Genital estetik girişimleri, genital bölgede doğuştan veya sonradan oluşan şekil bozukluklarının düzeltilmesinde kullanılan estetik yöntemlerin genel adıdır. Genel ya da lokal anesteziyle gerçekleştirilen genital estetik ameliyatı kasığı, dış genital organları, iç ve dış dudaklar, klitoris gibi yapıları içerir. Genital estetik sonrası hastalar rahat bir iyileşme süresi geçirirler. 

Genital estetik nedir?

Genital estetik, dış genital organlardaki bölümlerin görünümünün iyileştirildiği, asimetrilerin giderildiği bir işlemdir. Hastalarda estetik açıdan rahatsız eden, cinsel ilişkide sorun yaratabilen, idrar kaçırma gibi işlev bozukluğuna sebep olabilen sorunlar genital estetik ile düzeltilmektedir.

Genital estetiğe neden ihtiyaç duyulur?

Kadınların cinsel organlarındaki deformasyonlar, zaman içinde hem fonksiyonel hem de estetik sorunlara neden olabilir. Bu durum, utanma, çekingenlik ve özgüven eksikliği gibi duyguları tetikleyebilir. Genital bölgedeki problemler, kadınların duygusal ilişkilerden veya cinsellikten kaçınmasına, evlilik yaşamlarının olumsuz etkilenmesine, çiftler arasında iletişim sorunların görülmesine neden olabilir.

Genital estetik, vulva veya vajina bölgesinde istenen görünüme ulaşmada yardımcı olur.

Genital organlardaki deformasyon sürecine katkıda bulunan yaygın sorunlar şunlardır:

 • Doğuştan gelen deformiteler.
 • İlerleyen yaşla birlikte vajinal bölgenin eski görünümünü kaybetmesi.
 • Yüksek kilo alıp verme nedeniyle oluşan sarkmalar.
 • Çok sayıda doğum sonucu vajinada şekil ve estetik kaybı.
 • Vulvadaki deformasyonlarla ilişkili olarak vajina dudaklarının aşırı büyümesi.
 • Zorlu normal doğum sonrası meydana gelen deformasyonlar.
 • Doğum sırasında vajinaya yapılan kesilerin neden olduğu cinsel tatmin ve vajina estetiğinin kaybı.
 • İdrar kesesi anormallikleri sonucu rahimde sarkma ve idrar kaçırma sorunları.

Genital estetik nasıl yapılır?

Genital estetik bölümlere ayrılarak yapılan bir operasyondur. Uygulanan işlemler şu şekildedir:

Labioplasti:

Doğuştan veya ergenlik dönemiyle birlikte büyüyen, sarkan ve düzensiz hale gelen iç dudaklar yani labium minor, estetik olarak hoş olmayan bir görünüm sergileyebilir. Kadın dış genital bölgesinde bulunan dış dudaklar (labium majör) veya iç dudaklardaki (labium minör) bu deformasyonlar, hem cinsel hem de sosyal açıdan rahatsızlık vericidir. Bazen “labial asimetri” olarak adlandırılan durumda, dudaklardan biri diğerine göre daha uzun veya farklı yapıda olabilir. Bu sorunların cerrahi müdahale ile düzeltilmesine labioplasti denir.

Labioplasti girişimleri lokal ya da genel anestezi altında gerçekleştirilebilir. Operasyon sonrasında 4 haftalık bir cinsel perhiz süreci uygulanır. İyileşme sürecinin sonunda herhangi bir iz görülmez.

Vajinoplasti:

Vajina yaşlanma, normal doğum, cinsel ilişki, kürtaj ve benzeri müdahaleler gibi nedenlerle genişleyebilir. Vajina daraltma ameliyatı olarak da bilinen “vajinoplasti”, vajinayı eski sıkı haline getirmek amacıyla yapılan bir operasyondur. Cerrahi tekniklerin yanı sıra lazerle sıkılaştırma da vajinoplasti amaçlı kullanılabilir.

Ameliyat sırasında sorunu çözmek için vajinanın arka duvarından mukoza ve kas dokusu çıkarılır, vajinal kanal daraltılarak yeniden dikilir. Birkaç günlük nekahat döneminin ardından hasta günlük yaşamına döner. Labioplastide olduğu gibi hasta 4 haftalık bir cinsel perhiz yapmalıdır.

