Estetik Hakkında Sıkça Sorulan Sorular – 2020

MEME DİKLEŞTİRME (MASTOPEKSİ) AMELİYATLARI

Meme dikleştirme ameliyatı, çeşitli nedenlerle sarkan ya da şekli bozulan memelerin tekrar dikleştirilmesi amacıyla yapılır. Mastopeksi olarak da bilinen bu işlemde fazla deri alınır, meme ve çevresindeki doku yeniden şekillendirilir.

Ameliyat sayesinde uyumlu ve dengeli beden ölçüleri sağlanarak doğal görünüme kavuşulur. Meme hacminin yetersiz olduğu durumlarda meme dikleştirme ameliyatına meme büyütme veya memenin çok büyük olduğu durumlarda ise küçültme ameliyatı da dahil edilebilir.

DOĞRU SÜTYEN KULLANIMI

Meme ameliyatlarından sonraki 1 ay boyunca balensiz, demirsiz, sporcu sütyeni kullanmak gereklidir. Bu kullanımda amaç sütyenin meme dokusuna ve dikiş yerlerine bası, iz yapmamasıdır. Bir ay sonra ise balenli sütyenler kullanılmaya başlanabilir. Fakat bu sütyenlerde dolgudan veya memeleri ortada birleştirip yukarı çıkaran push–up tarzından uzak durmak gerekir.

Aslında sütyen doğru kullanıldığında sütyensizliğe göre meme dokusunun sarkmasını önlemek açısından çok daha avantajlı bir giysidir. Eğer meme dikleştirme ameliyatı ile aynı anda meme küçültme ya da büyütme ameliyatı yapılmışsa gerçek meme ölçüsü belirlenemediğinden sütyen kullanmak için 2 ay geçmesi gereklidir.

MEME SARKMASININ NEDENLERİ

Gebelik dönemi ve onu takip eden emzirme dönemi, kilo alıp verme, yaşlanma, yer çekimi, yanlış sütyen kullanımı gibi faktörler zaman içinde memelerde sarkmaya yol açar. Deri elastikiyetinin bozulmasına eşlik eden bu süreçlerin devamında sarkma artar ve memenin şekli değişmeye devam eder. Ayrıca eğer hasta gelecekte anne olmayı planlıyorsa meme dikleştirme ameliyatını emzirme sonrası dönem için planlamak daha doğru olacaktır. Meme dikleştirme ameliyatları sayesinde sarkma sorunu giderilebilir. Yaş almak ve yer çekimi ile bir miktar sarkma yıllar içinde görülse de hiçbir zaman ameliyat öncesi durum geri gelmez ve ameliyat sonuçları belli bir ölçüde korunur.

SİGARA, MEME ESTETİĞİ AMELİYATLARINI NASIL ETKİLER?

Aslında tüm cerrahi operasyonlardan en az 15 gün önce sigaranın bırakılması zorunludur. Tütünlü ürünlerde bulunan karbonmonoksit kandaki hemoglobin moleküllerinin oksijen taşıması kapasitesini azaltır. Sigaranın damar daraltması, kan akışını azaltması, yeterli oksijeni taşımaması doku onarımının yavaşlamasına neden olur. Meme operasyonlarında iyileşme sürecinde sağlıklı kan dolaşımı ve kan yoluyla yeterli oksijenin dokulara iletilmesi tüm operasyonun kilit noktalarından biridir. Ayrıca ideal dikişler teknikleri ile minimum iz bırakma çabası sigara kullanımına bağlı olarak sekteye uğrar. Bütün bunlara ek olarak sigaraya bağlı öksürük krizlerinin, estetik ameliyatlar sonrasında komplikasyon ve iç kanama riski yarattığı unutulmamalıdır.

MEME DİKLEŞTİRME AMELİYATINDAN ÖNCE VE SONRA

Meme dikleştirme ameliyatından önce ve sonra hastanın alması gereken bazı önlemler bulunmaktadır. Öncelikle operasyondan bir süre önce sigaranın bırakılması gerekir. İltihap önleyici, bitkisel ürün ya da kan sulandırıcı ürünler almaktan kaçınılmalıdır. Ameliyat öncesinde hastanın kendisi için ideal ya da sağlıklı bir kiloda bulunması önemlidir. Meme dikleştirme ameliyatı sonrasında hastanın refakatçiye ihtiyacı olacaktır. Ameliyat sonrası hastanın çalışma yaşamına dönmesi için 7-10 gün geçer. Ağır iş grupları ve spor için bu süre 3 aya kadar uzayabilir. Ameliyat sonrası memelerde şişlik yaklaşık 2-3 hafta, kırmızılık ya da pembelik birkaç ay, ağrı birkaç gün, uyuşukluk 6-12 hafta sürebilir. Sırt üstü yatılması, ağır aktivitelerden kaçınılması, iyileşme sürecinde ameliyat bölgesinin güneş ışığından uzak tutulması önemlidir.

