Meme büyütme operasyonları, dünya genelinde en sık tercih edilen estetik operasyonlar arasındadır. Her ameliyatta olduğu gibi hekimin bu alandaki yetkinliği ve kullanılacak malzemelerin kalitesi, operasyonun sonucunu etkileyecek faktörler arasındadır.

Nadir durumlarda memeye yerleştirilen protezlerde kayma/yer değiştirme sorunu yaşanabilir. Bu kaymalar protezin yerleştirildiği bölge (kas altı ya da kas üstü), protezin yüzeyi ve tutunma kapasitesi, protezin memede yerleştirileceği alanın uygun hazırlanmamış olması gibi nedenlerden kaynaklanır. Diğer yandan yanlış sütyen seçimi ve uzun süre yüzüstü uyuma alışkanlığı da protezin kaymasına yol açabilir. Nadiren meme büyütme ameliyatından bir süre kapsül kontraktürü gelişebilir ve bu da protezin kaymasına neden olabilir.

Meme protezinin kaymasını önlemek, uzun yıllar, güvenle kullanabilmesini sağlamak için ameliyatı yapan hekimin bu alanda yeterli tecrübe ve birikime sahip olması gerekir. Deneyimli bir hekim vücudunuzu tanıyarak, kayma dahil olası komplikasyonları önleyecek tedbirleri alacaktır. Diğer yandan protez seçimi de kayma riski ile doğrudan ilgilidir. Vücut yapısına uygun, ideal ölçüden büyük (ve dolayısıyla ağır) olmayan, gelişmiş yüzey dokusuna sahip ve kaliteli protezlerde kayma sorunu görülme riski son derece düşüktür.