Meme hacmini artırmak, boyutunu büyütmek ya da meme asimetrisini gidermek için yapılan işleme meme büyütme estetiği denir. Meme büyütme meme protezi, yağ dolgusu yahut her ikisi birden kullanılarak yapılır. İşlem sırasında meme protezleri, mevcut meme dokusu veya göğüs kaslarının altına yerleştirilir. Bu ameliyat genel anestezi altında meme alt kıvrımı, meme başının alt kısmı ya da koltuk altı bölgesinden atılan 4-5 santimetrelik bir kesiyle gerçekleştirilir. Meme protezleri günümüzde farklı dolgu ebat ve şekillere sahiptir. Protez seçimi, hastanın istekleri ve mevcut meme dokusu göz önünde bulundurarak yapılır. Operasyon 1 ila 2 saat arasında sürer. Hastan bir gün hastanede gözetim altında tutulmasının ardından ertesi gün taburcu edilir. Bu işlem dünyada en çok yapılan estetik cerrahi işlemdir. Hasta memnuniyeti son derece yüksek olan meme büyütme, plastik cerrahlar tarafından yapılır.

Meme büyütme nedir?

Meme büyütme ameliyatı, meme hacmini artırmak için gerçekleştirilen cerrahi bir prosedürdür. Augmentasyon plastisi olarak da adlandırılan bu operasyon sırasında meme protezleri, mevcut meme dokusu veya göğüs kaslarının altına yerleştirilir. Hasta ertesi gün taburcu olur. 2-3 gün içinde işine dönebilir, bir hafta içinde araba kullanabilir ve en geç bir ay içinde tam olarak gündelik hayatına dönebilir.

Meme büyütmeye neden ihtiyaç duyulur?

Memelerinin asimetrik veya küçük olması nedeniyle, emzirme dönemi ya da aşırı kilo verme sonrası sarkıp hacmini yitiren memelerin daha estetik bir görünüme kavuşması için, daha büyük ve dik memelere sahip olmak istendiği için meme büyütme ameliyatı yapılabilir. Meme kanseri tedavisi sonrasında da meme onarımının bir parçası olarak meme büyütme, şekillendirme işlemi yapılmaktadır.

Meme büyütme öncesinde nelere dikkat etmek gerekir?

Meme büyütme ameliyatı öncesinde, plastik cerrahla arzu edilen meme boyutu, dokusu ve görünümü ile ilgili tercihler konuşulmalıdır. Cerrah, meme yapısına uygun olarak düz, dokulu, yuvarlak ya da damla (anatomik) şeklindeki protezler arasından seçenekler sunar.

Eğer sigara kullanılıyorsa, ameliyattan 3 hafta öncesinde sigara bırakılmalıdır. Ayrıca, doktorla görüşme sırasında kullanılan tüm ilaçlar paylaşılmalıdır. Bazı kan sulandırıcı veya ağrı kesici ilaçların kullanımına operasyon öncesinde ara verilmelidir. Ameliyatın olduğu günün gecesi gece 12’den sonra yemek yememek ve içmemek, genel anestezi sırasında oluşabilecek komplikasyonları önlemek için önemlidir.

Meme büyütme ameliyatı nasıl yapılır?

Meme büyütme ameliyatları, genel anestezi altında hastane koşullarında gerçekleştirilir.

Meme protezinin yerleştirilmesi için genellikle 4-5 santimetrelik bir kesi yapılır. Bu kesi, meme alt kıvrımı, meme başının alt kısmı ya da koltuk altı bölgesinden açılır.

Yapılan kesiden meme protezi, meme dokusu veya göğüs kasının arkasına yerleştirilir. Sonrasında kesi dikişle kapatılır. Dikiş izi zamanla solsa da hafifçe görünür olabilir.

Operasyon 1 ila 2 saat arasında sürer. Ameliyat sonrası hasta bir gün hastanede müşahede altında tutulur ve ertesi gün taburcu edilir.

Meme estetiği sonrası iyileşme dönemi

Meme büyütme operasyonları sonrasında, sütyen giyilmesi veya sargı yapılması tavsiye edilir. Operasyonda kendiliğinden erimeyen dikiş kullanıldıysa, yaklaşık 10 gün sonra dikişler alınır.

Meme protezi göğüs kasının arkasına yerleştirilmişse, ameliyattan sonraki birkaç gün boyunca kol hareketlerinde sınırlılık yaşanması normaldir.

Ameliyat sonrası şişlik, meme başında hissizlik ve morarmalar görülebilir. Ancak bu etkiler genellikle bir hafta içinde kendiliğinden düzelir.

