Yüz bölgesine yapılan ameliyatsız estetik işlemler arasında olan Jawline dolgusu, son yıllarda en ilgi çeken uygulamalar arasına girmiştir. Çene çizgilerinin belirginleştirilmesine yarayan Jawline dolgu işlemi, kalça veya karın bölgesinden alınan yağlarla ya da hyalüronik asit dolgusuyla yapılan bir operasyondur. Uygulama ekseriyetle hyalüronik asit dolgularla yapılır.

İşlem, çene hattına, çene ucuna, çene kenarlarına uygulanarak gerçekleştirilir. Eğer hyalüronik asit dolgu ile yapılıyorsa 15 dakikada tamamlanan Jawline dolgu estetiği sonrası, hasta aynı gün taburcu olur. Çene Dolgusu sonrası geçici bir hassasiyetin yanı sıra küçük morluklar da görülebilir. Birkaç gün içerisinde bu durumlar kaybolur. İşlemden sonra hastalar daha simetrik ve uyumlu bir yüze sahip olurlar.

Jawline (çene dolgusu) nedir?

Yüzün görünümünü etkileyen en önemli bölgelerden birisi çene bölgesidir. Bu yüzden insanlar daha simetrik ve uyumlu bir yüz yapısına sahip olmak isterler. Daha simetrik ve uyumlu bir yüz için yapılan çene dolgusu yüzün genel görünümünü olumlu anlamda etkiler, güçlü, karakteristik bir ifade oluşturulmasına yardımcı olur.

Jawline çene ucundan kulak önlerine kadar uzanan kemik hattına yapılan bir işlemdir. Çene kontürü bu işlem sırasında daha belirgin hale getirilir.

Kadınlar kadar erkeklerin de tercih ettiği bir işlem olan çene dolgusu, kadınlarda daha oval bir yüz elde etmek için kullanılırken, erkeklerde jawline hattının belirginleştirilmesi adına yapılır.

Kimlere hangi durumda çene dolgusu yapılır?

 • Yaşanan çene hattı sarkmaları ve yüzde şekil bozukluğu olduğunda,
 • Aşırı sivri ya da düz çene ucuna sahip kişilere,
 • Hastanın asimetrik bir çeneye sahip olması durumunda,
 • Derin gamzeli bir çene ucu bulunanlara,
 • Çene uçununun geniş ya da geride olduğunda,
 • Çenede hacim kaybı yaşandığında

çene dolgusu işlemi yapılır.

Çene dolgusunda yaş sınırı var mıdır?

Jawline yani çene dolgusunun yaş sınırı olup olmadığı hastalar tarafından merak ediliyor. Bu işlem 18 yaşından büyük hastalar için uygun bir operasyondur. Ancak istisnai olarak, çene bölgesinde problem olan ve henüz 18 yaşını doldurmamış olan hastalara da, ailelerinden onay alınarak çene dolgusu yapılabilir.

Jawline (çene dolgusu) nasıl yapılır?

Hastanın ağrı hissetmemesi için, işlem yapılacak bölgeye anestezik krem sürülür. Uzman hekimin gerçekleştireceği bu operasyon öncesi bölge böylelikle uyuşturulmuş olur. Uyuşma sonrası isimli çok ince uçlu iğnelerle işleme başlanır. Bu iğneler sayesinde hastanın sinirleri ve damarları zarar görmez.

İşlem hem hyalüronik asit hem de hastanın yağ dokusuyla yapılabilir.

Hastanın kalça ya da karın bölgesinden liposuction yöntemiyle alınan yağ, uygulamanın yapılacağı yerlere ince iğnelerle enjekte edilir. Liposuction ile alınan yağın çene şekillendirme amaçlı kullanılması cerrahi bir operasyondur, lokal ya da genel anestezi altında ve hastane ortamında yapılmalıdır.

çene dolgusu fiyat

Çene dolgusu sonrasında nelere dikkat etmek gerekir?

 • Uzman bir plastik cerrahın kolayca gerçekleştirebildiği bir operasyon olduğu için hasta günlük hayatına hızla dönebilir.
 • İşlemden sonra 1-2 saat süreyle dik pozisyonda kalınmalı, en az 1 gün efor gerektiren sporlardan uzak durulmalıdır.
 • Hasta su tüketimine dikkat etmelidir. Enjekte edilen dolgu maddesini bol su içerek beslemelidir.
 • Enjeksiyon işlemiyle yapılan bir işlem olmasından ötürü bölgenin 24 saat suyla temasından kaçınılmalıdır.
 • Havuza girmek için 2 haftanın geçmesi beklenmelidir.
 • Hasta ilk hafta sauna, hamam, solaryum gibi aktivitelerden uzak durmalı, sıcak suyla duş almamalıdır.
 • Hasta işlemden sonra birkaç gün boyunca cilt bakımı yapmamalıdır.
 • İşlemden sonra 4 gün boyunca yüz üstü yatılmamalıdır.
 • Dolgu uygulaması gerçekleştiği gün alkol tüketiminden kaçınılmalıdır. Çünkü alkol ödem riskini artırabilir.

Jawline kalıcı bir işlem midir?

Jawline işleminin kalıcılığı işlemin türüne ve kullanılan maddeye göre değişir. Eğer işlem sırasında hyalüronik asit içerikli dolgular kullanılmışsa kalıcılık 1-2 yıl boyunca sürer. Bu süreden sonra vücut yavaş yavaş hyalüronik asidi yok eder ve yüz eski haline dönmeye başlar. Yine de dolguların yüzde 20’si varlığını sürdürür. Bu sebepten ötürü tekrar edildikçe işlemin kalıcılık süresi uzamaktadır.

