Estetik meme büyütme kimlere yapılır?

Travma, gelişimsel nedenlerle, kilo vermek, doğum sonrası veya geçirilmiş ameliyatlara bağlı değişikliklerle göğüslerinin küçüklüğünden şikayetçi olan kişilere meme büyütme ameliyatları yapılabilir. Size uygun tekniğin belirlenmesinde meme dokunuzun durumu, cilt ve cilaltı dokusunun yapısı, meme başının şekli ve yerleşimi, göğüs kası yapısı, yaşam ve sporla ilgili alışkanlıklarınız önemlidir.

Detaylı bir ön görüşme ve muayene beklentilerinizin ne denli karşılanabileceği, size hangi yöntemlerin daha uygun olduğu ve tedavi sürecinde ve sonrasında nelerle karşılaşılabileceğine dair fikir verecektir. Ayrıca bu görüşmede ne büyüklükte ve nasıl bir görünümde göğüs istediğiniz, hangi tip protez kullanılacağı, nasıl bir kesi kullanılacağı ile protezin meme bezinin altına mı yoksa göğüs kasının altına mı yerleştirileceği konularının konuşulması gerekmektedir.

Meme büyütme amacıyla ne tür malzemeler kullanılır?

Meme büyütme ameliyatlarında serum veya silicon dolgulu ve dışı daha sert silikondan üretilmiş protezler kullanılmaktadır. Sıklıkla silicon dolgulu protezler tercih edilmektedir. Protezlerin şekli ise damla veya yuvarlak şekilli olabilir. Hangi geometrideki protezin kullanılacağı hastanın gereksinim ve beklentilerine gore belirlenir. Yuvarlak protezler ile memenin üst yarısı daha dolgun bir görünüm kazanabilmekte olup zayıf kimselerde ise bu bölgede protezin belirginliğinin azaltılabilmesi için damla şekilli protezler tercih edilebilmektedir.

Gebelik ve protez etkileşimi nasıldır?

Protez yerleştirilen hastaların çocuk emzirmeleri ile ilgili herhangi bir kısıtlılık yoktur. Protez yerleştirilmiş hastaların ilk 6 ay gebe kalmamaları yara iyileşme sürecinin devam ediyor olması nedeniyle önerilmemektedir. Ancak çocuk sahibi olunup bebek emzirildiğinde oluşabilecek değişikliklerin önceden öngörülebilmesi mümkün değildir. Protezin varlığı görünümü kötüleştirmeyeceği gibi ortaya çıkabilecek deformitelerin önlenmesini de sağlamamaktadır.