Modern anestezi tekniklerinin keşfinden ve yaygınlaşmasından önceki dönemlerde oldukça ilkel metotlar uygulanıyordu.

Erken dönemde çeşitli otlar ve alkol karışımı ile elde edilen maddeler anestezi amacıyla kullanılırken, 17.yüzyıla kadar boğma (asfiksi) yöntemiyle de hastada bilinç kaybı oluşturularak cerrahi işlemler yapılıyordu.

Hastanın kafasına çekiçle “bir bademin kabuğunu kıracak ancak çekirdeğini kırmayacak” ölçüde vurarak bayıltmak da anestezi yöntemi olarak kullanıldı. Hastaya eter ve kloroform solutmak da bu yöntemlerden bazılarıydı.

Lokal anestezinin geçmişinde ise kokainden elde edilen içerikler yer aldı. Modern ve güvenli anestezinin keşfedilene kadar uygulanan bu yöntemler tıp tarihinde çığır açsa da istenmeyen sonuçlara da yol açtı.

Cerrahinin önünü açan ve bildiğimiz anlamda genel anestezinin kullanıldığı ilk ameliyat ise Dr. Crwford Long tarafından 179 yıl önce bugün yapıldı. Bu ameliyatta eter kullanılmıştı, yıllar içinde anestezide hem yöntemler hem de içerik giderek daha güvenilir hale geldi, bizlerin en büyük yardımcısı oldu. Tıbbın gelişiminde katkısı olan Dr. Long ve ardılı meslektaşlarıma, şükranlarımla…