Son yıllarda adı sıkça duyulan Dermapen bir “mikro iğneleme” yöntemi. Buna “çoklu iğneleme yöntemi” adı da verilir. Bu yöntemle uzman doktorlar cildi uyarır ve cildin kendi kendisini yenilemesini sağlar. İşlem için kullanılan özel cihaz çok ince iğnelerden oluşur. İşlem sırasında bu iğneler cilde temas eder ancak çok ince oldukları için herhangi bir acıya yol açmaz. Yöntem, akne izlerini, lekeleri ve çatlakları gidermek için kullanılır. Aynı zamanda uzman doktorlar bu yöntemi cilt gençleştirme için de önerir.

Dermapen nedir?

Dermapen çok ince titanyum iğnelerden oluşan bir cihazdır. Uzman doktorunuz, bu cihazı cilt yüzeyinde gezdirerek, cilt yüzeyine kontrollü hasar verir ve cildi aktive eder. Aktive olan cilt kendi kendisini yenileme sürecine girer. Yenileme süreci ise daha fazla kolajen üretimi anlamına gelir. Bu yöntemle; akne izleri, güneş lekeleri ve çatlaklar giderilir veya belirli bir ölçüye kadar hafifler. Ayrıca bu bu yöntemle anti-aging yani cilt gençleştirme uygulaması da yapılır.

İçinde ne var?

Aslında cihazın içinde herhangi bir ürün ya da ilaç bulunmaz. Uzman doktor, uygulama sayesinde ciltte mikro kanallar açar ve uygulamanın ardından cilde soruna yönelik ilaç ya da serumlar sürer. Bu işlem o ürünlerden alınacak olumlu etkiyi artırır.

Nasıl etki eder?

Uygulama uzman doktorun cildi özel şekilde temizleyip, hazırlamasıyla başlar ve cihazın hastanın cilt yüzeyinde gezdirmesiyle devam eder. Cihaz cilt yüzeyinde gezdikçe ciltte mikro kanallar açılır ve böylece cildin kendisini yenileme süreci de başlar. Uzman doktor; seanslarda özellikle sorunlu bölgeleri hedef alır, o bölge üzerinde yoğunlaşır ve işlemi yine o soruna yönelik serum uygulamasıyla tamamlar. Cilt yüzeyinde incecik kanallar oluştuğu için uygulanan serum cildin alt katmanlarına iner ve bunların faydaları da en üst seviyeye çıkar.

Hangi amaçlarla kullanılır?

Uzman doktorlar bu işlemi sıklıkla aşağıdaki sorunları gidermek için uygular.

  • İnce çizgi ve kırışıklar
  • Güneş hasarı
  • Ciltte gevşeme, büyük gözenek ve matlık
  • Siyah nokta, akne, akne izi, leke ve yara izleri
  • İstenmeyen dövmeler
  • Kilo alıp vermek ve hamileliğe bağlı çatlaklar

Bu işlem yüzde ve vücutta nerelere uygulanır?

Uzmanlar, uygulama yapacakları bölgeyi sorunun tipine göre belirler. Uygulama; kırışık, leke, iz ve çatlakların olduğu her bölgeye yapılır.

Uygulama yaptırmadan önce dikkat edilmesi gereken noktalar neler?

Dermapen işleminden önce cilt sağlığına katkı sağlayacak şekilde beslenmek, bol su içmek, meyve ve sebze yemek yerinde olur. Doktorlar bu işlemi yaptıracak hastalara; cilde nem sağlayacak ürünler kullanmalarını ve cilt hassasiyetini artıracak ürünlerden (peeling kremleri gibi) kaçınmalarını da önerir. Güneşlenme ve solaryumu da en az 14 gün önceden bırakmak şart.

Uygulama yaptırdıktan sonra dikkat edilmesi gereken noktalar neler?

İşlem sonrası cildin temizliğine, hijyenine ekstra dikkat etmeli ve yüzünüze dokunurken ellerinizin temiz olduğuna emin olmalısınız. İlk 24 saat cilt bakım ve makyaj ürünü kullanmamalısınız. Kızarıklar geçene kadar sauna-buhar odasına girmemeli, yoğun egzersizden yapmamalısınız. Ayrıca işlemden sonra en az bir hafta güneşlemekten ve solaryuma girmekten kaçınmak gerekir.

Uygulama sonrası iyileşme nasıl olur?

İşlem sonrası ciltte kızarıklık olabilir. Bu kırmızılığın yoğunluğu cildin hassasiyet derecesine göre değişir. Ancak hassas ciltler de bile ikinci, üçüncü günden sonra herhangi bir belirti kalmaz. Kırmızılığı bazen soyulmalar takip eder.

Uygulama sonrası sonuçlar ne zaman görülür?

Uzman doktorunuz, cildinizi iyice inceledikten sonra sorununuza göre tedavi planını da çıkarır. Genellikle, 2-3 hafta aralıkla yapılan 6-8 seans, etkin sonuçların alınmasını sağlayabilir. İşlemler sırasında, soruna ve kişinin cildine uygun, özel ürünler kullanılması da tedavinin başarısını büyük ölçüde artırır. İlk seanstan itibaren cilt kendisini yenileme sürecine girer ve siz de yaklaşık 1-1,5 ay içinde sonuçları fark etmeye başlarsınız. Optimum etkiye üç ay içinde ulaşılır. İşlem kalıcılığını korur, alınan sonuçlarda, yenileri oluşmadıkça, geri dönüş olmaz.

Sık sorulan sorular

Dermapen acıtır mı?

Kullanılan iğneler çok ince olduğu için çoğu kişi işlemi kolayca tolere edebilir. Ancak yine de daha konforlu bir uygulama için, uzmanlar topikal anestezi kremleri kullanır.

Bu işlem kimlere uygulanamaz?

Dermapenin çok geniş bir hasta skalası için uygun olsa da; bazı sistemik hastalıkları (örneğin diyabet) ve bazı cilt hastalıkları olanlar için sakıncalı olabilir. Uzman doktor, tüm bunları işlemler öncesi değerlendirir ve uygulama kararını ona göre verir.

Bu uygulama evde yapılır mı?

Piyasada bu isim altında bazı cihazlar satılsa da bunlarla alınan sonuçlar uzman doktor tarafından alınan sonuçlar kadar etkili olmaz. Ayrıca evde yapılan uygulamalar; cilde hasar verme, enfeksiyon kapma gibi riskler barındırır.

Kaç seans yapılması gerekir?

Uzman doktorlar, genellikle bu yöntem için 3-6 seans önerir ve seanslar arasında da 1 ay süre bırakırlar.

Dermapen fiyatı 2024, dermapen fiyatları

Dermapen yaptırmaya karar veren hastaların internete yönelttiği sorulardan biri de “dermapen fiyatları”dır. Bulunduğunuz şehir, Dermapen’in uygulanacağı bölgeler gibi birçok faktör fiyatlara etki eder. Dermapen ücretleri konusunda plastik cerrahınızdan gerekli bilgileri alabilirsiniz.

Bu konuda daha detaylı bilgi almak için 0 536 511 40 51 nolu telefon ve ersoykonas@gmail.com adresli eposta ile bize ulaşabilirsiniz.

Bizi takip edin: @ersoykonas