 Kliteroplasti:

Klitoris, ‘idrar kanalının hemen üzerinde, her iki labiumun üst birleşim bölgesinde bulunan kabarıklık’ olarak tanımlanır. Bazı durumlarda klitoris gereğinden büyük olabilir. Yaşanan bu durum kadınlarda rahatsızlık hissi ve özgüven eksikliğine neden olabilir. Meydana gelen deformasyonu düzeltmek için fazla doku ameliyatla bölgeden uzaklaştırılır. Kalan kısım eriyen dikişler kullanılarak dikilir. Klitoroplasti ameliyatı bazen labioplasti estetiği ile birlikte uygulanabilir. Bu iki işlem aynı zamanda gerçekleştirilebilir.

Perinoplasti:

Vajina girişi ile makat arasında, doğum sonrası kesinin düzgün iyileşmemesi gibi durumlarda anatomi bozulabilir. Bozulan anatomi de cinsel hazda azalmaya neden olabilir. Bu gibi durumlarda perinoplasti adı verilen cerrahi müdahale uygulanabilir. Perinoplasti genellikle vajina daraltma işlemiyle birlikte yapılır. Bu operasyonlar, vajina bölgesindeki anatomik düzeltmeleri gerçekleştirerek cinsel fonksiyonları ve estetik görünümü iyileştirmeyi hedefler.

Doğum sonrası yırtılma izlerinin onarılması:

Vajinal doğum sırasında gerektiğinde uygulanan epizyotomi işlemi, bebeğin başının rahat bir şekilde çıkabilmesi için yapılan kesilerdir. Ancak bu kesilerin iyi bir şekilde onarılmaması, kötü dikiş tekniği kullanılması veya hiç yapılmaması durumunda, vajinal bölgede deformasyonların görülmesine neden olabilir. Bu durum kadınları ciddi anlamda mutsuz edebilir. Ameliyatla skar dokuları lokal anestezi altında basit bir şekilde çıkarılır ve dokular düzgün bir şekilde karşılaştırılıp tekrar dikilir. Bu süreçte oluşan iç doku gevşemeleri veya sarkmaları da düzeltilebilir. Vajina estetiği sonrası hasta kısa sürede günlük hayatına döner. İyileşme süresince (yaklaşık 6 hafta) cinsel ilişkiden kaçınılması önerilir.

Estetik kasık cerrahisi:

Kasık bölgesi, göbeğin altında yer alan bir alandır. Yaşlanma, kilo alıp verme gibi faktörler kasık bölgesinde sarkmalara ve hoş olmayan bir görünüme neden olabilir.

Bu alanda en yaygın şikâyetlerden biri yağ birikimidir. Yağ birikimi sorunları liposuction tedavisiyle çözülür. Kasık dokusundaki sarkmalar ise fazla cildin cerrahi olarak çıkarılmasıyla tedavi edilir. Bu şekilde kasık bölgesinin daha sıkı ve estetik bir görünüme kavuşması sağlanır.

Ne kadar sürer?

Genital estetik ameliyatlarının süresi işlem türüne bağlı olarak değişiklik gösterir. Vajina daraltma işlemi genellikle 30-40 dakika sürerken, iç dudak estetiği (labiaplasti) 40-50 dakika kadar sürer. Eğer klitoris estetiği de yapılacaksa süre biraz daha uzayabilir.

Genital estetik ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler

Genital estetik işlemlerinde, hastalar genellikle aynı gün taburcu edilir. İyileşme sürecinde bölgesel hijyene özen gösterilmelidir. Bu süre zarfında geniş kıyafetler tercih edilmelidir. Ameliyatta eriyen dikiş kullanıldığı için dikiş alma işlemi gerekmez. Cinsel ilişkiye girme konusunda ise yaklaşık 1 ay süreyle beklemek gerekmektedir. Bu süre boyunca doktorun verdiği talimatlara uymak ve düzenli kontrolleri ihmal etmemek önemlidir.

Genital estetik hakkında sıkça sorulan sorular

Genital estetik ameliyatında yaş sınırı var mıdır?

Genital estetik ameliyatı için bir yaş sınırı bulunmamakla birlikte genital bölgenin gelişimini tamamlaması için 20 yaş üzerine yapılmaktadır.

