Liposuction, egzersiz ve diyetle başa çıkılamayan, bölgesel şekil bozukluğuna neden olan yağ dokularının parçalanarak vücudu şekillendirmek amacıyla uygulanan bir cerrahi yöntemdir. Lazer liposuction ise operasyon bölgesindeki yağların lazer ışınları ile parçalanması, kanama ve morluk oluşturabilecek ince damarların uzaklaştırılması ve sonrasında yağın emilmesi işlemidir.

Lazer lipoliz, yağ hücrelerinin lazer enerjisi kullanılarak parçalandığı bir prosedürdür. Bu sırada çevredeki kılcal damarlar da koagüle edilir, bu da daha az kanama ve hızlı iyileşme şansı sağlar. Ayrıca, lazer lipoliz sırasında çevre dokudaki kollojen uyarılarak sıkılaşma elde edilir. Lazer lipoliz, yağ hücrelerinin parçalanmasının yanı sıra çevre dokudaki kılcal damarların koagülasyonunu içerir, bu da daha az kanama ve operasyon sonrası hızlı iyileşme avantajı sunar. Lazer lipoliz aynı zamanda çevre dokudaki kolojenin uyarılmasıyla sıkılaşma sağlar.

Lazer lipoliz, vücuttaki yağ hücrelerini küçülterek incelme sağlarken, lazer liposuction yönteminde sorunlu bölgelerden yağ hücreleri çıkarılır.
Lazer liposuction, klasik liposuction işlemiyle benzer bir şekilde yağ hücrelerinin alınmasını amaçlar. Ancak, lazer liposuction’da klasik liposuction’dan farklı olarak, önce lazerle yağlar parçalanır. Bu yöntemde daha ince olan 1 mm fiber kanüller kullanıldığı için iz kalma olasılığı daha azdır. Lazer lipoliz yöntemi, klasik liposuction’a göre daha fazla yağ alımına imkan tanır ve daha az kan kaybıyla gerçekleşir. Ancak, bu işlemle alınan yağlar genellikle cilt yenileme veya gençleştirme amaçları için kullanılamaz.