Gözleri daha çekici hale getirmek isteyen kişilerin tercih ettiği estetik uygulamalarının başında badem göz estetiği kantoplasti (kantopeksi) gelir. Gözü daha çekik hale getirmek için yapılan kantoplasti ameliyatında gözün dış köşesi çekilir ve kemikte daha yüksek bir yere sabitlenir. ‘Badem göz ameliyatı’ olarak da bilinen kantoplasti genellikle lokal anesteziyle yapılırken hastanın ve işlemin durumuna göre plastik cerrahlar genel anesteziye de başvurabilirler. Badem göz estetiği kalıcı bir işlemdir ancak ilerleyen yaşlarla birlikte bir miktar deformasyon görülebilir.  Böyle durumlarda işlem tekrarlanabilir. Operasyondan sonra hastalar kısa süre içerisinde günlük yaşamlarına dönerler.

Kantoplasti (badem göz ameliyatı) nedir?

Halk arasında ‘badem göz ameliyatı’ olarak bilinmesine karşın tıpta böyle bir terim yoktur. Kantoplasti operasyonu gözün daha çekik ve göz kenarlarının daha yüksek seviyeye getirilmesine verilen isimdir.

İlerleyen yaşlarla itibaren göz ve çevresinde göz kapağı gevşemesi, gözün daha yuvarlak bir görünüm kazanması gibi durumlar meydana gelir. Bu deformasyonla birlikte göz kenarları da aşağı indiği için hastalarda daha üzgün ve yaşlı bir görünüm ortaya çıkar. Yaşanan bu duruma karşı da kantoplasti ameliyatı yapılır. Böylelikle göz şekli belirgin şekilde değiştirilir.

Çekik göz ameliyatı olarak da bilinen kantoplasti işlemi genç hastalarda da uygulanabilmektedir. Bu uygulamayla gençlerde göz şekli daha çekik hale getirilir.

Kantoplasti öncesi dikkat edilmesi gerekenler

Badem göz ameliyatı olacak kişiler için dikkat edilmesi gereken en önemli husus operasyonu gerçekleştirecek doktorun uzmanlığıdır. Uzman plastik cerrah muayene sonrası planlamayı yapar.

Hasta operasyondan önce makyaj yapmamalı, yüze kimyasal ürünler sürmemelidir. Ayrıca kan sulandırıcı ilaç, bitkisel içeceklerin tüketimini 1 hafta öncesinden bırakmalıdır.

badem-göz-ameliyatı

Kantoplasti nasıl yapılır?

Kantoplasti ameliyatı lokal ya da genel anesteziyle yapılır. Devamında gözün dış bölgesine atılan ufak bir kesi aracılığıyla işleme başlanır. Dış kantus denilen bölge dışa ve yukarı doğru gerilir ardından kemik zarına, erimeyen özel cerrahi iplikler vasıtasıyla asılır. Ortalama 30 dakika süren bu ameliyat sonrası hasta aynı gün taburcu edilir.

Kantoplasti ameliyatı sonrası nelere dikkat edilmeli?

Badem göz ameliyatı sonrasında hastaların dikkat etmesi gereken konular şu şekildedir;

  • Ameliyatın ardından ikinci günden itibaren hasta normal yaşamına dönebilir.
  • İkinci günden sonra hasta duş alabilir.
  • Ameliyat sırasında kesiye atılan dikiş birkaç gün içinde erir.
  • Onuncu günden sonra hasta tamamen eski yaşamına dönebilir.
  • 1 hafta boyunca hasta makyaj yapmamalı, yüzüne kimyasal ürünleri temas ettirmemelidir.
  • İyileşme sürecinde normal şampuan yerine bebe şampuanı tercih edilmelidir.
  • Hasta uyurken çift yastıklı yatak kullanmalı, sırt üstü şekilde yatmalıdır.

Kantoplastiden sonra yüzde ödem, kızarıklık, morluk görülebilir. Ancak bu durum gayet normaldir, birinci hafta sonunda tamamen iyileşir.

Kantoplasti sonrası nasıl bir değişim ortaya çıkar?

