Cildi gençleştirmek, esnekliğini artırmak, kırışıklıkları azaltmak, zayıf saçları gürleştirmek, derideki eski-yeni deformasyonları onarmak için başvurulan etkili anti aging yöntemlerinden biri de PRP’dir. Hastadan alınan bir miktar kanın filtre edilip elde edilen büyüme faktörlerinin iyileştirmek istenen bölgeye enjekte edilmesiyle uygulanır. 18 yaşından büyük ve tıbbi engeli olmayan herkese uygulanabilen PRP tedavisi sonrasında, hasta hemen günlük yaşamına geri dönebilir. Yaklaşık 30 dakikalık bir işlem olan PRP tedavisinin etkileri 2 ila 3. seanstan itibaren görülmeye başlar.

PRP nedir?

Kişinin vücudundan alınan küçük miktardaki kanın özel bir işlemle plazmalarına ayrılması ve elde edilen plataletlerin vücuda enjekte edilmesi işlemine PRP (Platelet Rich Plasma) denir. Bu işlem sırasında elde edilen plazmalar ‘platelet’ denilen hücreler bakımından oldukça zenginlerdir. Plateletlerin asıl görevi kanın pıhtılaşmasını sağlamaktır. Büyüme faktörleri sayesinde plateletler yara iyileşmesinde de önemli role sahiptir.

Hastanın kendi kanının ilaç yerine kullanıldığı bu işlemle genetik ve çevresel faktörlerle yavaşlayan hücre yenilenmesi tetiklenmiş olur. Cilt gençleştirme, ağrı tedavisi, saç dökülmesi gibi pek çok alanda PRP’den yararlanılır.

PRP tedavisine başvurulan durumlar nelerdir?

Dekolte bölgesi, yüz, boyun, ellerdeki ince çizgilere, solgun-esnekliğini yitirmiş bölgelere, cilt lekelerine, saç dökülmesine, akne ve diğer yara izlerine karşı PRP tedavisi uygulanabilir.

Bu işlemin en çok kullanıldığı alanlar:

Cilt yenilemede PRP: Kırışıklıklar, leke oluşumları, yara ve sivilce izlerinin yanı sıra cilt çatlaklarında kullanılan PRP sayesinde bu sorunlar hafifletilerek tedavi edilebilir. Eğer işlem lazer, radyo frekans, kimyasal peeling gibi tedavilerle birlikte uygulanırsa, daha kalıcı sonuçlar verir ve tedavi süreci hızlanır. Cilt üzerinde çeşitli sebeplerden ötürü yaşanan deformasyonları gidermek için de PRP kullanılır.

Saç dökülmesine karşı PRP: Günde 100-150 arasında yaşanan saç dökülmesi doktorlar tarafından normal karşılanır. Bu oranın üzerindeki dökülmelere ise müdahale edilir. Bu müdahalelerden birisi de PRP tedavisidir. Hastanın kendi kanından hazırlanan PRP, dökülme yaşanan bölgeye plastik cerrah tarafından ince uçlu iğnelerle enjekte edilerek uygulanır. Büyüme faktörü ve doku iyileşmesi sağlayan proteinler sayesinde saçın döküldüğü bölgede hücre yenilenmesi hızlanır, saçlar güçlenir ve sıklaşır. Genetik saç dökülmesi yaşayan kişilerde başarıyla uygulanan PRP tedavisi saç mezoterapisiyle kombine şekilde yapılabilir.

PRP tedavisi öncesi nelere dikkat etmek gerekir?

PRP cerrahi bir işlem değildir, işlemden önce ve işlemi takip eden birkaç gün kan sulandırıcı etkisi olan ilaç vitamin ve bitki çaylarını esmek, alkol tüketmemek yeterlidir.

PRP tedavisi nasıl yapılır?

İlk adım olarak hastadan işleme tabi tutulacak miktarda kan alınır. Bu kan beyaz kan ve kırmızı kan olarak iki kısma ayrılır. Kırmızı kanda trombosit, akyuvar, pıhtılaşma faktörleri, PGF (Trombosit büyüme faktörü) bulunur. Özel bir işleme tabi tutulan kırmızı kan ciltte iyileştirilmek istenen bölgeye ya da saç dökülmesi yaşanan bölgeye enjekte yapılarak uygulanır. Buradaki amaç dokuyu yenilemektir.

PRP tedavisi sonrası nelere dikkat etmek gerekir?

PRP tedavisi yaptıran hastaların işlemden sonra dikkat etmesi gereken şeyler şu şekildedir:

  • Bu bir cerrahi müdahale değildir, hasta aynı gün günlük yaşamına dönebilir.
  • Eğer uygulama sonrası işlem yapılan bölgede şişlik meydana gelirse buz masajı yapılabilir.
  • Hasta ilk 6 saat işlem yapılan bölgeyi yıkamamalıdır. Kan sulandırıcı ilaç ve bitki çaylarının tüketimine, alkol tüketimine birkaç gün ara verirse, bu tedbir morluk oluşumunu azaltır.
  • Yüz bölgesine yapılan PRP tedavisi sonrası 24 saat makyaj yapılmamalıdır.
  • Enfeksiyon riski sebebiyle, doktorun belirleyeceği süre boyunca deniz ve havuza girilmemelidir.

