Kol germe, kolun üst, alt ve arka kısmındaki sarkık görünümü düzeltme amacıyla yapılan bir estetik operasyondur. Kol germe ameliyatında koltuk altı ile dirsek arasındaki deri fazlalıkları ve fazla yağ dokusu alınır. Sonrasında deriye yeni bir biçim verilerek daha iyi bir görünüm elde edilir.

Kol germe ameliyatı neden yapılır?
Yaş ilerledikçe, üst kol bölgesinde elastikiyet kaybı ve sarkmalarla birlikte derinin görünümünde değişiklikler oluşmaya başlar. Büyük kilo kayıpları da kol cildinde aşağıya doğru sarkmalara neden olur. Günümüzde bu büyük kilo kayıplarının en sık nedenleri arasında kilo verme ameliyatları sonrası hastaların zayıflaması öne çıkmaktadır. Öte yandan sık sık kilo alıp verme, ailevi yatkınlık, yaşlanma ve yer çekimi de kollardaki sarkmanın nedenleri arasın sayılabilir.

Egzersiz ve spor üst kol bölgesindeki kasların güçlenmesini sağlasa da elastikiyetini kaybetmiş sarkık deriler için pek faydalı değildir. Dolayısıyla egzersiz ve spor aşırı sarkmış kol derisinin düzelmesini sağlayamaz.

Kol germe ameliyatının olumsuz yönleri nelerdir?
Kol germe ameliyatlarında hastaların karşılaşabileceği olumsuz durumları şöyle sıralayabiliriz:

İz kalması: Kol germe işleminden sonra kesi yapılan yerde kalıcı bir iz oluşur. Ancak bu iz kolun kolayca görünmeyen arka kısmında yer alır. İzler ilk başka kırmızı renklidir ve kabarık olabilir. Ancak zaman içinde rengi solacaktır. Medikal tedavilerle birlikte hastaların kendi başlarına alabilecekleri bazı önlemler (bölgeyi güneşten korumak gibi) izlerin zaman içinde görünümünün çok hafiflemesini sağlar.

His kaybı: Ameliyat sırasında dokuların yer değiştirmesi koldaki sinirleri etkileyebilir. Bu nedenle geçici bir süre his kaybı, uyuşma yaşayabilirsiniz.

Dikişlerden kaynaklanan sorunlar: Dikişli her ameliyatta olduğu gibi burada da ameliyattan sonra dikişlerin iltihap kapma riski vardır. Bu nedenle dikiş yerlerinin temizliğine gerekli özen gösterilmeli ve doktorun söylediklerini harfiyen yerine getirmelisiniz.

Kimler kol germe ameliyatı olmamalıdır?
Kol germe ameliyatı şu nedenlerle size uygun olmayabilir:

  • Obez ya da aşırı kiloluysanız
  • Sık sık kilo alıp veriyorsanız
  • Yara iyileşmesini olumsuz etkileyen bir hastalığınız varsa
  • Sigara içiyorsanız

Ameliyat öncesi nelere dikkat edilmelidir?
Kanamayı artırıcı veya kanı sulandırıcı etkisi olan kumadin, asprin gibi ilaçlar ile iltihap sökücü ilaçların, bitkisel besin takviyeleri, yeşil çay, vitaminler ve diğer takviye ürünlerin ameliyattan bir süre önce mutlaka bırakılması gerekir. Aspirin ve kumadin gibi ilaçlar kesilirken doktor kontrolünde alternatifi olan ilaçlara geçilmelidir.

Ameliyat esnasında
Kol germe ameliyatında kesi, kolun alt-arka kısmından yapılır. Kesinin uzunluğu ve biçimi derinin ne kadarının alınacağıyla ilgili olup kişiden kişiye değişir. Kol germe ameliyatında liposuction gibi yağ alma teknikleri de sıklıkla uygulanır. Ameliyat genellikle genel anestezi ile yapılır. Bazı durumlarda lokal anestezi de tercih edilebilir. Ameliyat süresi hastanın durumuna göre 1 ila 3 saat arası sürebilir.

Ameliyat sonrası süreç nasıldır?
Ameliyattan sonra oluşacak ödemi en aza indirmek için kollarınız bandajlarla sarılır ve dren takılır. Bandaj ve drenler ameliyatı takip eden ilk iki gün içinde çıkarılır. Bu işlemden sonra kolun daha iyi şekil alması ve ödemin azalması için çorap gibi giyilen korse türü bir bandajlama yapılır. Ameliyattan sonraki birkaç hafta bunu düzenli olarak takmanız gerekir.
Kol germe ameliyatından sonra birkaç gün içinde normal yaşamınıza dönebilirsiniz. Ancak bunlara dikkat etmeyi unutmayın:

  • Kollarınızı 3-4 hafta omuz hizasının üzerinde kaldırmayın
  • 4-8 hafta boyunca dikişlerinizde gerilmeye neden olabilecek fiziksel aktivitelerden kaçının. Spor yapmak için acele etmeyin.
  • Ameliyattan sonraki süreç ağrılı değildir. Yine de hafif ağrılar olabilir. Bu durumda doktorunuzun tavsiye ettiği bir ağrı kesici ilaç kullanabilirsiniz.