Ameliyatsız olması ve kolay uygulanması nedeniyle tüm dünyada oldukça popüler olan yüz dolgularının son dönemde en çok tercih edilen türü hyalüronik asit dolgularıdır. Dolgular, yaşın ilerlemesiyle ortaya çıkan kırışıkları gidermek için olduğu gibi dudak büyütme, kaş kaldırma, ameliyatsız burun estetiği gibi alanlarda da sıkça kullanılır. 

Hyalüronik asit dolguların avantajları nelerdir?

  • Hyalüronik asit dolgusunun çok tercih edilmesinin sebebi vücutta doğal olarak bulunan bir maddeye eşdeğer bir maddeden üretildiğinden yan etkisinin yok denecek kadar az olmasıdır. 
  • Uygulaması kolaydır ve işlem süresi kısadır. 
  • Diğer dolgulara göre daha doğal bir görünüm sağlar, cilt dolgunlaşır ve pürüzsüzleşir.
  • İstenmeyen sonuçlar oluştuğunda hemen eritilmesi mümkündür. 
  • Vücudun doğal olarak kolajen üretimini artırır. 
  • Günlük yaşamı aksatmayan bir işlemdir. 

Yan etkileri var mıdır?
Dolgu işlemi için eskiden kullanılan maddeler hastalarda alerjik reaksiyonlara sebebiyet verebiliyordu. Ancak hyalüronik asit dolgularda ve kişinin kendi vücudundan elde edilen yağ dolgularda bu durum neredeyse ortadan kalktı. Uygulama sonrasında kızarıklık, şişlik, hafif morarmalar görülebilir. 

Hyalüroik asit dolgular hangi bölgelere uygulanır?
Tüm yüze, dudaklara, boyun ve dekolte bölgesine ve ellere uygulanabilen hyalüronik asit dolgular en sık dudak dolgunlaştırma ve yüzdeki ince kırışıkların giderilmesi için tercih ediliyor. Bu dolguların cildi nemlendirici özelliği de bulunmaktadır.  

Nasıl uygulanır? 
İşlem yaklaşık 15-20 dakika sürer ve sonrasında hasta hemen günlük yaşamına geri dönebilir. Uygulama öncesi lokal olarak sürülen anestezik kremler işlem sırasında ağrı hissedilmemesi için yeterlidir ancak şart değildir. Çok ince bir iğne kullanılarak dolgu maddesi ihtiyaç duyulan bölgeye verilir. Hasta işlemin ardından hemen günlük yaşamına geri dönebilir. Yani çalışıyorsanız öğle arasında yapılabilecek bir işlemdir.

Hyalüronik asit dolgu uygulamasının tekrar edilmesi gerekir mi?
Hyaluronik asit dolgusunun etkisi 6-12 ay arasında geçer ve işlemin tekrar edilmesi gerekir. 

Hyalüronik asit dolgu uygulamasının komplikasyonları var mıdır?
Elbette tüm tıbbi uygulamalarda olduğu gibi dolgu uygulamalarında da komplikasyon riskleri mevcuttur. Nadir de olsa enfeksiyon, alerjik yanıt, granülomatöz reaksiyon, bölgesel dolaşım sorunları oluşabilir. Bu nedenle uygulamaların tecrübeli hekimlerece yapılması çok önemlidir.