Göz altı torbaları yani gözaltında oluşan şişlikler; kişiye yorgun, olduğundan yaşlı ve uykusuz bir ifade verir, yüz güzelliğini de gölgeler.

Göz altı torbalarından kurtulabilmek için öncelikle neden kaynaklandığını bilmek gerekir. En yaygın sebep; ilerleyen yaşla birlikte göz altındaki deriyi destekleyen dokuların zayıflaması ve kasların güçsüzleşmesidir. Bu kayıplar da zamanla ciltte sarkmalara da neden olur. Göz kaslarında yağ bezleri ve dokularda görülen bu değişiklikler gözaltında kabarık, şişmiş göz altı torbalarını oluşturur.

Uykusuzluk, alkol kullanımı, stres ve alerji gibi sebepler geçici olarak torbalanmaya yol açar, tiroit sorunu ise kalıcı torbalara neden olabilir ve plastik cerrahi çözümlerden önce bu sorun kontrol altına alınmalıdır.

Eğer bu torbalar ciddi boyutlarda ve özellikle yaş almaya bağlı ise torbaları gidermek için plastik cerrahi devreye girer. Bu sorunun en etkili ve kalıcı tek çözümü cerrahi müdahale ile sağlanır.

Bitkisel tedavi yöntemleri; ancak şişliklerin oluşmasını geciktirmek ve başlangıç düzeydeki torbalanmalar üzerinde etkili olurlar.