PRP tedavisinin etkileri nelerdir?

PRP tedavisi sadece kozmetik olarak değil doku hasarlarının tedavisi ve kas iskelet sistemi rahatsızlıklarında da kullanılır. PRP tedavisi yaptıranlarda şu sonuçlar görülür:

  • Cilt daha esnek ve parlak hale gelir.
  • Uygulandığı bölgeye yeniden yapılandırır ve canlandırır.
  • Derinin tüm yaşamsal işlevleri desteklenir.
  • Saçlar daha güçlü bir hal alır.
  • Yara ve deri hasarlarının onarılmasını sağlar.

PRP tedavisinin sonuçları ne zaman görülür?

PRP tedavisi sonrası hemen sonuç beklemek yanlıştır çünkü işlem ciltte ya da uygulanan bölgede yenilemeyi belirli bir sürede gerçekleştirir. PRP tedavisinin sonuçları ikinci ya da üçüncü seanstan sonra görülmeye başlar.

İşlem yapıldıktan sonra ciltte sıkılaşma, sarkmalarda azalma, kırışıklıklarda azalma, cilt üzerindeki lekelerde ve izlerde azalma sağlanır. Saç için yapılan PRP tedavi sonrası da saç kalınlığından artış ve seyrek görülen yerlerde saç sıklaşması görülür.

PRP tedavisi kimlere uygulanmaz?

Kadın ve erkek her yaştan kişiye uygulanabilir. Ancak kanser hastalarında trombosit sayısı düşük olduğundan bu işlem yapılmaz.

İşlem yapılacak bölgede enfeksiyon ve iltihap sorunu yaşayanlara, hamilelere ve emziren annelere de bu işlem uygulanmaz.

PRP Tedavisi Hakkında Sıkça Sorulanlar

PRP uygulaması nedir ne işe yarar?

Vücutta görülen kırışıklık, leke oluşumları, sivilce, yara izi, saç dökülmesi gibi rahatsızlıklar için kullanılan yönteme PRP tedavisi denir. Kişinin vücudundan alınan küçük miktarda kanla gerçekleştirilen bu işlem sonrası hasta daha canlı ve sıkı bir cilde, daha sağlam ve güçlü saçlara sahip olur. PRP, İngilizcede ‘Platelet Rich Plasma’ ifadesindeki kelimelerin kısaltılmasıyla oluşturulmuştur.

PRP kaç seans uygulanır? Kaç dakika sürer?

PRP tedavisi 2 hafta arayla 3-4 seans uygulanır. Kalıcı bir işlem olmayan PRP tedavisini tekrar yaptırmak isteyen hastaların ortalama 1 yıl sonra yeniden yaptırmalarında bir sakınca yoktur. Seanslar ortalama 30 dakika sürer.  İşlem sonrası hasta aynı gün içinde taburcu edilir.

PRP zararlı mıdır?

PRP tedavisinin herhangi bir yan etkisi görülmez. Bunda en büyük nedeni PRP’nin hastanın kendi kanından yapılıyor olmasıdır. Yabancı bir madde kullanılmamasından ötürü de alerji ya da diğer reaksiyonlar hastanın vücudunda meydana gelmez. İşlem sonrası meydana gelebilecek hafif ağrı ve morluklar kısa bir süre sonra kaybolur.

PRP kimlere uygulanır?

Vücudunda kırışıklık, sarkma, yara izi, sivilce izi gibi deformasyonlar bulunanlara, güçsüz ve seyrek saç yapısına sahip olan kişilere PRP tedavisi uygulanır. İşlemlerden sonra hastalar daha canlı bir cilde ve daha sağlıklı saç yapısına sahip olurlar.

PRP kaç yaşında yapılmalı?

Bu işlem 18 yaşından büyük, kadın ya da erkek herkese uygulanabilir.

PRP saç tedavisinin faydaları

PRP tedavisi zayıflayan, çabuk kırılan ve ince saçların onarılmasını sağlar. Saç kökleri tedavi edilerek kalınlaşır ve daha hacimli bir hal alır. Bunun dışında cildin daha parlak, kırışıksız ve canlı olmasına yardımcı olur.

PRP tedavisi fiyatları

“PRP tedavisi fiyatları”, “PRP saç tedavisi fiyatları”, “PRP tedavisi fiyat 2024”, “PRP fiyatı”, “PRP fiyatları 2024”ve “PRP tedavisi fiyat Ankara” bu işlemi planlayan hastaların en merak ettiği sorular arasında yer alır. Bu işlemin maliyeti işlemin gerçekleşeceği hastane, çenedeki bozukluğun türü ve şiddeti, hastanın durumu, dolgu maddesinin kalitesi ve miktarı,  işlemi gerçekleştirecek olan doktorun tecrübesine bağlı olarak değişkenlik gösterir PRP tedavisi fiyatları hakkında en doğru bilgiyi hekiminizden alabilirsiniz. Fiyatlar ve işlem süreçleri hakkında detaylı bilgi almak için (0536) 511 40 51 no’lu telefondan bize ulaşabilirsiniz.