Botoks, ince kırışıklıkların giderilmesi başta olmak üzere şaşılık, migren, terleme sorunları gibi çok sayıda alanda da tedavi amacıyla güvenle kullanılır. Yarım yüzyıla yakın bir geçmişe sahip olan botoks hakkında, gerçeği yansıtmayan abartılmış bazı “şehir efsaneleri” de bulunmakta. Bu doğru bilinen yanlışları ve gerçek yanıtlarını şöyle sıralayalım:

  • Botoks yılan zehridir: Hayır. Botoks Clostridium Botulinum isimli bakteriden laboratuvar koşullarında elde edilen bir toksindir. Bu madde çeşitli işlemlerden ve dozlama çalışmalarının ardından insanlar için güvenle uygulanabilmektedir.
  • Botoksun etkisi geçtikten sonra kırışıklıklar artar: Botoks yaptırmayı bırakmanız sizi işlem öncesinden daha kırışık yüzlü yapmaz sadece işlemin getirdiği genç ifadeye alıştıktan sonra kırışıklarınızı tekrar görmek istemeyebilirsiniz.
  • Botoks yüz felcine yol açıyor: Botoks herhangi bir felce yol açmaz. Bunun için çok aşırı dozlarda uygulanması gerekir. Kırışıklığa neden olan bazı kas hareketlerini kısıtladığı için, daha genç ve dinamik bir görünüm kazandırır.
  • Tatil öncesi botoks yaptırılmaz: Bu işlem için belli bir mevsim yoktur, istenilen zamanda yaptırılabilir. Öte yandan koruyucu botoks uygulaması, özellikle yazın ve güneşli havada artabilecek kırışıklıkların önlenmesi ve kalıcı hale gelmesinde etkilidir.
  • Estetik ve güzellik merkezlerinde botoks yapılabilir: Kesinlikle hayır. Botoksun hastane ve klinikler dışında uygulanması yasal değildir. Sağlık kuruluşlarında kullanılan ürünlerin orijinalliği takip edilebilir ancak yetkisiz merkezlerde kaçak/sahte ürünler söz konusu olabileceğinden istenmeyen sonuçlar ortaya çıkar. Bununla birlikte botoks uygulamasını plastik cerrah ve dermatoloji uzmanları gibi yetkili hekimler tarafından yapılmaması durumunda, ciddi yan etkiler ortaya çıkabilecek ve hastalar mağdur olabilecektir.