Liposuction, çok uzun zamandır plastik cerrahi uzmanları tarafından yapılan bir yağ alma ve vücut şekillendirme ameliyatıdır. Ameliyatın hedef noktası; karın, kalça, sırt, uyluk, baldır, kol, boyun ve gıdıda yerleşmiş olan bölgesel fazlalıklardır. Uzmanlar, ameliyatta bu fazla yağ dokusunu önce sıvılaştırır ardından da çok ince kanüller yardımıyla alırlar. Bu ameliyat, bölgesel fazlalığı olan kişiler için uygundur, obez ve aşırı kilolu hastalar için uygun değildir.

Liposuction nedir?

Bu, vücuttaki yağ dokularının vakum yöntemiyle vücuttan çıkarılması prensibine dayanan bir cerrahi işlemdir. Plastik cerrahi uzmanları bu yöntemi genellikle karın, uyluk, kalça, boyun, çene, kolların üst ve arka kısımları, baldırlar ve sırt için kullanırlar.  Plastik cerrahi uzmanları, yağ dokularını, 2-4 mm’lik kesiler içinden girerek, ince, uzun, içi boş kanül tüpler yardımıyla alırlar. Kanüllere güçlü, yüksek basınçlı bir vakum uygulanır. Liposuction dünyada en yaygın kozmetik cerrahi operasyonlardan biridir.

Liposuction nasıl etki eder?

Liposuction için, plastik cerrahi uzmanları önce yağ dokuları farklı yöntemlerle (ultrason, vaser gibi) akışkan hale getirirler. Ardından ciltte, çok küçük 2-4 mm’lik kesiler açarlar. 2-3 mm çapındaki vakumlu kanülleri bu kesiler içinden sokar ve sıvılaşan yağ dokularını çeker, bölgeden uzaklaştırırlar. Yağlı dokudan arınan bölge daha ince bir hal alır ve şekillenir.

Liposuction hangi amaçla kullanılır?

Plastik cerrahi uzmanları, liposuction’ı obezite ya da aşırı kilo sorunu olmayan fakat bölgesel olarak zayıflama yöntemleriyle giderilemeyen yağlanmalara sahip kişilerde, var olan fazla yağ dokusunu uzaklaştırılmak ve onların vücutlarına daha iyi bir şekil kazandırmak amacıyla uygularlar. Bu ameliyatları özellikle kalça, basen, karın, bel, diz gibi inatçı yağlanmaların ve bölgesel fazlalıkların görüldüğü bölgeler için tercih ederler.

Liposuction öncesinde hangi noktalara dikkat etmek gerekir?

Liposuction’a girecek kişiler, öncelikle tartılmalı ve kilolarını kaydetmelidir. Ayrıca, özel tartılarla vücut yağ oranlarını da ölçtürmelidirler. Böylece ne kadar kilo ve yağ kaybettiklerini daha net görebilirler. Hastalar, bu ameliyattan üç hafta önce sigara kullanmayı ve aspirin almayı bırakmalıdır. Ayrıca son bir hafta kanı sulandırabilecek ilaçlardan ve benzeri maddelerden uzak durmaları, bunların hangileri olduğu hakkında ayrıntılı bilgiyi uzman doktorlarından almaları gerekir.

Liposuction sonrasında hangi noktalara dikkat etmek gerekir?

Liposuction olan hastalar, ameliyat sonrasında özel olarak üretilmiş korseler giyerler. Bu korseleri, alınan yağ dokusunun miktarı ve kişinin özelliklerine göre yaklaşık 4 ila 8 hafta arası kullanmaları gerekir. Ameliyat sonrası ödem ve morlukların görülmesi normaldir ve zamanla hafifleyerek kaybolurlar. Plastik cerrahi uzmanları, işlemden bir hafta sonra kesilerin üzerindeki dikişleri alır. Hastalar, genel durumlarına göre bir ile üç hafta arasında iş ve günlük hayatlarına dönebilir, üç ve dört hafta sonra da normal spor ve egzersiz yapmaya başlayabilirler. Bu hastaların, elde ettikleri sonucu korumaları için ameliyattan sonraki hayatlarında sık kilo vermekten kaçınmaları ve düzenli olarak spor yapmaları gerekir.

Liposuction sonrasında iyileşme süreci nasıl olur?

Liposuction yapılan bölgenin büyüklüğüne göre iyileşme süreci de değişkenlik gösterir. Hasta, ameliyat bitiminden üç saat sonra yemek yiyip, ayağa kalkabilir. Genellikle aynı gün hastaneden taburcu olabilir. Kesilerin olduğu yerde küçük dikiş ve bantlar bulunur. İlk 24 saat bu deliklerden kanlı bir sıvı sızar. Hasta iki gün sonra banyo yapabilir. Üç gün sonra kontrole gelir ve sonrasında işine dönüp normal günlük aktivitelerine başlayabilir, araba kullanabilirler. İlk zamanlarda, ameliyatlı bölgelerinde hissizlik olabilir ancak zamanla geçecektir. Bu ameliyatı olan hastaların, ciltlerinin sıkılığına kavuşması için özel masaj ve tedavilerden yararlanması gerekebilir. Ameliyat edilen bölgeler, son hallerini üç ay sonunda almaya başlar.