Jawline eğer hastanın yağ dokusuyla yapılmışsa, hastanın fizyolojik durumu kalıcılığın ne kadar olacağını belirler. Genellikle bu süre 2 ila 3 yılı bulabilmektedir.

Çene dolgusu geri alınabilir mi?

Hastaların merak ettiği bir diğer konu ise Çene Dolgusunun geri alınıp alınamayacağıdır. Hyalüronik asitla yapılan Jawline işleminden hasta memnun kalınmazsa uygulamanın geri alınması ve kısa sürede eritilmesi mümkündür. Hyalüronidaz enzimi, hyalüronik dolgu yapılan bölgeye enjekte edilerek bölge eski haline getirilir.

Ancak yağ dokusuyla işlem yaptıranlar için böyle bir durum söz konusu değildir. Bu nedenden ötürü ilk defa Jawline yani çene dolgusu yaptıracak kişilerin hyalüronik asit dolguyla işlem yaptırmaları tavsiye edilir.

Jawline (çene dolgusu) hakkında sıkça sorulan sorular

Jawline nedir?

Estetik ve daha simetrik bir çene yapısına sahip olmak için yapılan çene dolgusu işlemine jawline dolgu denir. Çene dolgusu olarak da bilinen bu işlem sırasında çene ucuna ve çene hattına müdahale edilir. İşlem sonrasında yüzün genel görünümü olumlu anlamda etkilenir. Hastalar estetik bir yüze sahip olurken, çenedeki kontür de belirgin hale getirilir.

Jawline dolgusu nasıl yapılır?

İşlemden önce, hastanın herhangi bir ağrı ya da acı hissetmemesi için anestezik krem uygulama bölgesine sürülür. Uyuşma gerçekleştikten sonra ince uçlu iğneler (kanüller) vasıtasıyla işlem gerçekleştirilir. Kanüller sayesinde hastanın sinirleri ve damarları zarar görmez.

Çene dolgusu için iki tür malzeme kullanılır. Hyalüronik asit ve hastanın yağ dokusu. Yağ dokusu, hastanın kalça ya da karın bölgesinden liposuction yöntemiyle alınır ve ince iğnelerle enjekte edilir.

Çene dolgusu kaç saat sürer?

Herhangi bir ağrı ya da acıya sebebiyet vermeyen jawline uygulaması ortalama 15 dakika sürer. İşlemden sonra hasta hızlıca günlük yaşamına döner. Meydana gelecek kızarıklık ve morluklar kısa sürede kaybolur.

Çene dolgusunun etkisi ne zaman görülür?

Jawline dolgusu işleminin etkileri, uygulamanın hemen ardından görülür. İlk günler yaşanacak ödem ve küçük morluklar kısa sürede dağılır. Bu süre zarfında, istenirse makyaj ile ödem ve morluklar kapatılabilir.

Jawline (çene dolgusu) kalıcı mıdır?

Çene dolgusu işlemi kalıcı bir uygulama değildir. Hyalüronik asit ile yapılan bir operasyonun kalıcılığı 1 ila 2 yıl arasında değişir. Eğer hastanın kendi yağ dokusuyla işlem yapılmışsa bu süre 2-3 yılı bulabilir. Bu süreden sonra, etkisini kaybeden jawline işlemi hastaya tekrar yapılabilir.

Çene dolgusunun zararı var mıdır?

Uzman bir plastik cerrahın gerçekleştirdiği çene dolgusu sırasında hyalüronik asit içerikli maddeler ya da hastanın kendi yağ dokusu kullanıldığından zararı ya da riski yok denecek kadar azdır.

İşlem sonrası meydana gelecek kısa süreli kızarıklık ve morluklar birkaç gün içinde kaybolur. Ayrıca birkaç gün işlem yapılan bölgede hassasiyet yaşanabilir, bu da geçicidir. Çok nadiren de olsa hyalüronik asit dolgulara karşı alerji gelişebilir, bu durumda dolguların eritilip uygulama bölgesinin eski haline döndürülmesi mümkündür.

Jawline dolgusunu (çene dolgusu) erkekler de yaptırabilir mi?

Jawline dolgusu kadınlar kadar erkeklerin de başvurduğu yöntemlerden birisidir. Maskülen ve keskin yüz hattına sahip olmak isteyen pek çok erkek çene dolgusu işlemi yaptırmaktadır. Erkek hasta işlem sonrası daha erkeksi ve güçlü bir yüz hattına sahip olur.

Çene dolgusu fiyatları

“Jawline fiyatları”, “jawline fiyat 2024”, “jawline çene dolgusu fiyatları”, “jawline fiyatları 2024”,  “jawline çene dolgusu fiyat Ankara” ve “jawline çene dolgusu fiyatları 2024” bu işlemi planlayan hastaların en merak ettiği sorular arasında yer alır. Bu işlemin maliyeti işlemin gerçekleşeceği hastane, çenedeki bozukluğun türü ve şiddeti, hastanın durumu, dolgu maddesinin kalitesi ve miktarı,  işlemi gerçekleştirecek olan doktorun tecrübesine bağlı olarak değişkenlik gösterir. Jawline çene dolgusu fiyatları hakkında en doğru bilgiyi hekiminizden alabilirsiniz. Fiyatlar ve işlem süreçleri hakkında detaylı bilgi almak için (0536) 511 40 51 no’lu telefondan bize ulaşabilirsiniz.


Konuyla ilgili Instagram gönderisi:

Çene dolgusu hangi durumlarda uygulanır?