Deri kanserlerinin gerek teşhis gerekse tedavisinde plastik cerrahi uzmanları yer alır. Vücudun çeşitli yerlerinde ortaya çıkabilen ben, siğil ve yağ bezelerinde renk ve hacim değişikliği mevcutsa, kanama ya da kaşıntı gibi şikayetler varsa dermatoloji ya da plastik cerrahi uzmanına başvurulmalıdır.

Şüpheli bir deri lezyonuna müdahale edilmesi, gerekli durumlarda vücuttan çıkartılması plastik cerrahların uzmanlık ve yetkisi kapsamındadır.

Erken evrede saptanan deri kanserlerinin tedavisinde hastalıklı doku vücuttan çıkarılır. Daha ileri seviyelerdeki vakalarda immünoterapi, radyoterapi ve kemoterapi tedavilerinden yararlanılabilir.

Güneş ışınlarına uzun süre ve korumasız maruz kalmak, zararlı kimyasallarla temas, deriyi sürekli tahriş etmek, ben ve siğillerle oynamak ve koparmaya çalışmak deri kanserinin başta gelen sebepleri arasındadır. Lütfen sağlığınıza dikkat edin ve deride olağanüstü bir değişim gördüğünüzde vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna başvurun.

*Konu hakkında detaylı bilgi almak için https://ersoykonas.com/deri-tumorleri/ linkini ziyaret edebilir, info@ersoykonas.com adresinden iletişime geçebilirsiniz.