Genital estetik ameliyatı nasıl yapılır?

Genital estetik işlemleri arasında çeşitli seçenekler bulunmaktadır. Bunlardan bazıları şunlardır:

Vajinoplasti; vajinanın daraltılması ve sıkılaştırılması işlemidir. Doğum veya yaşlanma gibi faktörler nedeniyle genişlemiş veya gevşemiş vajina için tercih edilir.

Labioplasti; vajina dudaklarının şekil ve boyutunun düzeltilmesini sağlayan bir işlemdir. İç veya dış dudakların sarkması, asimetrik olması veya rahatsızlık verici büyüklükte olması durumunda uygulanabilir.

Klitoroplasti; klitoris üzerinde bulunan kapak dokusunun düzeltilmesini amaçlayan bir işlemdir. Klitoral kaputun fazla olması durumunda, klitorisin daha belirgin hale getirilmesi için tercih edilebilir.

Doğum sonrası yırtılma izlerinin onarılması; doğum sırasında yaşanan vajinal deformasyonun tedavi edildiği estetik ameliyattır.

Estetik kasık bölgesi; kasık bölgesinde biriken fazla yağ dokusunun vakum yardımıyla alınması işlemidir. Sarkma veya hoş olmayan bir görünüm oluşturan yağ birikimi bu yöntemle giderilebilir.

Barbie vajina estetiği nedir?

Barbie vajina terimi, vajina iç dudaklarının mümkün olduğunca kısaltılması ve genital bölgenin dışarıdan bakıldığında içten sarkan hiçbir yapının görülmemesini sağlayan labioplasti tekniğini ifade eder.

Ameliyatsız genital estetik mümkün müdür?

Genital estetik operasyonlarında cerrahi işlemlerin yanı sıra lazer veya radyofrekans gibi yöntemler kullanılmaktadır. Lazer ve radyofrekans, dokuları ısıtarak kolajen oluşumunu artırarak tedavi sağlar. Ancak lazer genellikle hafif problemler için kullanılır.

Genital estetik işlemleri acılı mıdır?

Lokal ya da genel anesteziyle yapılan genital estetik ameliyatı herhangi bir acıya sebep olmaz. Operasyon sonrası meydana gelecek hafif ağrılar, doktorun vereceği ağrı kesiciler aracılığıyla kontrol altına alınabilir.

Genital estetiğin avantajları nelerdir?

Genital estetik işlemler, kolay uygulanır, uygulamanın riski düşüktür ve memnuniyet vericidir. Hastaların işlem sonrası kısa sürede günlük yaşamlarına dönebilmesi, konunun artık tabu olmaktan çıkması, kadınların yaklaşımını ve konuşulmasını olumlu yönde etkilemiştir. İletişime dayalı güvenli hasta-doktor ilişkisi sayesinde elde edilen yüz güldürücü sonuçlar, hastaların memnuniyetini artırmaktadır. Genital estetik işlemler, kadınların yaşamlarını önemli ölçüde değiştirmekte olup, bu değişimler kendini şu şekillerde göstermektedir:

 • Genital estetik sonrası kadınlar kendilerini daha iyi hissedip özgüvenlerini artırır.
 • Spor kıyafetleri, taytlar, mayo veya bikiniler giyildiğinde daha estetik bir görünüm elde edilir.
 • Cinsel ilişkide ağrı yaşanmaz, zorluk çekilmez ve ilişki daha tatmin edici yaşanır.

Genital estetik ameliyatı fiyatları

Genital estetik ameliyatı fiyatı 2024”, “genital estetik ameliyatı fiyatları Ankara”, “genital estetik ameliyatı fiyatları”, “genital estetik ameliyatı fiyatı 2024 Ankara” bu operasyonu planlayan hastaların en merak ettiği sorular arasında yer alır. Bulunduğunuz şehir, işlemin yapılacağı hastane ve bölgeler gibi birçok faktör fiyatlara etki eder. Genital estetik ameliyatı ücretleri konusunda plastik cerrahınızdan gerekli bilgileri alabilirsiniz. Bu konuda daha detaylı bilgi almak için https://ersoykonas.com/implantlar/ linkine tıklayabilir, 0 536 511 40 51 no’lu telefon ve ersoykonas@gmail.com adresli eposta ile bize ulaşabilirsiniz.