Meme büyütme ameliyatından sonra hastalar genellikle 3-4 gün içinde normal günlük aktivitelerine ve işlerine dönebilirler. Ancak ağır hareketlerden ve egzersizlerden doktorun önereceği zaman boyunca kaçınılması önerilir.

Meme büyütme hakkında sıkça sorulan sorular

Meme büyütme ameliyatı ağrılı mıdır?

Protezler, meme büyütme ameliyatlarında ya kas altına ya da kas üstüne yerleştirilir. Kas üstüne yerleştirildiğinde, ameliyat sonrası neredeyse hiç ağrı yaşanmaz. Kas altına yerleştirildiğinde ise hafif ağrı olabilir. Ancak bu ağrı, doktorun vereceği ağrı kesicilerle rahatlıkla kontrol altına alınır. Ameliyatı takip eden günlerde ağrı nadiren görülür. Hastalar, genellikle bir “gerginlik hissi” olarak tanımlanan bir baskı hissi yaşayabilirler.

Meme büyütme ameliyatı sonrası iz kalır mı?

Meme büyütme ameliyatlarından sonra, diğer tüm cerrahi müdahalelerde olduğu gibi, iz olacaktır. Ancak bu izler oldukça küçüktür, görülmeyecek bir alandadır ve 4-5 cm uzunluğunu geçmez. Günümüzde meme protezi yerleştirilmesi için en yaygın ve güvenli yer olarak kabul edilen yer, meme altı bölgesidir. Bu kesiler de tam olarak meme altı kıvrımında oluşur ve zaman içinde soluklaşarak daha az belirgin hale gelir.

Meme büyütme ameliyatının riski var mıdır?

Deneyimli plastik cerrahlar tarafından gerçekleştirildiğinde, en düşük riskle, hastanın konforunu en üst düzeye çıkaran ve en olumlu sonuçlar elde edilen operasyonlar arasında yer alır. Ancak plastik cerrahi uzmanı hariç bu konuda eğitim ve tecrübesi yetersiz bir hekime ameliyat yaptırmak, FDA ya da CE onayı almayan protezlerin kullanımı, ameliyatın tam teşekküllü bir hastanede yapılmaması ameliyatın başarı oranını düşürür, komplikasyon ihtimalini artırır.

Meme büyütme ameliyatının sonuçları nelerdir?

Meme büyütme ameliyatı, memelerin boyutunu ve şeklini değiştirme olanağı sunar. Bu operasyon vücut imajını dönüştürür ve özgüveni artırır. Bu işlem hasta memnuniyeti en yüksek estetik cerrahi operasyonlarından biridir. Ameliyat sonrası yaşanabilecek kilo artışı ya da kaybı memelerin görünümünü etkileyebilir, bu durumlarda estetik görünümü yeniden elde etmek için ek müdahaleler gerekebilir.

Meme büyütmede yaş sınırı var mıdır? Hamilelik ve emzirme ameliyata engel midir?

Tıbbi bir zorunluluk olmadığı sürece, meme büyütme ameliyatlarının 18 yaşından büyük bireylere yönelik olarak planlanması gerekmektedir. Çünkü 18 yaş altındaki kişilerde halen gelişim süreci devam etmekte olduğundan, meme büyütme ameliyatının bu yaş grubunda uygulanması uygun görülmemektedir.

Ameliyat sonrası dönemde yakın bir zaman içinde anne olmayı hedefleyen adaylar için de doğru zamanlama önemlidir. Hamilelik planları, emzirme süreçleri veya kilo dalgalanmaları gibi etkenler göz önüne alındığında, gebelik sonrasına denk gelen bir zaman diliminde meme büyütme operasyonu düşünülmelidir.

İdeal meme şekli ve büyüklüğü nedir?

Kültürlere, cinsiyete ve yaş gruplarına göre ideal meme şekli ve büyüklüğü değişebilir. Orta yaşlı kadınlar için genellikle ideal meme büyüklüğü C-beden olarak kabul edilirken, erkeklerin tercih ettiği beden ölçüsü D bedenidir. Meme estetiği, büyüklükten ayrı bir kavramdır ve farklı meme şekilleri tanımlanmıştır. En estetik bulunan şekil yuvarlak meme şeklidir, bu şekilde üst ve alt yarının eşit oranda ve dolgun olması arzu edilir. Meme profilinde, meme ucunun meme altı kıvrımının üzerinde olması ve hafif yukarıya dönük olması istenir.

