyatların iyileşme süresinin daha uzun olduğu ve daha fazla ödem oluşabileceği de unutulmamalıdır.

*Konu hakkında detaylı bilgi almak için https://ersoykonas.com/burun-estetigi/ linkini ziyaret edebilir, info@ersoykonas.com adresinden iletişime geçebilirsiniz.