Standart yüz germe ameliyatlarında yüzün orta bölgesine doğrudan müdahale edilememektedir. Bu nedenle, yüzün orta bölgesindeki estetik problemlere odaklanmak için özel cerrahi teknikler kullanılır. Bu tekniklerin genel adı orta yüz estetik cerrahisidir. Operasyon, endoskopik yöntemlerin yanı sıra açık cerrahi olarak alt göz kapağı estetiği ile birlikte ya da ağız içinden yapılan bir kesi ile gerçekleştirilebilir. İşlem sırasında, sarkmış orta yüz dokuları asılması gereken yerlere çekilerek yeniden konumlandırılır. Bazı durumlarda, bölgeye yağ enjeksiyonları da uygulanarak desteklenir

Orta yüz estetiğinin amacı, yanak ve elmacık kemikleri üzerinde doğal bir dolgunluk oluşturmak, alt göz kapağı ile yanak arasındaki geçişi yumuşatmak ve yanak çizgilerini azaltarak daha genç bir görünüm elde etmektir.

Orta yüz estetiği genellikle 30-50 yaş arasındaki hafif orta yüz problemleri olan hastalara uygulanır. Ancak, ciddi yüz sarkması olan ve geleneksel yüz germe ameliyatına ihtiyaç duyan hastalara da tedaviyi tamamlayıcı olarak kullanılabilir.