Estetik Hakkında Sıkça Sorulan Sorular – 2019

BURUN ESTETİĞİ AMELİYATI NEDİR?

Ülkemizde en sık gerçekleştirilen cerrahi işlem olan Rinoplasti (burun estetiği ameliyatı) burundaki estetik duruşu oluşturmak, bununla birlikte nefes fonksiyonlarını iyileştirmek üzere yapılır. Estetik cerrahinin en dramatik fark yaratan ameliyatlarından olan burun estetiği hasta memnuniyeti yüksek operasyonların başında gelir.
Bu ameliyatla burun yüzün kalanı ve hastanın taşıdığı ifadeye uygun bir şekle getirilir. Nefes almayı zorlaştıran kemik eğrilikleri ve burun eti gibi sorunlar da bu ameliyat çerçevesinde tedavi edilir.
Hasta daha önce bu ameliyatı geçirmemişse 1.5-2 saat süren burun estetiği ameliyatı, eğer daha önce bu ameliyatı olduysa veya ileri şekil ve fonksiyon bozukluğu varlığında daha uzun sürer. Ameliyat sonrası hasta genelde bir gece hastanede yatar. Ameliyat ertesi ödem ve şişme ile bozulan hava akışı, gün geçtikçe düzelme gösterir. Böyle durumlarda damla, krem veya sprey kullanılarak burun solunumu desteklenebilir.

BURUN ESTETİĞİ AMELİYATI ORTALAMA 1.5-2 SAAT SÜRER

Burun estetiği ameliyatından sonra hasta genellikle ağrı hissetmez. Hafif morluk ve şişlikler oluşabilir. Bunu önlemek için göz ve çevresine ince bir örtü üzerinden 120 dakikada bir 15-20 dakika buz torbası 1-2 gün süreyle uygulanır. Morluk ve şişlikler ameliyattan 1 hafta sonra burnun üzerinde bulunan kalıp alınınca hafifler. Hasta, ağır bir işte çalışmamak, masa başı iş yapmak kaydıyla 1 hafta ile 10 gün içinde işine geri dönebilir. Burun estetiği tedavisinde her hasta için farklılıklar içerebilmekle birlikte, hasta ameliyattan sonra 15. gün, 2, 6, 12 ve 24. aylarda doktoruna kontrole gider. Bazı durumlarda hastalara masaj da önerilir.

ESTETİK BURUN AMELİYATI SONRASI DÜZELTME

Burun estetiğinde bazen istenen sonuçlar alınamaz ve ikinci bir düzeltme ameliyatı gerekebilir. Düzeltme iki şekilde yapılır: İlki, deneyimi çok olan cerrahların yaptığı ameliyatlarda bile çok az oranda gerekebilen tamamlayıcı nitelikteki ufak düzeltmelerden oluşan işlemlerdir. İkinci düzeltme işlemi ise deneyimsiz kişilerce hatalı yapılan burun estetiği ameliyatlarının ardından ortaya çıkan ciddi sorunların giderilmesi için gerçekleştirilen uzun süreli zor işlemlerin yapıldığı düzeltmelerdir. Büyük sorunları düzeltmek için yapılan ikinci düzeltme ameliyatından önce hekim hastaya estetik kazancının daha az olacağı konusunda bilgi vermeli ve hastanın beklentisi gerçekçi hale getirilmelidir.

NEFES FONKSİYONUNU DÜZELTMEK İÇİN BURUN AMELİYATINDA NELER YAPILIR?

Burun ameliyatlarında burun ya da burun delikleri çok küçültülür ise nefes almada sorunlar yaşanabilmektedir. Burnu küçültmek yerine genelinde dengeli bir görünüm oluşturmak ve burnun yüzün diğer bölümleri ile uyum içerisinde olmasını sağlamak önem taşır.

 • Burun ameliyatında küçültme işlemi öncelikli değildir.
 • Gerekli olan kısımlarda büyütme işlemi de yapılmalıdır.
 • Burnun ucu, kökü, orta bölümü dengelenmelidir.
 • Deformasyon sadece burun içindeyse septoplasti (septum deviasyonu ameliyatı) burnun dışından da görülüyorsa beraberinde rinoplasti (burun estetiği ameliyatı) ile tedavi edilerek estetik görünüm ve nefes fonksiyonu birlikte düzeltilebilmektedir.

BURUN AMELİYATINDA SOLUNUM KALİTESİ NASIL ARTTIRILIR?

