Botoks nedir? Uygulama alanları nelerdir? 
Botoksun 3 temel uygulama alanı vardır: Kas spazmı kontrolü, koltuk altında aşırı terleme (Hiperhidroz) ve kozmetik iyileşme. Tıbbi amaçlar için Botoks uygulamaları FDA (Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi) tarafından 1989 yılında onaylanmış ve kullanılmaya başlanmıştır. Kozmetik amaçlı kullanımı ise yine FDA’nın 2002 yılında onaylamasıyla dünya çapında başlamıştır. 

Botoks yani botulinum toksini tip A, clostridium botulinum isimli bakteriden üretilen bir toksindir. Cilt altına enjekte edildiğinde sinirlerden kaslara gelen sinyalleri engeller. Bu sayede hedeflenen kaslarda geçici felç oluşur ve kasların neden olduğu mimik çizgilerinin ve kırışıklıkların görünümü azalır. 

Botoksun işlem süresi ne kadardır? 
İşlem süresi, uygulanacak bölgeye göre değişiklik gösterse de ortalama olarak 10 dakika sürer. Botoks uygulanmadan önce bölgeye anestezik krem uygulamak şart değildir. Ancak gerekli görülürse anetezik krem bölgeye sürülüp yaklaşık 15 dakika bekletilir ve sonrasında uygulamaya geçilir. İşlem sonrasında normal hayatınıza hemen geri dönebilirsiniz.

Botoks işlemi sonrası morarma olur mu?
İşlem sırasında mercimek taneciği kadar kabarcıklar oluşur ve bunlar dakikalar içerisinda kaybolur. Çok çok nadiren ise kılcal damarlardan sızma ve buna bağlı hafif derecede morarma olabilir. Soğuk kompres ve morluğa karşı kullanılan kremler ile sorun çözülür.

Botoks ne kadar sürede etki eder? 
Normalde birkaç gün içinde cildinizdeki değişikliği fark edebilirsiniz. Botoksun kas üzerindeki etkileri 2-4 gün içinde başlar. Maksimum faydanın sağlanması ise yaklaşık 10-14 günü bulur.

Botoks acılı bir işlem midir?
Her enjeksiyon çok hafif bir acıya neden olur ancak Botoks enjeksiyonları için kullanılan iğneler çok küçüktür, bu yüzden ağrı genellikle minimumdur. Enjeksiyondan 10-20 dakika önce uygulanacak topikal bir anestezik krem acıyı azaltır. İşlem sırasında ise soğuk kompresi ile rahatsızlık hissi en aza indirilebilir. 

Ne kadar sıklıkla Botoks yaptırmalısınız?
Botoks yüzeysel kırışıkları tamamen ortadan kaldıran, derin kırışıkların ise görünümünü hafifleten bir uygulamadır. Etkisi 3 ila 6 ay sürer. Bu sürenin sonunda işlemin tekrarlanması gerekir. Botoksun ne kadar süre etki edeceği ise kişiden kişiye değişiklik gösterir. Bazı faktörler süreyi 6 aya kadar çıkarabilirken bazı faktörler 3 ayla sınırlı kalmasına neden olabilir. Bu faktörler şöyle sıralanabilir: 

  • Yaşınız: Yaşı ileri olan kişilerde kas tonusu azaldığı için gençlere göre daha sık tekrar gerekebilir. 
  • Yüz yapınız ve mimiklerinizi ne yoğunlukta kullandığınız
  • Sigara kullanımı
  • Beslenme şekliniz
  • Ne sıklıkla güneşlendiğiniz
  • Cildinize gerekli özeni gösteriyor musunuz: Cilt bakımı, mikrodermabrazyon veya diğer cilt yenileme yöntemlerini kullanıyor musunuz?
  • Ne sıklıkla Botoks yaptırdığınız: Bazı kişilerde tekrarlanan Botoks uygulamaları daha uzun süreli etki sağlarken, diğerlerinde ise ilaca karşı direnç gelişebilir ve daha sık Botoks yaptırmaya ihtiyaç duyulabilir. Her iki durumda da aynı bölgeye üç aydan daha sık Botoks yapılması önerilmez.

Botoks yaptırmadan önce nelere dikkat etmek gerekir? 
Kan sulandırıcı ilaç kullanıyorsanız, kanama veya morarma riskini azaltmak için Botoks yaptırmadan birkaç gün önce bu ilacı almayı bırakmanız gerekebilir. Ayrıca doktorunuza kas gevşetici, uyku ilacı veya alerji ilacı kullanıyorsanız bunun bilgisini verin. 

Botoks yaptırdıktan sonra nelere dikkat etmek gerekir?
İşlem sonrasında normal hayatınıza hemen geri dönebilirsiniz. Botoks uygulamasından sonra 2 saat kadar başın aşağıya sarkıtılmaması ve 3 gün sauna ya da hamama girilmemesi önerilir. Botoks uygulanan bölgelerde hafif morluklar oluşabilir, bunlar işlemi takip eden birkaç gün içerisinde kaybolur.