Liposuction nedir?
Liposuction, vücuttaki yağ dokularını vakum yöntemiyle vücuttan çıkaran bir cerrahi işlemdir.
Genellikle karın, uyluk, kalça, boyun, çene, kolların üst ve arka kısımları, baldırlar ve sırt için kullanılır.
Yağ dokuları, 2-4 mm’lik kesiler içinden, ince, uzun, içi boş kanül tüplerle alınır. Kanüle güçlü, yüksek basınçlı bir vakum uygulanır.
Liposuction dünyada en yaygın kozmetik cerrahi operasyonlardan biridir.
Liposuction ile ilgili bilmeniz gerekenler:
– İşlem genel ya da lokal anestezi altında yapılır.
– Liposuction kesinlikle bir kilo verme yöntemi değildir. Obezite tedavisi değildir. Bölgesel yağlanmaya çözüm olarak tercih edilir.
– Operasyonun riskleri arasında enfeksiyon ve yara izi kalması mevcuttur.
– Liposuction selülit ve çatlakları yok etmez.
– Bazı hastalıkların tedavisinde liposuction kullanılabilir.

Lipocustion işlemi ne kadar sürer?
Ameliyat genel anestezi altında yapılacaksa, bölgenin büyüklüğüne göre 1 ila 4 saat arasında sürer. Vücudun alt kısımlarına ya da ufak bir bölgeye uygulanacaksa lokal anestezi de tercih edilebilir.

Liposuction kimler için uygundur?
Liposuction sistemik bir sağlık problemi olmayan herkese güvenle uygulanabilir. Kalp, tansiyon, şeker hastalığı gibi problemleri bulunan kişilerde muhakkak önceden birtakım testler yapılması gerekir. Bu yöntem ideal kilosuna yakın olan kişilere önerilir. Liposuction olacak kişilerin sert ve elastik bir cilde sahip olması ve sigara içmemesi işlemin başarı şansını artırır, komplikasyon riskini azaltır.

Liposuction riskli bir yöntem midir?
Liposuction ile güvenli bir şekilde çıkarılabilecek yağ miktarı sınırlıdır. Ameliyat sonrası enfeksiyon, his kaybı ve yara izi oluşması gibi bazı riskler vardır ama bunlar oldukça ender görülür. Her ameliyatta olduğu gibi liposuction ameliyatında da yaşamı dahi etkileyebilecek komplikasyonlar olabilir. Hastanın bunları hekimi ile görüşüp bilgi alması, kendisi için ideal uygulamaya beraber karar vermeleri doğru olur. Hastanın işlem sonrası bakım kurallarına uygun davranması da riskleri oldukça azaltacaktır.

Vücudunuzdan çok fazla yağ alınırsa, cildinizde şişlik ya da ezilme türü kusurlar oluşabilir. Bu tür riskler, vücuttan çıkartılan yağ miktarıyla ilişkilidir. İşlemi yapacak olan hekimin konusunda uzman olması bu riskleri minimuma indirir.

Liposuction sonrası iyileşme süreci nasıldır? Nelere dikkat edilmelidir?

Liposuction yapılan bölgenin büyüklüğüne göre iyileşme süreci değişkenlik gösterir. Ameliyattan sonra 8 haftaya kadar özel korseler kullanılması gerekir. Ameliyatı takip eden ilk hafta içinde dikişler alınır, 2-3 hafta içinde kişi normal hayatına dönebilir. Liposuction sonrası oluşan ödem ve morluklar da bu süre zarfında azalır.

Hastaların elde ettikleri operasyon sonraki hayatlarında sık sık kilo alıp vermekten kaçınmaları ve düzenli spor yapmaları gerekir.