Liposuction Hakkında Sık sorulan sorular

Liposuction ile vücuttan en fazla kaç kilo alınır?

Plastik cerrahi uzmanları, tek seansta 8-10 kg’a kadar yağ dokusu alabilirler. Ancak en doğru miktarı hastanın yağ dokusu fazlalığına bakarak hesaplarlar. Fazla yağ dokusu çıkarmak, risklerin de artması anlamına gelebilir.  İdeali vücut ağırlığının yüzde 6’sı kadar yağ almaktır.

Liposuction ameliyatı ne kadar sürer?

Ameliyat genel anestezi altında olduğunda 1 ila 4 saat arasında sürer. Uygulama yapılacak alan, vücudun alt kısımlarında ve çok küçük bir bölgeyse lokal anestezi de kullanılabilir.

Liposuction ameliyatı kimler için uygundur? 

Plastik cerrahi uzmanları, sistemik bir sağlık problemi olmayan herkese güvenle liposuction uygulayabilirler. Kalp, tansiyon, şeker hastalığı gibi problemleri bulunan kişilerden önce kapsamlı bazı testler isterler. Bu yöntemi ideal kilosuna yakın olan kişilere önerirler. Bu ameliyatı olacak kişilerin sert ve elastik bir cilde sahip olması ve sigara içmemesi de işlemin başarı şansını artırır, komplikasyon riskini azaltır.

Liposuction riskli bir ameliyat mıdır?

Liposuction ameliyatı ile güvenli bir şekilde çıkarılabilecek yağ miktarı sınırlıdır. Her ameliyat gibi bu ameliyatlarda da yaşamı dahi etkileyebilecek komplikasyonlar olabilir. Ameliyat sonrası enfeksiyon, his kaybı ve yara izi oluşması gibi bazı riskler vardır ama bunlar oldukça enderdir. Hastanın bunları plastik cerrahi uzmanıyla görüşüp bilgi alması, kendisi için ideal uygulamaya onunla beraber karar vermesi doğru olur. Hastanın işlem sonrası bakım kurallarına uygun davranması da riskleri oldukça azaltacaktır. Uzmanların, hastanın vücudundan çok fazla yağ alması ciltte şişlik ya ezilme türü kusurlara yol açabilir.

Bu tür riskler, vücuttan çıkartılan yağ miktarıyla ilişkilidir. İşlemi yapacak olan uzmanın konusunda uzman olması bu riskleri minimuma indirir.

Liposuction kilo verme için uygun mudur?

Liposuction kesinlikle bir kilo verme yöntemi değildir. Obezite tedavisi değildir, selülit ve çatlakları yok etmez. Bölgesel yağlanmaya çözüm olabilecek bir seçenektir. Uzmanlar, bazı hastalıkların tedavisinde de bu yöntemi kullanırlar.

Yaşlı kişiler liposuction olabilir mi?

Liposuction, sistemik bir sağlık problemi bulunmayan, hamile ya da yeni doğum yapmış olmayan herkes için uygun bir yöntemdir. Yaş bu ameliyat için direkt olarak bir engel teşkil etmese de, cilt zamanla elastikiyetini yitirir. Bu da ameliyatın başarısını engeller.

Liposuction ameliyatının sonuçları ne zaman belli olur?

Liposuction ameliyatının tam sonucunun belli olması için yaklaşık 6 ile 9 ay arasında beklemek gerekir. Ameliyat izleri de zamanla soluklaşır ve zor fark edilir hale gelir.

Liposuction’dan tekrar kilo alınır mı?

Liposuction olan hastalarda, beslenme düzenlerine ve egzersizlerine dikkat etmezlerse tekrar kilo alabilirler. Özellikle sık sık kilo alıp verme ameliyatın başarısını büyük ölçüde etkiler. Ameliyat edilen bölge hafif yağlansa bile buradan tekrar kilo alma söz konusu olmaz.

Liposuction sonrası şişme ve ödem çok mu olur?

Yağ alınan bölgeler bir süre kan ve sıvıyla dolarlar. Ancak ameliyattan kısa bir süre sonra da bu ödem kaybolmaya başlar. Yaklaşık 3 ay içinde de tamamen kaybolur. Hastalar bu nedenle ameliyattan hemen sonra kilo farkını ve vücutlarındaki değişikliği göremezler.

Liposuction fiyatı 2024, liposuction fiyatları

Liposuction yaptırmaya karar veren hastaların internete yönelttiği sorulardan biri de “liposuction fiyatları”dır. Bulunduğunuz şehir, işlemin yapılacağı hastane ve bölgeler gibi birçok faktör fiyatlara etki eder. Liposuction ücretleri konusunda plastik cerrahınızdan gerekli bilgileri alabilirsiniz. Bu konuda daha detaylı bilgi almak için https://ersoykonas.com/vucut-sekillendirme/ linkine tıklayabilir,0 536 511 40 51 no’lu telefon ve ersoykonas@gmail.com adresli eposta ile bize ulaşabilirsiniz.