Göz kapağı düşüklüğü, doğuştan olabileceği gibi sonradan ortaya çıkan durumlardır. Bu bölgedeki kasların zayıflaması sonucunda göz kapağında sarkma meydana gelir. Göz kapağı düşüklüğünün boyutu ve nedenlerinin belirlenmesi için çeşitli testler uygulanabilir.

Ameliyat öncesinde hastanın değerlendirilmesi yapıldıktan sonra, üst kapak blefaroplasti için gözün doğal kıvrımlı hatları üzerinde operasyon öncesi çizimler ve ölçümler gerçekleştirilir. Operasyonla bölgedeki fazla deri ve kas dokusunun kesilerek çıkarılır. Lokal anestezi altında yapılan işlem 30-45 dakika kadar sürer. Ameliyat izinin görünmemesi için göz kapağı katlanma çizgisinden kesi yapılır. Alın germe ve kaş kaldırma ile birlikte uygulandığında daha iyi sonuçlar elde edilir.

Ameliyat sonrası ilk 48 saat içinde hafif şişlik normaldir. Bu şişlikler zamanla kendiliğinden kaybolur. Göz kapağı düşüklüğü ameliyatlarında iyileşme süreci genellikle 2 haftayı bulabilir.

Yapılan işlem, hastayı yorgun ve uykulu bir görünümden kurtarmanın yanı sıra görme sorunlarına da kalıcı bir çözüm sağlar. Ayrıca, kişiyi daha genç ve enerjik hissettirir. Ameliyatın ardından sürekli olarak gözleri açma veya kaşları kaldırma nedeniyle ortaya çıkan baş ağrıları azalır.