Kantoplasti ameliyatından sonra yüzde gözle görülür bir değişim meydana gelir. Yüz daha ince gözler de daha çekici bir görünüme sahip olur. Hastalar bu operasyonu genç ve etkileyici bakışlara sahip olmak için talep etmektedir.

Sık Sorulan Sorular:

Kantoplasti (badem göz ameliyatı) ne kadar sürer?

Badem göz ameliyatı olmak isteyen hastaların merak ettiği konuların başında kantoplasti operasyonunun ne kadar sürdüğü gelir. Uzman plastik cerrahın gerçekleştireceği ameliyat ortalama 30 dakika sürmektedir. Bu süre kullanılan anestezi tekniğine bağlı olarak uzar ya da kısar. Lokal anestezide daha kısa sürebilir. Eğer genel anesteziyle işlem yapılmışsa bu süre daha uzun olabilir.

Kantoplastinin riski var mıdır? Ağrı, acı hissedilir mi?

Her operasyonda olduğu gibi kantoplastinin de belirli riskleri vardır ama ameliyatı gerçekleştiren doktorun uzmanlığı bu riskleri minimuma indirir. Uygulamadan sonra meydana gelecek morarma ve ödem geçici bir durumdur. Bunun yanı sıra çok nadir de olsa frontal sinir hasarı görülebilir ancak geçici bir durumdur.

Operasyon sırasında lokal ya da genel anestezi kullanıldığı için hastalar herhangi bir şekilde ağrı ya da acı hissetmezler. Yaptırmak isteyen hastalar gönül rahatlığıyla badem göz ameliyatı olabilirler.

Kantoplasti kalıcı mıdır?

Badem göz ameliyatı kalıcı bir uygulamadır. Uzun yıllar boyunca hasta aynı yüz ifadesiyle yaşamını sürdürür. Ancak zaman içerisinde, yaşlılık etkisiyle sarkma ve elastikiyet kaybı sebebiyle ilerleyen yıllarda tekrar yapılabilir.

Badem göz ameliyatı için yaş sınırı var mıdır? Kimler yaptırabilir?

Daha çok ileri yaşlardaki hastaların yaptırdığı kantoplasti için 18 yaş sınırı vardır. Bu yaştan itibaren, ihtiyaç duyan herkes yaptırabilir. İşlemi genellikle 20-30 yaş arası hastalar tercih etmektedir. Yüz gelişimi tamamlanmadığı için erken yaşlarda yaptırılması doktorlar tarafından önerilmez.

Kadın ya da erkek cinsiyet fark etmeksizin her hasta yaptırabilir.

Badem göz estetiği öncesi sonrası ne kadar fark vardır?

Kantoplasti ile bakışlar daha çekici, estetik bir görünüm kazanır. Bu etki de uzun yıllar boyunca korunmaktadır.

Badem göz ameliyatı kaç günde iyileşir?

Oldukça güvenli bir operasyon olan kantoplasti sonrası hastaların iyileşme süresi 4 – 5 gün arasındadır. 10. günün ardından hasta tamamen normal hayatına dönebilir, eski alışkanlıklarını yeniden yapmaya başlayabilir.

Badem göz ameliyatı fiyatı

“Badem göz estetiği fiyat 2024”, “badem göz ameliyatı Ankara”, “kantoplasti ameliyatı fiyatları”, “kantoplasti ameliyatı ne kadar Ankara” bu operasyonu planlayan hastaların en merak ettiği sorular arasında yer alır. Bulunduğunuz şehir, işlemin yapılacağı hastane ve bölgeler gibi birçok faktör fiyatlara etki eder. Badem göz ameliyatı ücretleri konusunda plastik cerrahınızdan gerekli bilgileri alabilirsiniz.  Bu konuda daha detaylı bilgi almak için https://ersoykonas.com/implantlar/ linkine tıklayabilir,0 536 511 40 51 no’lu telefon ve ersoykonas@gmail.com adresli eposta ile bize ulaşabilirsiniz.


Konuyla ilgili diğer yazılar için:

Badem göz estetiği (kantoplasti) Intagram gönderisi için lütfen tıklayın.