KANSERDEN UZAK KALMAK İÇİN…

Kanserin oluşma mekanizmasını henüz tam olarak çözebilmiş değiliz ama bu yanıltıcı olmasın; güneşe uzun süreler korumasız maruz kalmak, sigara kullanmak, radyasyon, deride sürekli irritasyon yaratmak, zehirli maddelerle temas etmek ve solumak, katkı maddeli ürünlerle sağlıksız beslenmek ve stresi kontrol edememek, kanser ve birçok hastalığa davetiye çıkarıyor. Genetik sebepleri kontrol edemeyiz ama tercihlerimizi daha keyifli, sağlıklı kaliteli bir yaşamdan yana kullanabiliriz. Hepinize sağlıklı günler dilerim.

KIŞ AYLARI NEDEN TÜM ESTETİK OPERASYONLAR İÇİN İDEALDİR?

Plastik cerrahi ameliyatlarının hepsi her mevsim yapılabilir. Ancak ödemlerin daha hızlı iyileşmesi, kapalı alanda kalmanın kolaylığı, deniz ve sıcak havayla tetiklenebilecek enfeksiyonların olmayışı, kış mevsimini plastik cerrahi işlemleri için kış mevsimini ideal kılar.

Yüz gençleştirme, estetik burun ameliyatları, göz kapağı ameliyatları, kaş asma, vücut şekillendirme, karın germe ameliyatları, estetik meme ameliyatları ve lazerle cilt yenileme için en uygun zamandayız.

JINEKOMASTİ (ERKEKTE MEME KÜÇÜLTME)

Jinekomasti erkeklerde memenin olması gerekenden dolgun olması hali olarak tanımlanır. Ergenlik döneminde normal olabilen ve kendiliğinden düzelmesi beklenen bu durum, ilerleyen yaşlarda sürmekteyse hastalarda psikolojik ve sosyal problemlere neden olabilir. Sebebi hormonal düzensizliktir ve tedavi için önce hastalığın asıl sebebini bulmak ve meme küçültme işlemine sonra başlamak gerekir.

BURUN ESTETİĞİ YÜZÜN TAMAMINI ETKİLER

Bir insanın yüzüne baktığımızda yüzün tam ortasına yerleşmiş ve ilk bakışta tüm dikkati üzerine toplayan organ burundur. Burun ameliyatları, yüz hatlarına uygun bir burun yapmak ve varsa nefes alma problemlerini çözmek için yapılır. Burun kemerindeki ufak çöküntüleri gidermek, burun ucundaki ufak kanca görünümünü düzeltmek ve hafifçe kaldırmak gibi revizyonları dolgularla da yapmak mümkündür.

MEMELER %99 ORANINDA ASİMETRİKTİR

Meme asimetrisi bir memenin diğerinden farklı boyut ve şekilde olmasıdır. Aslında asimetrik olmayan meme çok nadirdir ama bu asimetrilerin çoğu dikkat çekici ölçüde olmadığından rahatsızlık vermezler. İlk bakışta dikkati çeken asimetriler, ergenlik döneminden itibaren çeşitli sebeplerle ortaya çıkabilir. Sütyen numarasının uygunsuzluğuna kadar varan tablolarda ciddi özgüven problemleri ortaya çıkar. Meme asimetrisi sorunları, bunun sebeplerine dönük bir araştırmanın ardından plastik cerrahi operasyonları ile giderilebilir, kişiye estetik bir görünüm ve bütünlük kazandırılabilir.

ÇOCUĞUNDA DUDAK DAMAK YARIĞI OLAN ANNE BABALAR, PANDEMİ SÜRECİNDE NE YAPMALI?

