Meme gelişimsel, gebelik, aşırı kilo alımı veya hormonal problemler gibi nedenlerle istenenden daha büyük bir yapıya ulaşabilir. Bu durumda hastalar sırt ve boyun ağrıları, meme altında kızarıklık ve kaşıntı, şekil bozukluğu, vücutta duruş bozukluğu gibi sorunlar ile karşılaşırlar. Bu hastaların bir diğer önemli problem ise uygun çamaşır ve kıyafet bulamamak ve giydikleri kıyafetleri kendilerine yakıştıramamaktır. Memenin büyüklüğü hemen hemen her zaman memenin sarkıklığı ile de beraberdir. Sarkık memeler de hastalar için ciddi bir şikayet konusudur.

Yukarıda sözü edilen şikayetler meme küçültme ameliyatları ile çözülebilmektedir. Ameliyat öncesi detaylı bir meme muayenesi yapılması, hastanın yaşına gore ultrasonografi veya mammografi ile memenin durumunun kontrol edilmesi önerilir. Ardından memenin büyüklüğüne veya uygulanacak tekniğe gore 2-4 saat sürebilen bir ameliyat ile her iki meme ideal boyut ve şekle kavuşturulur. Aynı zamanda dikleştirilip daha genç bir form almaları sağlanır. Memelerde oluşacak izler küçültme ameliyatının tekniğine ve memenin büyüklüğüne bağlı olarak değişecektir. Bu ameliyatı olan hastalar genellikle iz ile ilgili kaygılar yaşamamakta, meme formunun kendileri için daha önemli olduğunu vurgulamaktadırlar. Bununla beraber plastik cerrahlar her zaman en iyi formu en az iz ile yakalama hedefiyle tedaviyi yönlendirmektedirler.

Ameliyat sonrasında hasta genellikle bir gün hastanede kalabildiği gibi aynı günün akşamında evine de gidebilir. Bu uygulanan teknik ve memenin büyüklüğü ile ilintilidir. Genellikle ameliyat sahasında toplanacak kan ve vucut sıvılarını tahliye etmeye yarayan dren adı verilen vakumlu bir torba bulunur. Bu vakumlu hazne genellikle ameliyattan bir gün sonar çıkarılır. Bazı sınırlı küçültme ameliyatlarında, iyileşme hızlı ve işlem sonrası hemen normal aktivitelere dönülebilirken, çok iri göğüslerde uygulanan teknik ve çıkarılan dokunun durumuna göre bu süreç bir miktar uzayabilir.

Meme, şekillendirmesi, verilen şeklin korunması, vücudun diğer bölgeleri ile harmonisinin kurgulanması zor bir dokudur. Bu nedenlerle meme ameliyatları tüm bu sorunların üstesinden gelebilecek ve estetik algısı ileri düzeyde olan Plastik Cerrahlar tarafından yapılmalıdır. Başka branşlardan olan hekimlerce uygulanan ameliyatlardan sonra ciddi problemlerin oluşması ve bu sorunların geri dönüşsüz nitelikte olmaları göz ardı edilemez ihtimallerdendir.