Estetik Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

KIŞIN CİLDİN NEMİNİ ARTIRMAK İÇİN…

Yeterli neme sahip olmayan ciltte kuruluk, hassasiyet, kırışıklık ve elastikiyet kaybı meydana gelir. Kış mevsiminin ve soğuk havaların bu istenmeyen etkilerinden korunmak için nemlendirici dolgular ve mezoterapi uygulamalarından yararlanılabilir. Özellikle hyalüronik asit içerikli dolgular, cildin nemlenmesine destek olur. Bu dolgular tüm yüze, dudak kenarlarına, boyuna, dekolte bölgelere ve ellere uygulanabilir. Cildin kalitesini de artıran hyalüronik asit dolgular, uygulandığı bölgeye ve hastanın durumuna göre birkaç ay boyunca kalıcı nemlendirme sağlar.

Mezoterapi işlemi cildin nemlenmesi için gerekli içerikleri, vitamin ve minerallerin cilde enjekte edilmesidir. Bu iki yöntem de ihtiyacımız olan nemi cildimize kazandırır.

Nem dolguları ve mezoterapi uygulamaları dışında bol su tüketimi, sağlıklı beslenme, cilt tipine uygun doğru nemlendirici kullanmak, düzenli egzersiz, sigara ve aşırı alkolden uzak durmak da cildin nem ve kalitesini artırmak için önemlidir.

GÖZ ÇEVRESİNİ GENÇLEŞTİRMEK İÇİN NELER YAPABİLİRİZ?

Bir yıla yakın süredir etkisini gösteren Covit-19 salgını ve aldığımız önlemler, günlük hayatımızı iyice etkisi altına aldı. Sosyal yaşamın kısıtlanması ve maske kullanma gerekliliği, kişisel bakım rutinlerini önemli ölçüde değiştirdi ve krem sürmeye üşenir, güneş koruyucuları kullanmayı ihmal eder olduk. Bundan en çok etkilenecek bölge ise kuşkusuz göz çevremiz.

Göz çevresi cildin kırışmaya ve yaşlanma belirtilerini göstermeye en çok meyilli bölgesidir. Bu bölgede yaş, yaşam tarzı ve çevresel etkenlere bağlı olarak torbalanma, mor halkalar, kaz ayağı çizgiler, göz kapağı düşüklüğü gibi şikayetler meydana gelebilir. Göz altı torbaları, göz kapağı ya da kaş düşüklüğü gibi şikayetler çoğunlukla cerrahi yöntemlerle tedavi edilebilirken, mor halkalar, hafif çizgi ve kırışıklıklarda ise dolgu, botoks ve mezoterapi uygulamalarından yararlanılabilir. Söz konusu işlem ve operasyonlar, alanında deneyimli plastik cerrahlar tarafından gerçekleştirildiğinde istenilen görünüme kavuşma olasılığı oldukça yüksek ve yan etkileri yok denecek kadar azdır.

BOTOKS VE DOLGULAR, CERRAHİ GEREKSİNİMİNİ ORTADAN KALDIRIR MI?

Genç ve kırışıksız bir cilt görünümü herkesin hayali. Bu görüntüye kavuşabilmek için gerek ameliyatlı gerek ameliyatsız birçok uygulama bulunuyor. Günümüzde sıkça kullanılan hyalüronik asit içerikli dolgular cildin nem kapasitesinin artmasına, kısmi olarak cildin yenilenmesine katkıda bulunuyor, bazı türleri uygulandığı alana hacim de kazandırıyor. Botoks yöntemiyle de ince kırışıklıkların hafifletilmesi sağlanabiliyor. Ancak botoks ve dolgu uygulamaları, yaşlanma belirtilerini bir noktaya kadar hafifletebilirler. Ciddi hacim kayıpları, deformasyonlar, sarkmaların giderilmesi için yüz germe cerrahisine ihtiyaç vardır. Cerrahi işlemler ameliyatsız işlemlerin tersine kalıcı sonuçlar sağlarlar, cilt yaş ilerlese bile eski haline dönmez. Ameliyatlı ve ameliyatsız olarak uygulanabilen yüz germe işlemleri konusunda plastik cerrahi uzmanlarından bilgi alabilirsiniz.”

