Hollywood yanağı olarak da adlandırılan Bişektomi, küçük bir cerrahi girişimle yüzün inceltilmesi için kullanılan bir yöntemdir. Plastik cerrahlar, bu yöntemle yüze dolgunluk veren yağ dokularının bir kısmını küçük bir kesi aracılığıyla çıkarır. Böylece yüz daha ince bir hal alır, yüz hatları daha belirgin hale gelir.

Bişektomi nedir?

Yüzün belirli kısımlarında, özellikle de yanaklarda yoğun yağ dokusu vardır. Bu yağ dokusunun miktarı sadece kişinin kilolu olmasıyla da ilgili değildir. Bazı kişilerde yapısal olarak daha fazla yağ dokusu bulunur. Bişektomi ya da sık kullanılan diğer ismi Hollywood Yanağı işlemi, bu yağ dokusunu inceltmek için kullanılır. Bu yöntemde,  Plastik cerrahlar, ağız içinden çok küçük – yaklaşık 1 cm – bir kesi yapar ve yanak bölgesindeki yağ dokusunun bir kısmını çıkarırlar.

Bu yöntem nasıl etki eder?

Çıkarılan yağ dokusu sayesinde, yanaklar belirgin bir şekilde incelir. Yanakların incelmesiyle birlikte elmacık kemikleri belirginleşir ve yüz daha keskin hatlara kavuşur. Bu oldukça etkili ve sonuçları kalıcı olan bir işlemdir.

Bu yöntem hangi amaçlarla kullanılır?

Yüze daha ince ve keskin hatlı bir görünüm vermek, yüzü ideal olarak kabul edilen güzellik standartlarına uygun hale getirmek amacıyla kullanılır.

İşlem hangi bölgeye yapılır?

İşlem tek bir bölgeyi yani yanakları hedef alan, özel bir işlemdir. Girişim; ağız içinden, tükürük kanallarının hemen altından olur. Plastik cerrahlar, bu işlemle yaklaşık 4-6 cc yağ dokusu çıkarır.

Bu işlemi yaptırdıktan sonra hangi noktalara dikkat etmek gerekir?

Bu küçük de olsa cerrahi bir girişimdir. O nedenle, işlem öncesi doktorun önerilerine tamamen uymak gerekir. Kan sulandırıcı ilaç ve bitki çaylarının kullanımına son verilmelidir. Hastalar, kullandıkları diğer ilaçlar hakkında da doktorlarını bilgilendirmelidir.

Bu işlemi yaptırdıktan sonra hangi noktalara dikkat etmek gerekir?

Bu işlem iyileşme süreci açısından diş çekimine benzetilebilir. İlk birkaç gün sadece sıvı beslenmek gerekebilir. Ağız hijyenine dikkat etmek ve uzman doktorun önereceği gargara solüsyonlarını kullanmak önem taşır. Sert, acı ve baharatlı yiyeceklerden bir süre uzak durmak gerekir.

Bişektomi sonrası iyileşme süreci nasıl olur?

Ağız içi mukozası çok çabuk iyileşme kapasitesine sahip olduğu için iyileşme süreci de oldukça kısa olur. İşlemden hemen sonra hastalar günlük hayatlarına döner, önemli bir ağrı, acı ya da konuşmada zorluk gibi sorunlar yaşamazlar.

İşlem sonrası sonuçlar ne zaman fark edilir?

İşlemden hemen sonra, yanaklarda hacim kaybı belli olur. Ancak, daha sonra oluşabilecek ödemin kaybolması ve işlemin tam oturup, yüzün son halini alması 1-2 ay sürer.

Sık sorulan sorular

Bişektomi’nin herhangi bir zararı var mıdır?

Hayır. Plastik cerrahlar uzun zamandır bu işlemi uyguluyor. Ancak doktorun bu konuda tecrübeli olması, işlemin hastane/klinik ortamında yapılması önemlidir, aksi halde işlem enfeksiyon gibi önemli sağlık risklerine yol açabilir. Tecrübesiz kişilerce yapılan işlemler, yanaklarda asimetri, yanakta çökme gibi başarısız sonuçlara yol açabilir.

İşlem sonrası dikişler ne zaman alınır?

Bu yöntemde dikişlerin alınmasına gerek yoktur. Kesiler çok küçüktür ve dikişler de kendiliğinden erir. Sadece ağız hijyenine dikkat etmek yeterli olur.

Ameliyatsız bişektomi olur mu?

Hayır, bişektomi cerrahi bir işlemdir. Ancak son zamanlarda, farklı ısı ve enerji bazlı yöntemler yanakların inceltilmesi amacıyla kullanılır. Fakat bunlar cerrahi girişim kadar etkili sonuç vermez.

Kimler bu işlem için uygundur?

Yanaklarındaki dolgunluktan kurtulmak isteyen daha keskin yüz hatlarına sahip olmak isteyenler bu işlemi tercih edebilir. Ancak, 20 yaşından önce yapılması uygun değildir. Çünkü yüz hatları ancak bu yaştan sonra tam olarak oturur.

Bu işlemi erkekler de yaptırabilir mi?

Evet. Günümüzde erkekler de bu işleme sıklıkla başvuruyor.

Bişektomi ve Hollywood Yanağı fiyatı 2024, Bişektomi ve Hollywood Yanağı fiyatları

Bişektomi yaptırmaya karar veren hastaların internete yönelttiği sorulardan biri de “bişektomi fiyatları”dır. Bulunduğunuz şehir, işlemin yapılacağı hastane ve bölgeler gibi birçok faktör fiyatlara etki eder. Bişektomi ücretleri konusunda plastik cerrahınızdan gerekli bilgileri alabilirsiniz. Bu konuda daha detaylı bilgi almak için https://ersoykonas.com/ameliyatsiz-yontemler/  linkine tıklayabilir,0 536 511 40 51 nolu telefon ve ersoykonas@gmail.com adresli eposta ile bize ulaşabilirsiniz.