 • Burun içinde tıkanıklığa neden olan eğrilikler olabildiğince düz bir forma dönüştürülerek solunum kalitesi artırılmaya çalışılır.
 • Burun içinde büyümüş olan burun eti olarak da bilinen yapılar küçültülerek solunum kalitesi artırılabilir. Ancak alerjik bir yatkınlığı, “alerjik riniti” olan hastalarda bu problem gelecekte tekrarlayabilir. Bu durumda ise alerjik sorunlara yönelik ilaç tedavileri de kullanılabilir. Burun etinin tekrar büyüdüğü durumlarda ise tekrar küçültme işlemi uygulanabilir.
 • Solunum problemi sadece burun içindeki kemik eğrilikleri değil burun kemiğindeki eğriliklerden de kaynaklanabilir. Bu durumda ise şekli bozuk olan kemiğin şeklini de daha düz hale getirebilecek yöntemler ile burunda hem daha iyi bir estetik sonuç hem de daha iyi bir fonksiyonel kazanç elde edilebilir.

YAZIN ESTETİK AMELİYAT YAPILABİLİR Mİ?

Yazın estetik ameliyat yapılmadığına dair yanlış bir inanış mevcuttur. Güneşin yoğun olduğu saatlerde güneşe çıkmamak, açık havada güneş koruyucu kullanmak ve şapka ile korunmak kaydıyla, diğer mevsimlerde olduğu gibi yazın da estetik ameliyat yapılabilir. Liposuction’da ise korse kullanıldığı için daha serin mevsimlerde yapılması önerilir. Serin mevsimlerde yapılması hasta konforu açısından önerilir ancak bu durum yaz mevsiminin bu ameliyatlar açısından uygun olmadığı anlamına gelmez.

KEPÇE KULAK NEDİR? NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Kepçe kulak sorunu doğuştan ve genetik yatkınlıklardan ya da gelişimsel olarak ortaya çıkabilir. Günümüzde artık bu sorun kepçe kulak ameliyatıyla (otoplasti) kolaylıkla düzeltilebiliyor.

 • Kişinin yaşına ve durumuna göre lokal veya genel anestezi altında gerçekleştirilen ameliyat 30 dakika ile 2 saat arasında sürebiliyor.
 • Estetik operasyon ile kulak kıkırdakları şekillendirilir, kulak olması gerektiği gibi konumlandırılır.
 • Dikiş izleri kulağın görünmeyen yerlerinde oluşturulur, eriyen dikiş kullanılır, dikiş alınması gerekmez.
 • 1-2 hafta sonra çıkartmak üzere, kulağa bant takılır.
 • Kepçe kulak ameliyatının 5-6 yaşından sonra yapılması uygun olur. Okula başlamadan önce bu ameliyatı olması ve kepçe kulak sorunundan kurtulması, çocuğa okulda sosyalleştiği dönemde psikolojik yönden destek sağlar.

DİKİŞLER HANGİ MEVSİMDE DAHA KOLAY İYİLEŞİR?

Yara iyileşmesi, o bölgedeki kan akışına bağlı olarak gelişir. Soğuk havalarda damarların büzüşmesiyle kan akışı yavaşlar ve kanla taşınan iyileştirici besin maddeleri dikişli bölgeye daha geç ve yavaş ulaşır. Yazın sıcak havalarda ise kan dolaşımı hızlandığı için iyileşme de hızlanır. Yaz mevsiminde tırnak ve saçlarımızın kışa göre daha hızlı uzamasının nedeni de aynıdır. Yani, sıcak havalarda yaralı bölgeye daha fazla kan pompalandığından ameliyat yaraları daha hızlı iyileşir diyebiliriz.

GÜNEŞ YANIKLARI KALICI İZLERE YOL AÇABİLİR Mİ?

Evet, şiddetli güneş yanıklarından sonra oluşan içi sıvı dolu kabarcıklar fazla acı vericidir ve cilt lekelerine yol açabilir. Bu tip yanıklar cilt kanseri gelişmesi riskini de artırır. Kabarcıklar vücutta enfeksiyona neden olabilir bu nedenle muhakkak bir plastik cerraha ya da dermatoloğa başvurulması gerekir. Kabarcıkların iyileşmesi bir haftayı bulabilir. İyileşme sonrası ciltte koyu ya da açık renkte lekelerin kalma olasılığı çok yüksektir. Bu lekelerin kaybolması 6 ay ila 12 ay arası zaman alır. Bununla beraber yara yeri güneş ışınlarına maruz kalırsa ve güneş koruyucular etkin şekilde kullanılmaz ise yara yerinde renk koyulaşması olabilir. Bu sorunun oluşmasını önlemek için kesi alanı ve çevresi güneşten kesinlikle korunmalıdır.

PLASTİK CERRAHİ EĞİTİMİ HAKKINDA

Sanata en yakın tıp dalı olarak tanımlanan plastik cerrahi eğitimi uzun ve zorlu bir yoldur. Altı yıllık tıp eğitimi sonrasında TUS sınavında başarıya ulaşan ve plastik cerrahi alanını tercih eden doktorlar için beş yıllık bir ihtisas süresi vardır. Asistanlık süresini de başarı olarak tamamlayan doktorlar Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrah ünvanını alırlar.