ASİMETRİK MEMELER KANSER BELİRTİSİ Mİ?

Meme asimetrisi bir memenin diğerinden farklı boyut ve şekilde olmasıdır. Meme asimetrisi çok sık görülen bir durumdur ve hemen her kadının sağ ve sol memeleri birbirinden farklıdır. Meme asimetrisi çoğunlukla gelişimsel bozukluklar, emzirme, hormonal değişiklikler, kilo alıp verme gibi sebeplerle meydana gelir. Kişiyi rahatsız edici boyutlarda olan asimetriler, cerrahi müdahaleler ile düzeltilir. Hemen her kadında görülebilen meme asimetrisi doğrudan meme kanseri belirtisi değildir. Ancak sonradan oluşan asimteri ve boyut farklılıkları, bu bölgede bir kitlenin varlığına işaret edebilir. Sonradan oluşan asimetrilerde, elle muayenede hissedilen sertliklerde mutlaka doktora danışılmalı, ultrason ve mamografi yaptırılmalıdır.

KOL SARKMASI EGZERSİZ VE SPORLA DÜZELİR Mİ?

Yaş ve genetik faktörlerle birlikte vücutta meydana gelen elastikiyet kaybı, kollarda da kendini gösterir. Büyük kilo kaybı olan kişilerde üst kol bölgesinde elastikiyet kaybı ve sarkmalar meydana gelir. Spor ve egzersiz, bu bölgede kasların güçlenmesine fayda sağlar. Ancak elastikiyetini yitirmiş sarkık cilt yapısı için düzelme sağlamaya yetmez. Bu nedenle sarkmalardan rahatsız olan hastalara kol germe ameliyatı yapılarak sarkık görünüm ortadan kaldırılır.

Bu ameliyatta, deri fazlalıkları ve yağ dokusu alınır, ardından deriye yeni bir biçim ve görünüm verilir. Kol germe ameliyatlarında germe işleminin yanı sıra liposuction tekniği de sıklıkla tercih edilir. Çoğunlukla genel anestezi altında yapılan kol germe ameliyatları hastanın durumuna göre 1-3 saat arası sürebilir.”

ÇENE KAYDIRMA AMELİYATI

Çene kemiği ile ilgili sorunlar, alt ve üst çenenin düzgün kapanmaması, çene kemiğinin aşırı ileride ya da geride olması çiğneme fonksiyonunu etkiler. Söz konusu şikayetler “Ortognatik Cerrahi” ile çözüme kavuşturulur.

Ortognatik cerrahi işlemleri plastik, estetik ve rekonstrüktif cerrahlar ile birlikte diş hekimleri tarafından gerçekleştirilir. Diş hekimleri dişlerin dizilişi ile ilgili sorunları çözerken, plastik cerrahlar ise aşırı ileride ya da geride olan kemiklerle ilgili süreçleri yürütür. Ameliyat öncesi yapılan detaylı analizlerde yüz kemiklerinin birbirleri ve kafa kaidesi ile olan açısı belirlenir. Bu doğrultuda hastaların ihtiyaç ve beklentileri saptanır. Ortognati ameliyatlarında plastik cerrahlar, yüz kemiklerini olması gereken konuma getirerek hem estetik görünümü hem de işlevsel hareketleri düzenlemiş olur.

DAMAK YARIKLARI

Damak yarıkları ailesel yatkınlık söz konusu olmakla beraber doğrudan genetik bir hastalık değildir. Ancak bazı genetik hastalıklara eşlik edebilir. Bebeğin anne karnındaki gelişimi sırasında ya da doğumdan sonra tespit edilebilmektedir. Damak yarıkları, bebeklerin biberon ya da meme emmesini engelleyebildiği için ilk etapta beslenmeye yardımcı olacak “beslenme plakları” kullanılabilir. Damak yarıkları ameliyatla tedavi edilir. Bu ameliyat, 7-9.aydan itibaren uygulanabilir ve tedavi süreci çocuğun gelişimi boyunca devam edebilir. Damak yarıkları beslenme sorunlarının yanı sıra konuşma bozuklukları ve buna bağlı olarak psikolojik sorunları da ortaya çıkarabilir.

