Vücudun bütünsel uyumu meme boyutları ve konumunun da ideal oran ve alanda olmasına bağıdır. Çok büyük, küçük, sarkık ya da asimetrik memeler plastik cerrahi müdahalelerle düzeltilerek ideal oranlara ve biçime kavuşturulabilir. Bu işlemi yaptırmak isteyenler, iyileşme süreçlerini de göz önüne almalıdır.

İyileşme süreçleri hastanın yaşı, genel durumu, uygulanan ameliyat tekniği gibi faktörlere bağlı olarak değişmektedir. Genel olarak implantlarla yapılan meme büyütme ameliyatlarından yaklaşık 1 ay sonra hastaların deniz ya da havuza girmesine izin verilebilir.

Meme küçültme ameliyatlarında iyileşme süresi ameliyat kesisinin şekli, uzunluğu gibi faktörlere bağlı olarak değişebilir. Doktor tavsiyesi dikkate alınarak, bu ameliyatın ardından deniz ya da havuz kullanımı için 1.5 aylık bir sürenin geçmesi önerilir. Benzer şekilde dikleştirme ameliyatları sonrası da en az 1 aylık bir sürenin geçmesi tercih edilir.

İlgili süreler, her hastada farklılık göstereceği için meme estetiği ameliyatları ve yaz tatili aktivitelerini, hekiminizle görüşerek planlamanız faydalı olacaktır.