YAĞ DOLGUSU İLE HYALURONİK ASİT DOLGUSU ARASINDAKİ FARKLAR NELERDİR?

Çeşitli dolgu maddeleri arasında en çok tercih edilen iki seçenek, yağ enjeksiyonları ve hyaluronik asit dolgusudur. Yağ enjeksiyonunda, kişinin kendi vücudundan alınan yağ dokusu işlenerek kullanılır. Bu iki yöntem farklı ihtiyaçlara cevap verir. Hacim kaybı yüksekse yağ enjeksiyonu daha iyi bir tercih olabilir. Hyaluronik asit dolgusunun yan etkisi çok azdır ve daha doğal bir görünüm sağlar. İstenmeyen sonuçlar oluştuğunda eritilmesi mümkündür. Yağ dokusundan hazırlanan dolgularda, kişinin kendi vücudundan alındığı için reaksiyon ve alerji riski yoktur. Hyaluronik asit dolgusunun etkisi 6-12 ay arasında geçerken yağ enjeksiyonunun sonuçları kalıcıdır, hyalüronik asit gibi eritirerek dokunun eski haline döndürülmesi mümkün olmaz.

BURUN AMELİYATLARINDA İYİLEŞME SÜRESİ NE KADARDIR?

Burun ameliyatı (Rinoplasti) sonrası iyileşme süresi genellikle 7-10 gün arasında değişir. Ortalama iki saat süren ameliyatın ardından kişi aynı gün ya da bir gün sonra taburcu edilir. Hastalar işlerine ve sosyal hayatlarına genellikle 1 hafta içinde dönebilirler. Burun estetiğinden sonra burun birkaç hafta hassas olabilir. Bu nedenle dikkatli hareket etmek gerekir. Ameliyatı takip eden ilk ay sonunda ödem büyük ölçüde azalır ancak ödemin tamamen inmesi ve burnun şeklinin tam olarak oturması için 12 ay, hatta özel durumlarda 18 ay geçmesi gerekebilir.

AMELİYAT İZLERİNİN HIZLA İYİLEŞMESİ İÇİN HASTA NELER YAPABİLİR?

Ameliyat izlerinin hızlı ve düzgün iyileşmesi için hastaların yapabileceği bazı şeyler vardır. Sağlıklı ve dengeli beslenme yara yerinin hızla iyileşmesi için çok önemli. Sigara kullanıyorsanız ameliyattan en az 2-3 hafta önce sigarayı bırakmanız önerilir. Ameliyattan sonra da yeniden başlamamanız en azından 4 hafta kullanmamanız gerekiyor. Yara yerini temiz tutmak konusunda hassas olmalısınız. Enfeksiyon kapan yaralar hem geç iyileşir hem de iz bırakırlar. Doktorunuzun tavsiye ettiği, yara izinin hafiflemesini sağlayan merhem türü ilaçları düzenli kullanmanızın da faydasının kısmi olduğunu unutmayın. İz konusundaki en önemli noktalardan biri ise, eğer ameliyatınız bahar-yaz aylarında yapılacaksa yara bölgesini güneş ışınlarından korumalısınız.

BOTOKS HANGİ SIKLIKLA YAPILMALI?

Botoks yüzeysel kırışıkları tamamen ortadan kaldıran, derin kırışıkların ise görünümünü hafifleten bir uygulamadır. Etkisi 3-6 ay arasında değişir. Bu sürenin sonunda işlemin tekrarlanması gerekir. Botoksun ne kadar süre etki edeceği ise kişiden kişiye değişiklik gösterir. Bazı faktörler (yaş, kırışıklığın yeri, mimik kullanımı, güneşlenme sıklığı, sigara kullanımı vs.) süreyi 6 aya kadar çıkarabilirken bazı faktörler 3 ayla sınırlı kalmasına neden olabilir.

KARIN GERME AMELİYATI HAMİLE KALMAYI ENGELLER Mİ?

Hayır, karın germe ameliyatı hamile kalmayı etkilemez. Ancak ameliyatı takip eden ilk 1 yıl içinde hamile kalınması genellikle önerilmez. Ameliyat sonrasında iyileşme sürecini tamamlandıktan sonra yaşanan hamileliklerde herhangi bir sorunla karşılaşılması söz konusu değildir. Doktorunuz ameliyattan ne kadar süre sonra hamile kalabileceğiniz konusunda size gerekli bilgiyi verecektir. Burada göz önünde bulundurulması gereken asıl konu hamilelikle birlikte karın estetiğinde yeniden bozulma görülebilecek olmasıdır. Bu nedenle gelecekte doğum planlamayan kadınların karın germe operasyonu yaptırması daha doğru bir tercih olabilir.