Son yıllarda adı sıkça duyulan Dermapen çok ince titanyum iğnelerden oluşan bir cihazdır. Uzman doktorun, cihazı cilt yüzeyinde gezdirerek, cilt yüzeyine kontrollü hasar vermesi ve cildi aktive etmesi şeklinde çalışır. Aktive olan cilt kendi kendisini yenileme sürecine girer. Yenileme süreci ise daha fazla kolajen üretimi anlamına gelir. Bu yöntemle; akne izleri, güneş lekeleri ve çatlaklar giderilir veya belirli bir ölçüye kadar hafifler. Ayrıca bu bu yöntemle anti-aging yani cilt gençleştirme uygulaması da yapılır.

İşlem sonrasında, cildin temizliği ve hijyeni büyük önem taşır. Ellerin temiz olduğundan emin olunmalı ve yüze dokunurken dikkatli olunmalıdır. İlk 24 saat boyunca cilt bakım ve makyaj ürünleri kullanılmamalıdır. Ayrıca, işlem sonrasında kızarıklıklar geçene kadar sauna veya buhar odalarından uzak durmalı, yoğun egzersizden kaçınılmalıdır. En az 1 hafta boyunca güneşlenmemeli ve saunaya girilmemelidir.

Uygulama sonrasında iyileşme süreci, cildin hassasiyetine bağlı olarak değişir. İşlem sonrasında ciltte kızarıklık görülebilir ve bu kırmızılık, cildin hassasiyetine göre farklılık gösterir. Ancak, hassas ciltlerde bile ikinci veya üçüncü günden sonra herhangi bir belirti kalmaz. Kırmızılığın yanı sıra bazen soyulma gibi belirtiler de ortaya çıkabilir. Bu durumlar normaldir ve cilt iyileşme sürecine girdikçe azalacaktır.