Kadınlarda sık rastlanan kanser türlerinin başında meme kanseri geliyor. Yaklaşık her 8 kadından birini ilgilendiren bu hastalıkta, erken teşhis, tedaviyi kolaylaştırarak hayat kurtarıyor.

Meme kanserinde erken teşhis nasıl konulur? Öncelikle hastalığın belirtilerine karşı elle muayenenin bir rutin kontrol yöntemine dönmesi gerekir. Genetik faktörler, aile hikayesi bakımından yüksek risk altındaki kadınlar hekimlerin büyük olasılıkla ek olarak isteyeceği ultrason çekimleri gibi kontrolleri asla ihmal etmemelidir.

40’lı yaşlardan itibaren altı aydan bir istenen mamografi her kadının düzenli yaptırdığı bir sağlık taramasına dönüşürse kanserli doku erkenden fark edilir ya da kansere dönüşme riski bulunan olası bir kitlenin gözden kaçmasını engellenmiş olur.

Meme kanseri büyük oranda tedavi edilebilir bir hastalıktır. Üzerinde çokça araştırma yapılmış, tedavi seçenekleri sürekli güncellenen, meme onarımlarıyla hastaların fiziksel, estetik ve psikolojik bütünlüğünün geri kazandırıldığı bu hastalıkla mücadele etmek ilk şart kontrollerimizi zamanında yaptırmaktır.