Göz kapağındaki kasların zamanla zayıflaması, yaşlanma ve genetik nedenler ile zamanla düşüklük meydana gelebilir. Bu durum görme problemlerinin yanı sıra hastayı istemsizce kaşlarını yukarı hareket ettirmeye yönlendirerek alın bölgesinde de kırışıklık ve çizgi oluşumuna yol açar.

Blefaroplasti denilen göz kapağı estetiği, bu bölgedeki fazla yağ ve deri dokularının ameliyatla alınması operasyonudur.

Ameliyat öncesi göz kapağı düşüklüğünün nedenleri ve boyutu belirlenerek buna göre bir planlama yapılır. Göz kapağının durumuna göre kimi zaman tek başına göz kapağı estetiği uygulanabilirken, kimi durumda buna kaş kaldırma işlemleri de dahil edilir.

Göz kapağı estetiği her dönemde yapılabilir. Ancak ameliyat sonrası oluşabilecek morluk ve ödemlerin güneşten korunması gerektiği için, yaz dönemi dışında planlanması önerilir.

Göz kapağı estetiği çoğunlukla lokal anestezi altında gerçekleşir ve yaklaşık 45 dakika sürer. Ameliyat kesisi, göz kapağı katlanma çizgisinden yapıldığı için görünmez. İlk 2 gün boyunca şişlik ve kızarıklık görülmesi normaldir. 3 gün içerisinde bandajlar, bir hafta içinde de dikişler alınır. Tam olarak iyileşme süreci 2 haftayı bulabilir.