Kepçe kulak nedir? Nasıl oluşur?

Bir hastalık olmayan, doğuştan ve genetik yatkınlıklardan kaynaklanabildiği gibi gelişimsel de oluşabilen kepçe kulak sorunu, yelken kulak olarak da bilinir. Kulağın kıvrımları yetersiz olduğunda ve kulaktaki kıkırdaklar gevşek olduğunda kepçe kulak sorunu ortaya çıkar. Bazı kişilerde tek kulak kepçe görünümündeyken, bu problem genellikle her iki kulakta da görülür.

Kepçe kulak sorunu hangi yöntemlerle tedavi edilir?

Kepçe kulak sorunu, kepçe kulak ameliyatıyla (otoplasti) tedavi edilir. Otoplasti göreceli olarak, acısız ve ağrısız bir ameliyattır. Kişinin yaşına ve durumuna göre lokal veya genel anestezi altında gerçekleştirilebilir. Kepçe kulağa sebep olan neden teşhis edildikten sonra bu nedeni ortadan kaldıracak estetik operasyon ile kulak kıkırdakları şekillendirilir, kulak olması gerektiği gibi konumlandırılır. Bunun için sadece kıkırdakların açıları değil tüm kepçenin de baş ile açısı ayarlanır. Dikiş izleri kulağın görünmeyen yerlerinde oluşturulur, eriyen dikiş kullanılır, dikiş alınması gerekmez. 1-2 hafta sonra çıkartmak üzere, kulağa bant takılır. Otoplasti, duymada herhangi bir soruna yol açmaz. Yenidoğan döneminde bebek doğduktan sonra 1 hafta içinde kepçe kulak sorunu konservatif tedavi denilen ameliyatsız yöntemle de tedavi edilebilir. Konservatif tedavide kulağa uygun şekil verilip desteklenir ve baskı uygulanır.

Bu tedavi için en uygun dönem/yaş/mevsim nedir?

Otoplasti her yaşta yapılabilir ancak, kulak kıkırdağının şeklini alması ve büyümesi 5-6 yaş dolaylarında büyük ölçüde tamamlanır. Bu sebeple, kepçe kulak ameliyatının 5-6 yaşından sonra yapılması uygun olur. Okula başlamadan önce bu ameliyatı olması ve kepçe kulak sorunundan kurtulması, çocuğa okulda sosyalleştiği dönemde psikolojik yönden destek sağlar.

Bu tedavinin aşamaları nedir?

Kepçe kulak ameliyatının süresi, kulaktaki bozukluğa bağlı olarak 30 dakika ile 2 saat arası değişir. Ameliyat lokal anestezi ile yapılırsa kişi aynı gün taburcu edilir. Ameliyat olan kişi 48 saat sonra duş alabilir, 1 hafta sonra günlük hayatına dönebilir. Kepçe kulak ameliyatında iyileşme süresi herhangi bir komplikasyon gelişmediği takdirde en fazla 1-2 haftadır.

Bu tedavi öncesi ve sonrası nelere dikkat edilir?

Kepçe kulak ameliyatından önce gerekli tetkikler yapılmalı, alkol ve sigara içilmemeli, sağlıklı beslenilmeli, kullanılan ilaç var ise hekime bu konuda bilgi verilmelidir. Ameliyattan sonra iyileşme sürecinde kulağa darbe almamaya dikkat edilmeli ve 1 ay egzersiz yapılmamalıdır.

Bu tedaviyi tekrarlamak gerekir mi? Sekonder ameliyata ihtiyaç var mıdır? Hangi koşullarda ihtiyaç olur?

Kepçe kulak ameliyatı ile kepçe kulak sorunu kalıcı olarak düzeltilir. Ancak nadiren de olsa kimi zaman travmaya veya dikiş reaksiyonuna bağlı olarak ufak açısal değişiklikler olabilir. Bu istisnai durumda daha küçük ek işleme ihtiyaç duyulabilir.

Kepçe kulak ameliyatı fiyatları

“Kepçe kulak estetiği fiyatlar”, “kepçe kulak estetik fiyatı Ankara”, “kepçe kulak estetiği ne kadar” bu operasyonu planlayan hastaların en merak ettiği sorular arasında yer alır. Bulunduğunuz şehir, işlemin yapılacağı hastane ve bölgeler gibi birçok faktör fiyatlara etki eder. Kepçe kulak estetiği ameliyatı ücretleri konusunda plastik cerrahınızdan gerekli bilgileri alabilirsiniz.  Bu konuda daha detaylı bilgi almak için https://ersoykonas.com/implantlar/ linkine tıklayabilir,0 536 511 40 51 no’lu telefon ve ersoykonas@gmail.com adresli eposta ile bize ulaşabilirsiniz.