Karın bölgesinde gevşeme ve sarkma gibi deformiteler yaşla beraber görüleceği gibi, esasen hamilelik ve doğum sürecinden sonra ortaya çıkar. Gebelik döneminde genişleyen karın, doğum sonrası bir miktar toparlansa de eski formuna dönmesi zaman alır. Bu süreçte alınıp verilen kilolar da deformasyonu artırır.

Doğum sonrası diyet ve egzersiz, kadınların vücut şeklini geri döndürmeye yardımcı olur. Ancak doğum sayısı, yaş, genetik faktörler gibi çok sayıda etken nedeniyle karın bölgesindeki değişimin şiddeti farklılaşabilir ve karın estetiği ameliyatlarına ihtiyaç duyulabilir.

Doğumun ardından karın estetiği ameliyatları, hastanın mevcut durumuna, bu bölgedeki gevşemelerin boyutuna göre planlanır. Bu ameliyatlar, doğumdan en az 6 ay sonrası için planlanmalıdır, böylece vücudun kendini toplaması ve onarması için zaman kazanılmış olur. Emziren anneler için ise emzirmenin sona ermesi ve üzerinden en az 3 ay geçmesi tavsiye edilir.

Daha detaylı bilgi almak için ersoykonas@gmail.com mail adresiyle ya da Instagram’da @ersoykonas hesabıyla iletişime geçebilirsiniz.