Yaşlanma, kilo alıp verme ve güneşin zararlı etkilerine aşırı maruziyet boyun bölgesinde deformasyona yol açar. Boyundaki sarkmaya bağlı oluşan deformitenin tedavisinde; mevcut yıpranma, hasar ve sarkmanın seyrine uygun olarak oluşan yağ fazlası alınabilir (liposuction), çene altından cilt kesisi yapılabilir, boyun kası birbiri üzerine dikilebilir (platismal bantlara plikasyon), boyun germe ameliyatı yapılabilir.
Liposuction yöntemi genç yaştaki hastalarda ve gıdıda yağlanma az miktarda meydana geldiğinde, sarkma çok fazla olmadığında tercih edilir. İz bırakmayan bu ameliyat 45 dakika sürer, iyileşme süresi de kısadır. En fazla 48-72 saat içinde normal yaşantıya dönülebilir.
Platismal bantlara plikasyon ameliyatı (gıdı estetiği) ise boyundaki kaslar birbirinden ayrılmışsa ve iki ayrı bant şeklindeyse, gıdı bölgesindeki sarkma da fazla değilse çenenin altından girilerek yapılır. Estetik boyun germe ameliyatı bazen yüz germe ameliyatı ile birlikte yapılırken, bazen de tek bir ameliyat olarak gerçekleştirilir. İşlem genel anestezi altında yapılır. Yüz germe ameliyatı ile beraber yapıldığında yüz germe ameliyatına ait kulak arkası iz dışında herhangi bir iz oluşmaz.
Yaşlanma etkileri görülmeye başladığında boyun estetiği tedavisi uygulanabilir. Bu tedavi, her mevsimde yapılabilir.