Dudak Damak Yarığı olan çocuklar için pandemi sürecinde izlenecek yol, Dudak Damak Yarıkları Derneği tarafından kamuoyu ile paylaşıldı. Özetleyecek olursak;

  • Yenidoğan bebeklerde beslenme plağı yapılması acil değildir. Bebekler bu plak yapılmadan da beslenebilirler. Beslenme yöntemi ne olursa olsun bebekle anne arasında bağ kurulmuş olmalıdır.
  • Yenidoğanlarda zorunluluk nedeniyle oral veya nazo-gastrik sondalar takıldıysa 2-3 günden fazla kullanılmamalıdır. Aksi halde reflü olasılığı başta olmak üzere başka sorunlar oluşabilir.
  • Yenidoğan işitme testleri doğumun gerçekleştiği hastanelerde yapılır. Testi geçemeyenler için daha ileri tetkikler şu anda uygulanamamaktadır.
  • Dudak Damak hastalarının konuşma değerlendirmeleri de salgın sonrası yapılmak üzere ertelenmiştir. Yeni-doğan döneminde ideal şartlarda kullanılan nazo-alveolar şekillendirici uygulamaları da bir süre kullanılmayacaktır.
  • Dudak Damak ya da sadece Dudak yarığı olan bebeklerin ameliyatlarındaki birkaç aylık erteleme, tıbbi açıdan ya da çocukların geleceği açısından ciddi bir soruna sebep olmayacaktır. Ailelerin bu konuda endişelenmesine gerek yoktur.
  • Yenidoğan Pierre Robin hastaları veya bazı sendromik bebeklerde nefes alma sıkıntıları acil kapsamına girebilir, müdahale veya hastane yatışı gerektirebilir.

DİSMORFOFOBİ NEDİR?

Plastik rekonstrüktif ve estetik cerrahi genel hatları ile dış görünüşlerimize ilişkin bozuklukların giderilmesini sağlar ya da oldukları halden daha mükemmel olmaları için çalışır. Ancak Dismorfofobi hastalarını memnun etmesi mümkün olmaz. “Ayna hastalığı” diye de bilinen Dismorfofobi’de hastalar, vücutlarının bir bölümünü veya bütününü asla beğenmez. Bedeninde sürekli kusur arayan dismorfofobi hastaları çoğu durumda plastik ve estetik alanında tedavi olmuştur. Genellikle ergenlik döneminde ilk belirtilerini gösteren ve yaşla birlikte devam eden dismorfofobi hastalarının psikiyatrik destek alması önerilir.

DUDAKTAN KALBE

Dudaklar yemek yemek, konuşmak gibi görevlerinin yanı sıra sevdiğimiz kişiyle aramızda “bilgi transferi” de sağlıyor. Hacimli ve estetik dudaklara sahip olmak; yüz güzelliğinin önemli bir unsuru. Dudak estetiği alanında en sık kullanılan yöntem ise hyalüronik asit enjeksiyonları. Bu yöntemle dudak kontur ve volümü düzenleniyor, dudak sınırları belirginleştiriliyor, dudağın kalınlığı artırılıyor. Bu yöntemin en büyük avantajı ise verilen hacim ve biçim beğenilmezse hyaluronidaz ile dolguların eritilip dudakların eski haline kavuşabilmesi.

BURUN ESTETİĞİ DOLGULARLA DESTEKLENEBİLİR

Burun dolguları, ameliyatsız burun estetiği yöntemlerinden biri olarak sıkça tercih ediliyor. Burun dolgusu uygulamalarında genel anestezi gerekmiyor, anestezik krem kullanılarak burnun dolguya uygun; çöküntülü, kemerli bölgeleri dolduruluyor. Yaklaşık 5-10 dakika süren bu işlemde memnun kalınmazsa dolguları eritmek mümkün. Burun dolguları kalıcı bir yöntem olmadığı için 4-6 ay sonra burun eski haline dönecektir. Burun hassas, birçok sinirin geçiş alanı olan bir organdır, bu işlemi tecrübeli bir plastik cerraha yaptırmanız tavsiye edilir.

KARANTİNA KİLOLARIMDAN LIPOSUCTION’LA KURTULABİLİR MİYİM?

Salgın döneminde fiziksel aktivitelerin sınırlanması ve beslenme biçimlerindeki değişiklikle hiç verilemeyen “birkaç kilo fazla”mızın üzerine biraz daha ekledik. Adım adım normalleşilen yeni dönemde fazla kilolarınızdan egzersiz ve diyetle kurtulabilirsiniz. . Estetik cerrahi uzmanlarının gerçekleştirdiği bir girişim olan liposuction, kilolardan kurtulmaya yarayan bir yöntem değildir. Liposuction vücutta belli bölgelerde birikmiş, diyet ve sporla da azaltılması güç olan fazla yağların alındığı bir girişimdir.  Karantina dönemindeki fazla kilolarınızdan kurtulmak için hekim ya da diyetisyeninizin önerdiği beslenme biçimini uygulamalı, yaşamınıza daha fazla hareket katmalısınız. Vücuda daha ince, daha güzel ve kıvrımlı bir biçim vermek için liposuction’ı tercih edebilirsiniz.