Yüzümüzün orta bölgesi burun ve gözler ile bir bütün olarak ilk göze çarpan ve estetik algının ilk şekillendiği alandır. Bu bölgenin daha genç bir görünüm sergileyebilmesi için özellikle yanak bölgesinde oluşan sarkıklıklarında düzeltilmesi gerekmektedir. Zira yanak bölgesindeki sarkıklıklar burun kenarından dudak köşesine uzanan yanak çizgisi olarak da adlandırılan derin bir oluk oluşumuna, bu da daha yaşlı bir görünümün ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

Standart yüz germe ameliyatlarında yüzün orta bölgesine müdahale etmek mümkün değildir. Bu nedenle burnun hemen yan taraflarında kalan bu orta yüz bölgesine bir takım manevralarla müdahale edilmelidir. Bu yöntemlere genel olarak orta yüzün estetik cerrahisi olarak adlandırılmaktadır. Orta yüz estetik cerrahisi endoskopik yöntemler kullanılarak yapılabildiği gibi kimi zaman da alt göz kapağı estetiği ile beraber veya ağız içinden yapılan bir kesi ile de açık olarak da gerçekleştirilebilmektedir. İşlem esnasında sarkmış olan orta yüz dokuları asıl olmaları gereken bölgeye çekilerek asılırlar. Kimi zaman bölge yağ enjeksiyonları ile de desteklenmektedir.

Orta yüz estetiğinde amaç yanak ve elmacık kemikleri üzerinde olması gereken dolgunluğu  oluşturmak, alt göz kapağı ile yanak geçişini yumuşatmak, yanak çizgisi derinliğini azaltarak daha genç bir görünüm oluşturmaktır.

Orta yüz estetiği genellikle 30-50 yaş aralığında orta yüzü ilgilendiren hafif sorunları olan hastalara yapılmaktadır. Bunun yanı sıra ciddi yüz sarkması olan ve klasik yüz germe ameliyatı gereken hastalara da tedaviyi tamamlayıcı olarak uygulanmaktadır. Kısa kesiler ve sınırlı girişim alanı nedeniyle şişlik ve morlukların daha sınırlı olduğu gözlenmektedir. Hastalar genellikle istisnai durumlar dışında 1 haftalık sürede günlük yaşamlarına dönebilmektedirler.