Cilt lekeleri güneş hasarı, kolonya, parfüm gibi alkol bazlı ürünlerin cilde teması, saç boyası gibi kimyasal teması ile oluşur. Yaşlanma süreci ve genetik faktörler de lekelenmeyi artırır.

Cilt lekelerinizin kalıcı olmasını istemiyorsanız:

  • Leke oluştuktan sonra çok beklemeden tedavi sürecini başlatın.
  • Yaz kış el ve yüzünüzde güneş koruyucu kullanın. Hangi tür tedavi yaptırırsanız yaptırın tedavi süresince korunmaya özel olarak dikkat edin.
  • Leke tedavileri için en ideal sezon sonbahar-kış sezonudur. Her mevsim bu tedavi yapılabilir ama güneşten korunmak için bu dönemler idealdir.
  • Kimyasal peeling, cilt soyma, lazer gibi işlemler leke tedavilerinde sıkça kullanılır ancak güneşten ciddi bir korunma isterler ve bu yöntemleri kullanan kişinin plastik cerrah ya da dermatoloji uzmanı olması ve leke tedavisinde tecrübeli olması gerekir. Aksi takdirde bu güçlü uygulamalar cildi incelttiği ve lekeye açık hale getirdiği için yeni lekelere sahip olabilir, mevcut lekelerinizin bir süre sonra tekrarlandığını görebilirsiniz.
  • Lekeler için en güvenli yöntemlerin başında mezoterapi gelir, cildin dış yüzeyini soymadan orta tabakanın kalitesini artıran ve renk açıcı içeriklerle cildi yavaş yavaş aydınlatan mezoterapi, sürece yayılmış ve daha güvenli bir tedavi seçeneği sunar.