Liposuction, vücudun belli bölgelerinde biriken, egzersiz ve diyete dirençli yağ dokularının çıkarılması işlemidir. Liposuction bir kilo verme yöntemi değildir, bölgesel incelme ve şekillendirme amacıyla yapılır. Bazı durumlarda vücut germe, meme küçültme gibi operasyonlarla da kombine edilir.

Liposuction çoğunlukla bölgesel yağlanmanın fazla olduğu karın, bel, basen, gıdı gibi bölgelerde uygulanır. Hastaların genel olarak 1-3 beden arası incelmesi beklenir. Vücuttan çıkarılacak toplam yağ kütlesi, toplam kilonun yüzde 8’ini ve 5 litreyi geçmemelidir. Bu ölçülerden daha fazla yağ dokusunun alınması, sağlık sorunlarına yol açabilir.

Liposuction ile bölgesel incelme sağlanırken, hastaların da ideal kilolarını korumaları önemlidir. İncelen bölgelerdeki yağ dokuları yeniden oluşmayacağı için sonuçları kalıcıdır.

Hastaların, uygulama sonrası doktorun tavsiye ettiği sürede korse kullanması gerekir. Liposuction sonrası vücut şeklinin tam olarak oturması 6-9 ay arası sürebilir.

Bu ameliyat hastaların daha rahat hareket etmesini, istediği kıyafetleri giyebilmesini sağlar, özgüvenlerini artırır. Kilo kontrolüne ve egzersiz yapmaya dikkat ettikleri sürece sonuçlar uzun yıllar korunur.