“Estetik” gibi vücuda yeni ve güzel bir görünüm kazandırmak amacıyla dahi olsa “ameliyat” sözcüğü hastaların kaygılanmasına yol açabilir. Deneyimli bir hekimin gerçekleştireceği meme estetiği operasyonu, konforlu ve orantılı bir vücut görünümüne sahip olmanın anahtarıdır. Bu ameliyatın başarılı olması ve sonuçların korunmasında hastanın vücudunla orantılı bir protez istemesinin ve ameliyat sonrası yaşam biçiminin de (sık kilo alıp vermemesine, sağlıklı beslenmesine vd.) rolü vardır.

Ameliyatın içeriğine ve sonrasına dair kaygılarınızı doktorunuzla paylaşmanız, bu endişelerinizin azalmasına yardımcı olur. Operasyon sonrası ortaya çıkacak yeni görüntünüze odaklanmanız, daha sakin kalmanıza katkı sağlar.

Ameliyatın hem öncesi hem de sonrasında sağlıklı yaşam alışkanlıklarını sürdürmek önemlidir. Böylece elde ettiğiniz sonuçları daha uzun süre koruyabilir ve iyileşme sürecini hızlandırabilirsiniz.

Ameliyat öncesinde nefes egzersizleri, meditasyon ya da rahatlatıcı müzikler yoluyla stresinizi azaltmanız mümkündür. Kişisel bakımınıza özen göstermek, hekiminizin tavsiyelerini uygulamak, iyileşme sürecini hızlandırır, yeni görünümünüzün tadını çıkarmaya sizi hazırlar.

Meme cerrahisi tüm alanlarıyla (meme büyütme, küçültme, dikleştirme, tübüler meme tedavisi ve meme onarımı) hasta memnuniyeti yüksek ve komplikasyon riski düşük bir ameliyattır. Sonuçlar tatmin edicidir ve uzun yıllar korunur. Tecrübesine güvendiğiniz ve iyi iletişim kurduğunuz bir plastik cerrah ile ilerlemeniz bu önemli ve kalıcı sonuçları olan ameliyat için en önemli adımdır.