Dudağın daha hacimli ve dolgun hale gelmesi amacıyla yapılan işleme dudak dolgusu adı verilir. Uzman doktorlar, dudak dolgusu için, başta hyalüronik asit olmak üzere, piyasada bulunan ve güvenlik onayları olan farklı dolgu maddeleri kullanır. Bu, muayenehane şartlarında yapılan ve anestezi gerektirmeyen bir işlemdir. Sonuçlar hemen alınır ve işlemin kalıcılığı yaklaşık 6 aydır.

Dudak dolgusu nedir?

Dudak dolgusu, dudaklara daha hacimli, dolgun ve şekilli bir görünüm vermek için uygulanır. Dudakları dolgunlaştırmak için; insan vücuduna uyumlu hyalüronik asit dolgular kullanılır. Bu işlem plastik cerrahlar ve dermatologlarca muayenehane şartlarında yapılabilir. Bu işlem, genel anestezi gerektirmez, topikal anestezi kremi uygulaması yeterli olur. Uygulama, sadece birkaç dakika sürer ve hasta hemen günlük hayatına dönebilir.

Dudak dolgularının içinde ne vardır?

Günümüzde genellikle hyalüronik asit bazlı dolgular tercih edilir. Bunlar, insan vücuduna uyumlu, alerji yapmayan, herhangi bir riski olmayan maddelerdir. Piyasada, farklı markalar altında hyalüronik asit dolguları ve türevleri bulunur. Bunların hangisinin en güvenli olduğuna uzman doktor karar verebilir. Ayrıca kişinin kendi yağı da dolgu amaçlı kullanılabilir, ancak konacak yağın vücuttan alınması ve dudaklara konması cerrahi bir işlemdir, lokal anestezi altında ve hastane koşullarında yapılır.

Bu yöntem nasıl etki eder?

Doktorlar, birkaç farklı noktadan dudağa dolgu enjekte eder. İşlem için ince iğneler kullanır ve hastalar acı hissetmez. Cilt altına verilen dolgu, o bölgeye hacim kazandırır. Ayrıca, bu işlem sayesinde dudaklar yeniden şekillenir ve var olan asimetriler de yok olur. İşlem uygulamadan sonraki 6 ve 12 ay boyunca kalıcılığını korur. Daha sonra tekrar edilmesi gerekir. Yinelenen işlemler, kalıcılığını artırır.

Bu yöntem hangi amaçla kullanılır?

Bu yöntem dudak dolgunlaştırmak, dudaklardaki asimetrileri gidermek, dudaklara daha genç görünüm vermek amacıyla kullanılır.

İşlem öncesinde hangi noktalara dikkat etmek gerekir?

Bu cerrahi bir yöntem değildir ve genel anestezi gerektirmez. Ancak yine de doktorlar, uygulama öncesi kan sulandırıcı ilaç ve alkol alınmasını önermezler.

İşlem sonrasında hangi noktalara dikkat etmek gerekir?

İşlem sonrası yapılması gerekenleri uzman doktor, tüm ayrıntılarıyla anlatır. Genellikle, hastadan dudaklarına makyaj yapmamasını, ruj sürmemesini ister. Bazen, dolgunun eşit dağılması için hafif bir masaj yapmasını ister. Ama doktor, bunu özel olarak önermediği zaman, bir gün boyunca dudaklara dokunmamak yerinde olur.

Bu işlem sonrasında iyileşme süreci nasıl olur?

Bu, muayenehane şartlarında, genel anestezi olmadan yapılan oldukça konforlu bir işlemdir. İşlem öncesi dudağa sürülen anestezi kreminin etkisi, birkaç saat boyunca uyuşukluk olarak hissedilebilir. Fakat bu da hızlıca geçer. Enjeksiyon yerinde hafif kızarıklık olması normaldir.

Hastalar, dudaklarındaki dolgunlaşmayı hemen fark eder. Ancak dudaklar ilk başta, biraz şiş görünebilir. Esas halini 1-2 gün içinde alır.

Sık sorulan sorular

Dudak dolgusu kaç ay kalır?

Dudak dolgularının kalıcılığı dudak dolgusunun türüne, kişinin metabolizmasına göre değişir. Genellikle 6 ile 12 ay arasında kalıcıdır.

Dudak dolgusu çok acır mı?

Kişinin acı eşiğine de bağlı olarak işlem rahatsızlık verir. Bunu engellemek için işlemden 15 dakika önce doktorunuz anestezi kremi sürer ve bölgeyi uyuşturur. Bu da acı hissini engeller.

Kalıcı dudak dolgusu olur mu?

Hayır, bu kalıcı bir işlem değildir. Kalıcı olduğu iddia edilen dolgular son derece riskli olabilir.

Fransız dudak dolgusu nedir?

Bu işlem uygulanan teknikteki küçük farklılıklara göre farklı isimler alabilir. Bu isimler arasında; Fransız dudak dolgusu, Afrodit dudak dolgusu, Hollywood dudak dolgusu ve Rus dudak dolgusunu saymak mümkün. Temelde hepsi aynıdır ve dudaklara uygun maddeyle hacim verme prensibine dayanır.

Dudak dolgusu sonrası öpüşülür mü?

İşlem sonrası ilk gün dudaklar hassas olabilir. Sonraki günlerde kişi normal hayatına dönebilir.

Dudak dolgusu fiyatı 2024, dudak dolgusu fiyatları

Dudak dolgusu yaptırmaya karar veren hastaların internete yönelttiği sorulardan biri de “dudak dolgusu fiyatları”dır. Bulunduğunuz şehir, işlemin yapılacağı muayenehane ve bölgeler gibi birçok faktör fiyatlara etki eder. Dudak dolgusu ücretleri konusunda plastik cerrahınızdan gerekli bilgileri alabilirsiniz.  Bu konuda daha detaylı bilgi almak için https://ersoykonas.com/ameliyatsiz-yontemler/  linkine tıklayabilir, 0 536 511 40 51 nolu telefon ve ersoykonas@gmail.com adresli eposta ile bize ulaşabilirsiniz.

Bizi takip edin: @ersoykonas