Karın germe ameliyatları göbek çevresinde sarkan karın dokusunun fazlalığının çıkarılması ve karın duvarındaki gevşemenin sıkılaştırılması prensibine dayanmaktadır. Bu amaçla kadınlardaki sezeryan kesisi hizasından ancak daha uzun bir kesi yapılarak karın duvarının fazlalığı alınır. Cildin altında yer alan karın duvarı, kaslardan yerleştirilen dikişlerle sıkılaştırılır. Ardından gevşek ve bol olan cilt aşağıya çekilerek cilt gerginleştirilir. Bu esnada göbek deliğinin yeri de değiştirilerek ideal konuma yerleştirilir. Ameliyatın sonunda genellikle iki adet dren yerleştirilerek cilt altında toplanması muhtemel kan ve sıvı uzaklaştırılır. Abdominoplasti ameliyatı sonrası karın bölgesine korse yerleştirilerek destek sağlanabilmektedir. Hastalar ameliyattan sonra bir-iki gün hastanede kalabilmektedir.

Bazı hastaların karın üst bölgesinde veya bel bölgelerinde de aşırı yağlanma olabilir. Bu hastalarda ameliyata yağ alma işlemi de eklenebilmektedir.

Karın germe ameliyatlarından sonra mutlaka bir iz oluşacaktır. Ancak cilt gevşekliği ve fazlalığı olan hastalarda daha etkin bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Hastaların çok büyük bir çorunluğu izlerden ziyade şekilde oluşan düzelmeyi önemsediklerinden izlerden şikayet etmezler. Önceleri yara izleri bir miktar kızarık ve kabarık olabilir. Ancak aylar içinde izin rengi açılır ve izin belirginliği azalır.