Meme büyütmede hangi tür protezler kullanılır?

Meme büyütme prosedürlerinde silikon protezler kullanılır. Bu protezler, ilk üretildikleri dönemden bu yana büyük bir evrim geçirmişlerdir. Günümüzde beşinci nesil silikon protezler kullanılmaktadır ve üretici firmalar, ilk nesil silikon protezlerden kaynaklanan patlama veya sızıntı gibi sorunlara karşı ömür boyu garanti sunmaktadır. Yeni nesil protezlerin özellikleri arasında düşük akışkanlık seviyesine sahip bir jel içermeleri, tutunmalarını kolaylaştırıcı yüzeylere sahip olmaları, anatomik veya yuvarlak şekillere sahip olmaları ve vücut içerisindeyken şekillerini koruyabilmeleri bulunmaktadır.

Meme büyütmede yağ enjeksiyonu kullanılır mı?

Meme büyütme işlemlerinde yağ enjeksiyonları, protez kullanımı kadar net ve kalıcı sonuçlar sunmasa da özellikle meme asimetri tedavisinde ve meme onarımı ertesi yapılan protez işlemlerinde yağ dolguları kullanılmaktadır. Zayıf hastalarda yağ bulunmaması ve maliyet gibi faktörler bu yöntemin sınırlarını belirler. Kök hücre zenginleştirilmiş yağ enjeksiyonları yüzde 80’e varan kalıcılık sağlar, ancak maliyeti yüksektir. Yağ enjeksiyonları zayıf hastalarda protez kenarlarını örtmede ve ufak asimetri düzeltmelerinde etkilidir. Ancak ileride mamografileri etkileyebilecek kalsifikasyon riski bulunmaktadır ve meme protezi kadar kalıcı etki sunamazlar.

Meme büyütmenin sonuçları ne zaman görülür?

Meme büyütme ameliyatlarında protezler, hemen sonra olması gereken yerden biraz yukarıda durur ve daha doğal bir görünüm kazanmak için üçüncü haftadan sonra yumuşayarak yerine otururlar. Ameliyattan sonra memeler üçüncü ayda son halini alır.

Meme silikonları kanser yapar mı?

Yıllar süren araştırmalar, meme büyütme ameliyatı ve silikon protezlerin kanser riski taşımadığını belirtiyor. Nadir görülen ALCL adlı hastalık, derin pürtüklü yüzey içeren protezlerle ilişkilendirilmiş olsa da genelde risk düşüktür (30 binde bir). Hastalık genellikle 6 yıl sonra ani şişme ile belirir ve tedavisi genellikle protez kapsülünün çıkarılması yeterlidir.

Meme büyütme sonrası his kaybı görülür mü?

Meme büyütme ameliyatlarında meme başlarında geçici his kayıpları ya da aşırı hassasiyet nadiren görülse de genellikle birkaç ay içinde düzelir. Kalıcı his kaybı enderdir ve büyük protezler veya kapsül kontraktürü gibi durumlarla ilişkilendirilebilir.

İlerleyen dönemde protezler değiştirilebilir mi?

Eski dönemde kullanılan silikon protezlerin 10 yılda bir değiştirilmesi önerilirdi ancak yeni teknolojilerle üretilen protezlerin, bir sorun yaşanmadıkça değiştirilmesine gerek yoktur.

Silikonlar emzirmeye engel midir?

Meme büyütme ameliyatları sırasında süt bezleri ve süt kanallarına zarar verilmediği için, silikon protezler hamilelik ve emzirme süreçlerine herhangi bir engel oluşturmaz.

Silikonla mamografi çekilir mi?

Silikon protezlerle mamografi çekimi ne silikona ne de çekimin sonucuna olumsuz bir etki yapmaz. Fakat çekim sırasında protezi olan kişinin teknisyene bu durumu bildirmesi gerekir.

Meme büyütme ameliyatı fiyatları

“Meme estetiği fiyat”, “meme büyütme estetiği fiyatları 2024”, “meme büyütme ameliyatı Ankara” bu operasyonu planlayan hastaların en merak ettiği sorular arasında yer alır. Bulunduğunuz şehir, işlemin yapılacağı hastane ve bölgeler gibi birçok faktör fiyatlara etki eder. Meme büyütme ameliyatı ücretleri konusunda plastik cerrahınızdan gerekli bilgileri alabilirsiniz. Bu konuda daha detaylı bilgi almak için (0536) 511 40 51 no’lu telefon ve ersoykonas@gmail.com adresli eposta ile bize ulaşabilirsiniz.