Yüz başta olmak üzere vücudun çeşitli yerlerinde hacimlendirme ve cildi nemlendirip canlandırmak için kullanılan dolguların kalıcılık süresi değişkendir.

Bu süre, kullanılan dolgunun türü, kalitesi, yoğunluğu ve uygulandığı bölge ile doğrudan ilgilidir. Çene hattını belirginleştirmek için yapılan jawline dolgularında kalıcılık süresi 1-1.5 yıl arasında değişmektedir. Dudak bölgesi ise daha hareketli olduğu için burada kullanılan dolgular 6- 12 ay arası kalıcılığını korur. Burun şekillendirme amacıyla kullanılan dolgularda ise kalıcılık süresi 2 yılı bulabilir.

Kullanılan dolguların yoğunluğu da kalıcılık süresine etki eder. Şekillendirme ve nemlendirme amacıyla kullanılan hyalüronik asit bazlı dolgular, farklı form ve kalıcılık kapasitesine sahiptir. Örneğin gözaltı için uygulanan daha ince formlu dolguların daha kısa sürede yenilenmesi gerekebilir. Yanak, çene ve burun bölgesinde kullanılan dolgular daha uzun süre dayanır.

Doğru şekilde uygulandığında yağ dolgularının dayanma süresi de uzundur. Ancak memnun kalınmadığı durumlarda geri dönüşün zor olması ve daha kapsamlı işlemler gerektirdiği için daha az tercih edilir. Dolgu uygulamasını ilk kez yaptıracak hastalara, beklentileri ve cilt yapılarına göre hyalüronik asit bazlı dolgular önerilir.

Daha detaylı bilgi almak için ersoykonas@gmail.com adresinden ve Instagram’da @ersoykonas hesabıyla iletişime geçebilirsiniz.