MEZOTERAPİ İŞLEMLERİ NERELERDE YAPILIR, HANGİ DOKTORLARIN UZMANLIK ALANINA GİRER?

Mezoterapi işlemi, cilt dokusuna çeşitli vitamin, mineral ve nemlendirici özellikteki içeriklerin enjeksiyon yolu ile verilmesi işlemidir.

Mezoterapiler içeriğine göre cilde nem ve ışıltı kazandırma, bazı yüzeysel kırışıklıkları giderme ve cilt tonunu eşitleyerek canlı bir görünüm kazandırmayı sağlar. İşlemin enjeksiyon ile yapılması bu işlemin tıbbi bir kurumda (hastane, klinik, muayenehane) yapılmasını zorunlu kılar.

Mezoterapi cilt ve cilt altı dokularda uzmanlık gerektiren bir uygulamadır dolayısıyla işlemin bir tıbbi kurumda olmasının yanı sıra bir plastik cerrah ya da dermatolog tarafından uygulanması gerekir. İşlemler ertesi cildinde deformasyon oluşan kişi haberlerinin tamamına yakını bu tür işlemlerin kuaför, güzellik salonu gibi tıbbi olmayan kurumlarda gerçekleşmektedir. Güzelleşeyim derken sağlığınızı lütfen riske atmayın…

REVİZYON BURUN AMELİYATI HANGİ DURUMLARDA YAPILIR?

Burun ameliyatları, bir yandan hastaların sağlıklı nefes alıp vermelerini kolaylaştırırken diğer yandan da istenilen estetik görünümün kazanılmasını amaçlar. Bu ameliyatlarda izlenecek yol, hastanın şikayetleri, istekleri, burundaki kemik, et ve kıkırdak doku yapısına göre belirlenir. Deneyimli plastik cerrahlar tarafından gerçeklestirilen burun ameliyatlarıyla hastalar büyük oranda daha iyi bir sonuca kavusabilir. Ancak ortaya çıkabilecek istenmeyen durumlardan dolayı ya da burnun ideal şeklini kazanması için revizyon ya da sekonder burun ameliyatlarına ihtiyaç duyulabilir. Burun travma üzerine ameliyat ediliyorsa birden fazla ameliyata ihtiyaç duyulması mümkündür, bu işlemler revizyon değil, tedavinin bir parçası olarak değerlendirilir.

YÜZ KEMİK KIRIKLARI NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Kaza gibi durumlar sonucu yüz kemiklerinde meydana gelen kırılmalar ameliyat ile giderilir. Öncelikle travma ile oluşan şişliklerin ameliyatı engellemeyecek düzeye inmesi beklenir. Kırıkla birlikte ciltte oluşan kesiler kullanılarak ameliyat yapılabildiği gibi, ağız içi, göz kapağı, saçlı deri kısımlarından yapılan kesilerle de ameliyat gerçekleştirilebilir ve izler genellikle sorun yaratmaz. Yüz kemik kırıkları ameliyatında amaç hem fonksiyonları hem de estetik görünümü korumak ya da geri kazandırmaktır. Çökmüş kırıkların düzeltilmesi sırasında plak ya da vida kullanılır. Ameliyat sonrası hastaların belli bir süre sıvılarla beslenmesi, ardından yumuşak gıdalara geçiş yapması gerekebilir. Tam iyileşme sağlandıktan sonra hastalar normal beslenme düzenlerine geçiş yapabilirler.

Ameliyat ertesi oluşabilecek şişliklerin inmesi için 3–4 hafta gerekebilir. Yüz bölgesi kemikleri oldukça hızlı kaynar. 10–15 gün içinde kaynama sağlanır ve ağrılar azalır.