Burun ucu estetiği, burun kemiğinin anatomik yapısında bir sorun olmadığı durumlarda gerçekleştirilen bir operasyondur. Bu işlem, burun ucundaki kıkırdaklar, yumuşak dokular ve burun ile dudak arasındaki açıların bozulduğu durumlarda uygulanmaktadır. Plastik cerrahlar tarafından gerçekleştirilen bu operasyon, burun ucundaki yükseklik, kalınlık, uzunluk, genişlik, düşüklük ve sarkıklık gibi çeşitli şekil bozukluklarını düzeltmeyi amaçlar.

Burun ucu estetiği, burun asimetrisi, burun ucunun düşük olması, sıkışmış burun şekli gibi duran burun yapısı, geniş burun ucu gibi durumları olan kişiler için uygun bir seçenektir. Ancak, burun kemeri gibi daha geniş bir sorun olduğunda, yalnızca burun ucu estetiği yeterli olmayabilir. Bu durumda, daha kapsamlı bir burun estetiği ameliyatı tercih edilebilir.

Tipplasti ameliyatı genellikle 18 yaşından büyük, kemik gelişimini tamamlamış bireylere uygulanır. Ancak acil durumlar veya özel durumlar söz konusu olduğunda, bu yaş sınırından önce de burun ucu estetiği ameliyatı gerçekleştirilebilir.